E hene, 30.03.2020, 10:46 AM (GMT+1)

Aktualitet » Bota

Viktor Mërkuri: Konflikti Hamas - Israel

Gjatë javëve të kaluara kemi parë imazhe të frikshme të përballjes së forcave Israelite me rebelet e Hamashit në një luftë e cila ka më shumë se 40 vjete që po vazhdon dhe që gjithmon krijon të njëjtën situatë faktike. Nga njëra anë forcat ekstremiste të Hamashit që po mundohen të vrasin...

Kryeministrja e Australisë Gillard drejtuar emigrantve

Emigrantët, dhe jo australianët, duhet të përshtaten. Parimi është merre ose lere. Jam e lodhur nga ky komb që merakoset se mos po fyejmë ca individë apo kulturën e tyre…Që kur ndodhi sulmi terrorist në Bali (Indonezi), jemi dëshmitarë të ...

Bernard Lewis‏: Islamizmi dhe Perëndimi

I parë nga të gjitha standardet e botës moderne, nga zhvillimi ekonomik, niveli i edukimit apo arritjet shkencore, qytetërimi islam, dikur i fuqishëm, sot ka mbetur shumë prapa. Mjaft njerëz në Lindjen e Mesme ia hedhin fajin faktorëve të jashtëm. Por problemet e botës muslimane përgjithësisht ...

Durim Daka: Poshtë Basescu!

Të mllefosur nga regjimi i Basescut dhe abuzimeve të tij, mbi 15 mijë qytetarë marshuan të dielën (10 gusht 2014) anembanë Rumanisë, në shenjë solidariteti me postin e Televizionit Antena 3. Disa mijë vetë marshuan përrreth selisë së presidentit Traian Basescu në Kotroçen...

SHBA nis bombardimet në Irak

Bombardimet e avionëve ushtarakë amerikanë të nisura gjatë ditës në veri të Irakut, i kanë marrë jetën të paktën 45 militantëve të Shtetit Islamik dhe kanë plagosur gjithashtu 60 të tjerë.Avionët F-18 bombarduan pozicionet e xhihadistëve në Sinjar...

Deputetja irakiane: ISIS po i shet femrat irakiane

Deputetja e parlamentit irakian tregon për krimet e ISIS'it kundër popullit irakian. Ajo gjatë një seance në parlament ka dalë e mbështetur nga femrat e tjera deputete, duke treguar për gjenocidin që po ndodhë në vendin e tyre.Deputetja bën apel që të lihen anash diferencat politike dhe të shpëtohet...

Spikerja pa shami, zemërohet Arabia Saudite

Shfaqet pa shami në ekranin e lajmeve duke lexuar lajmin, skandalizohet Arabia Saudite, ku shumica janë një shoqëri konservatore islame. Spikerja, emri i së cilës nuk bëhet i ditur del me kokën zbuluar dhe lexon një buletin lajmesh për Londrën në kanalin Al Ekhbariya. Por...

Zëvendëskryeministri turk: Gratë nuk duhet të qeshin në publik

Gratë në Turqi nuk duhet të qeshin në publik, ka thënë Zëvendëskryeministri turk Bülent Arınç gjatë një fjalimi për ‘korrupsionin moral’ në Turqi.Bülent Arınç ka shfrytëzuar një takim për ditën e Bajram për të dënuar ‘regresionin moral, konsumerizmin edhe përdorimin e panevojshëm të ...

ISIS urdhëron syneti për të gjitha femrat e Mosulit

OKB thotë se një “fetwa”- interpretim fetar, e lëshuar nga grupi paramilitar islamik, Shteti Islam i Irakut dhe Shamit (ISIS) mund të prek k milionë gra.Ky grup terrorist, që ka shpallur edhe Kalifatin, i ka urdhëruar të gjitha vajzat dhe gratë në rrethinën e Mosulit në Irakun Verior për të kryer gjymtim ...

ISIS lëshon urdhër për xhihad seksi në Mosul

Lajmërojmë të gjitha femrat e pamartuara që të vijnë për xhihad seksi tek zyrat e muxhahidinëve. Nëse nuk vijnë me dëshirë do të zbatojmë sheriatin. E kemi lajmëruar Allahun, dhe Allahu është dëshmitar...

Viktor Mërkuri: Rusia ndërpret gazin natyror

Tensionohen dhe më tej mardhëniet mes Rusis dhe Ukrainës pas ndërprerjes së furnizimit të gazit natyror nga kompania gjigande ruse Gazprom. Rusia gjithashtu paralajmëroi perëndimin së kjo ndërprerje ka mundësi të zvogëlojë sasitë në rrjedhjen e gazit natyror  në gjithë Europën ...

Viktor Mërkuri: 9 parti të ekstremit të djathtë tani në PE

Pas përfundimit të zgjedhjeve për Parlamentin Europian para pak ditësh , pamë për herë të parë 9 parti euroskeptike/ eksterimste të fitojnë poste përfaqësuese në Parlamentit Europian.Njëra parti ka udhëheqës me tatuazh kryqin nazist, tjetri...

Xhavit Çitaku: Shtimi i spiunazhit rus në Suedi

Geteborg, 7 prill- Në mjetet e informimit suedez sot në mënyrë sensacionale opinioni e këtushëm u njoftua se shteti fqinjë Rusia ka ngritur shkallën e gatishmërisë luftarake dhe se ka shtuar aktivitetin e spiunazhit në këtë vend skandinav. Shefi për analitikë i Shërbimit Sekret të Suedisë SEPO Wilhelm...

Viktor Mërkuri: Ukraina mes SHBA-së dhe Rusisë

Duke pare javën e kaluara perfaqësues të SHBA-së dhe Rusisë duke negociur mbi krizën e Ukrainës dhe automatikisht mbi fatin dhe të ardhmen e sajë në mendjen time u shfaqën skena te Luftës së Ftohtë, ku sekretaret amerikan të Ministris së Jashtme dhe përfaqësues të Bashkimit ...

Çetnikët serbë i bashkohen milicisë pro-ruse në Krime

Një grup çetnikësh serbë, veteranë të luftës në ish-Jugosllavi, i janë bashkuar trupave pro-ruse që kanë pushtuar gadishullin e Krimesë në Ukrainë.Njerëz me unforma ushtarake, të cilët deklarohen si pjesëtarë të grupeve...

Erdogan dhe qeveria e tij i përulin femrat

​Derisa në botë është shënuar 8 Marsi, Dita e Gruas, disa faqe internet në Turqi, kanë shfrytëzuar rastin që të rikujtojnë deklarata të tmerrshme të udhëheqësve turke duke filluar që nga kryeministri Recep Tayyip Erdogan e deri te ministrant e qeverisë së tij, që kryesisht vijnë nga partia e Erdoganit...

Pirro Prifti: Ukraina mes Janukovicit dhe Kliçkos

Ukraina  e fiksuar në pikën qorre midis Perëndmit dhe Lindjes. Nga do të shkojë kjo shoqrëi ish-sovjetike?Ngjarjet disa javore ne Ukraine te ndezura ashpër pas JO-se Presidentit actual Janukovic  drejtuar afrimitme BE, kanë shkaktuar ditëne djeshme...

Gëzim Llojdia: Muxhahedin në Siri

Kush e njeh konfliktin mes shitëve dhe synive, qartazi ka kuptuar se atje lufta që mbahet prej shekujve  diku fillon, diku mbaron e ka origjinën në dominimin  për sundim të njërit apo tjetrit por asnjëherë së bashku të dyve.  Lufta në Siri, ku muxhahedinët shkojnë atje për xhihadë kundër kujt...

Viktor Mërkuri: Ukraina dhe “vëllai i madh” Putin

Nuk ndodh shumë shpesh të shohësh Bashkimin Evropian të fillojë trazira, edhe më e rrallë akoma është të shohësh njerëzit të dalin në barikada për të mbrojtur Brukselin. Sindikatat e vjetra dhe të lodhura mund të zvariten poshtë ekonomis botërore, të zhytura në kursime dhe të rrënuara ...

Ismet Azizi: Popullsia e botës jashtë kontrollit

Natyralisti i shquar  Sir David Attenborough  para disa ditëve deklaroi se popullsia e planetit tashmë është "rritur jashtë kontrollit", por një ekspert thotë se numri i njerëzve në planet të arrijë kulminacionin  për 40 vjet. Kujt t'i besojmë? ...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese