E shtune, 04.07.2020, 01:21 AM (GMT+1)

Kulturë » Kinema

Prezantohet në Torino filmi Amnistia

Amnistia, filmi i suksesshëm i regjizorit shqiptar Bujar Alimani do të shfaqet javën e ardhshme në Torino dhe Milano. I prezantuar për herë të parë në pranverën e këtij...

Femi Halimi: Një Ngjarje Kulturore e madhe!

Trupa e Teatrit të Qytetit në Gjilan doli para publikut vendës me dramën komedi, Farsë, UNINSPEKTORI, të autorit anglez David Farr, të përshtatur me tekstin e dramës REVIZORI...

Halit Bogaj: Anna Karina

Është aktore, këngëtare dhe shkrimtare e njohur franceze me origjinë daneze. Karierën e saj e kishte filluar në Danimarkë ku kishte kënduar si këngëtare kabaresh...

Helen Mirren: Zonja fisnike e Hollivudit

Është e pamundur t’i rezistosh Helen Mirren-it. Të mjafton vetëm një shikim për t’u magjepsur nga sharmi i saj. Luku tregon qartë se sa tradicionale aq edhe...

Ndahet nga jeta Vasillaq Vangjeli

Është ndarë mbrëmë nga jeta aktori i njohur i skenës dhe ekranit Vasillaq Vangjeli. 63-vjecari ishte shtruar një ditë më parë në Spitalin Ushtarak të Tiranës...

Halit Bogaj: Abel Gance (1889-1981)

Abel Gance, është i lindur më 1889 në Paris , kurse ka vdekur në vitin 1981 .Ai ishte regjisor, skenarist dhe producent i madh francez..Abel Gans konsiderohet njëri ndër...

Halit Bogaj: Bernardo Bertolucci

Është regjisor i njohur italian. Bernardo Bertolucci u lind në Parmë të Italisë në regjionin e quajtur Emilia-Romagna. Ishte djali i dytë i Atilo Bertoluçit i cili ishte...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora