E enjte, 09.07.2020, 03:45 AM (GMT+1)

Kulturë » Kinema

Babamusta: Fisnik Muji ''Regjizori më i Mirë'' në Toronto

Fisnik Muji është student në Fakultetin e Artit Dramatik, Regji Filmi, në Universitetin e Prishtinës. Projekti i tij, “Bora”, e cila ishte detyrë semestrale për klasën e profesor Jeton Ahmetaj në UP, u zgjodh në festivalin për filma të shkurtër “The Living Skies Student Film Festival ...

Ermira Babamusta: “Right to Love” në Moskë

Filmi“Right to Love” (E Drejta për të Dashuruar) gjatë premierës në Rusi i dha emocione një salle mbushur plot e përplot, një moment i veçantë për aktorin Luan Bexhetin dhe producenten Amina Zhanan, të cilët ishin prezent. Premiera e filmit u shfaq në teatrin e famshëm “Eldar” me 17 mars ...

Albert Zholi: Lamtumirë Landi!

Dje Tirana ishte gri. Një gri e thellë. Nuk ishte ajo Tiranë e përditshme mbushur me gjallëri. Para Teatrit Kombëtar grumbuj njerëzish që bisedonin nën zë. Në shumë prej tyre shikoje lot. Lot dhe një vranësirë shpirtërore. Gjitha aktorët shqiptarë, por dhe politikanë, akademikë ...

Roland Trebicka: ''Mos qani për mua''

“Artisti i Popullit”, Luftar Paja, kujton ditët e fundit me gjigandin e skenës shqiptare Roland Trebickën: “Rolandi ishte i papërsëritshëm dhe shumë i madh. Edhe si aktor edhe si njeri”, shprehet ai dhe menjëherë kujton ditët kur Trebicka mori përsipër realizimin e rolit të tij, tek drama “Ëndrra e ...

Nora Kalaja: Halil Gashi në filmin “Worlds Away”

Me 21 dhjetor 2012 në kinematë amerikane dhe në të gjithë botën do shfaqet filmi‘Cirque du Soleil: Worlds Away’, në 3D. Ky film është shkruar dhe drejtuar nga i famshmi i Hollivudit Andrew Adamson (nominuar nga Academy Award, regjizor i filmave Shrek ...

Ukshin Zajmi : Dardanasit, at e bir, laurat të shpërblimit “Mbreti Konstantin”

Në vendlindjen e Gaj Flavije Valerije Aurelije Konstantinit (272 – 337), përkatësisht Konstantinit të Madh, në Naissusin e Dardanisë, përkatësisht në Nish, prej vitit 1966 mbahet manifestimi“Takimet e Filmit”, dhe një nga shpërblimet për rolin më të mirë të mashkullit në film mban emrin “Mbreti Konstantin”...

Gëzim Llojdia: Testamenti i Ferdinand Hysit

Drama shqipe në të 100 vjetorin e Pavarësisë do të jetë preznte në teatrin e qytetit të flamurit. Drama Testamenti” premiera të cilit dotë shfaqet në nëntor është shkruar nga dramturgu i mirënjohur Ferdinand Hysi .Hysi i konsideruar si një nga zërrat më të m vecantë në si lëvrues i dramës shqipe në teatrin e Vlorës ka sjell në 100 vjetorin e pavarësisë një ndër krijimet eitj simbolike për festn e madhe mbarshqiptare.Drama ‘Testamenti” do të vendoset nga teatri ‘Petro Marko “me regji të Roland Mingës dhe me një ...

Flet Artisti i Merituar, Lazër Filipi

Megjithëse mbi 90 vjeç, ai përsëri është aktiv. Për herë të parë është ngjitur në skenë para gati 70 vjetëve, në vitin 1943 Lazër Filipi i ka dhënë artdashësve shqiptarë një galeri të tërë prej 80 e ca rolesh që e kanë bërë atë të dashur për publikun. Këtu mund të veçojmë rolin e Leninit në dramën “Orët e Kremlinit” e N. Pogodin, rol për të cilin ai është vlerësuar në nëntor të vitit 1957 me Çmimin e I-rë të Republikës. Rolin e xha Shazos ...

Flet aktori i talentuar Sulejman Dibra

Sulejman Dibra është lindur më 9 shtator të vitit 1943 në qytetin e Shkodrës. Pas mbarimit të studimeve të larta në Shkollën e Lartë për Aktor “Aleksandër Mojsiu”në Tiranë, në vitin 1966 rikthehet në qytetin e Shkodrës për të punuar si aktor profesionist në Teatrin “Migjeni” të këtij qyteti. Në vitin 1969 do të transferohet në Teatrin Popullor (sot Teatri Kombëtar) në Tiranë. Me këtë teatër ka interpretuar në shumë pjesë si ...

Milazim Kadriu: “Dielli” FN “Albamonofest - Korça 2012”

Me një intensitet të shtuar Shtëpia Teatrore Filmike “Dielli” në Besianë këto ditë është duke punuar në realizimin e monodramës “Korbat” që po realizohet në bazë të tekstit të Rifat Ismailit e ku dramatizimin,regjinë si dhe lojën skenike po e bënë aktori llapjan Gani Hamza,ndërsa konsulent është S. Zeneli, skenograf, B.Uka dhe ndriçimin A. Dervisholli.Me këtë shfaqje SHTF “Dielli” do të merr pjesë në Festivalin Ndërkombëtar ...

Përse duhet të realizohet filmi " Revolta e Spaçit"

Këto ditë fillimshtatori rastësisht u takova në Rinas me skenaristin dhe regjisorin Mark Topollaj i cili ishte së bashku me dy producentë italianë të filmit, me Xhuzepe Kolombo (përfaqsues i CIC)dhe Kritian Vitale të cilët kishin ardhur në Shqipëri për të gjetur mbështeje financiare për filmin " Revolta e Spaçit", njëkohësisht për të parë nga afër disa sheshe xhirimi. Të dy producentët vinin për herë të parë në Shqipëri prandaj Shqipëria për ta ...

Flet “Mjeshtri i Madh” Bujar Asqeriu

Pjesmarrja e Teatrit Kombëtar në Festivalin Botëror të Shekspirit, që u zhvillua në datat 12-13 maj 20012 në Londër, për nder të tragjedianit e komediografit të famshëm anglez Shekspir, është ngjarja më e madhe për këtë trup. Në këtë event kaq të rëndësishëm Shqipërisë i ra shorti që të luante në një triologji bashkë me teatrin serb dhe atë maqedonas. Më saktë Teatri Kombëtar pati pjesën e dytë të“Henri VI”, e cila dhe pse nuk është ...

Flet “Artisti i Popullit”, Luftar Paja

Ai mbetet gjithomë i ri, sepse të tillë e mban profesioni që ka, profesioni si aktor i humorit. Atë e gjen çdo ditë mes njerëzve, pasi të qënit popullor nuk mund ta shmang atë nga takimet nëpër rrugët e Tiranës, por dhe të gjithë hapësirave mbarëshqiptare. Një tip i qetë, babaxhan, fisnik, i gjendur, këto ...

Ilir Bega: Si luajta djalin e madh të Mere Fizit

Ka realizuar regjistrimin e 75 dramave, 14 Koncerte të Vitit të Ri, regjisor i disa filmave artsitkë dhe komedi, por për të janë pak. Në dukje natyrë e qetë, në punë tepër impulsiv dhe kërkues. E gjen natë e ditë pranë godinës së TVSH apo në Teatrin Kombëtar, ku regjistron të gjitha dramat e këtij...

Mustafë Shabani: Premierë e suksesshme në Freiburg të Gjermanisë

Në Theatron e qytetit Freiburg të Gjermanisë me një sukese të paparë u dha pemiera e shfaqjes së Theatrit „VOLXTANZ“nën regjin e Raphael Hillebrand.Ai ka ofruar rrethë vetes 25 të rinjë profesionist të Hip-Hopit,tre nga ata edhe aktor profesionist në Theater si dhe SHKShqiptare:“Scanderbeg“ nga ...

Donika Mustafaj: Filmat e mi, i fundit që i sheh, është Besniku

Mësuesit të armatosur më të drejtën e notës, e mbështesin të gjithë autoritetin e tyre te kjo mundësi për t’ju imponuar nxënësve, gjë që ka sjellë në të vërtetë një bjerrje të thellë të autoritetit të mësuesit jo vetëm në mjedisin e gjerë të shoqërisë, por edhe brenda vetë shkollës. Mësuesit janë kthyer më së shpeshti në “teknicienë të thjeshtë, që shpjegojnë vetëm sa ka të shkruar në tekstet dhe madje, edhe këtë nuk e bëjnë gjithmonë. Nxënësi...

Ukshin Zajmi: Porosi edukative për biodiversitetin në pyll

“Letërsia përshkruan-filmi demonstron” është nocion që e ka thënë regjisori rus Andrej Tarkovski, sipas citimit të Abdurrahim Myftiut (“Nga letërsia te filmi”,Tiranë,2002, f.281), dhe pikërisht kjo shprehje m’u kujtua kur po shikoja filmin “Lepuri reporter” në sallën e madhe të Teatrit profesionist të Gjilanit, ngase të gjitha ulëset ishin të plotësuara me fëmijë-nxënës, dhe meditoja: po të ishte libër me tregime apo roman, athua, do ta...

Flet aktorja Violeta Trebicka: “Roli i Anthullës më ka shijuar shumë”

Para disa ditësh në Teatrin e Komedisë u shfaq komedia “Fqinjët” e Ruzhdi Pulahës. Kjo komedi me regjisor të talentuarin Alfred Trebicka tërhoqi vëmendjen e gjerë të publikut. Për ditë të tëra salla ishte e mbushur plot. Midis shumë aktorëve në këtë komedi spikati dhe aktorja Violeta Trebicka me rolin e saj, Anthulla. Një lojë plot finesë, me batuta, përqendrim, dinamikë, këto ishin cilësitë e saj në këtë rol të parë të luajtur në komedi, të...

Milazim Kadriu: Në Podujevë u përmbyll Festivali i filmit “Llapi Film Fest-2012”

Festivali ndërkombëtarë i filmit të shkurtër “LLAPI FILM FEST-2012” që u mbajt në Podujevë për katër ditë me radhë një arenë argëtimi për artdashësit llapjanë. Ky festival i organizuar nga OJQ-së “Alternativa Vizionare” siç tha në mbyllje drejtoresha festivalit Antigona Islami me një përkrahje simbolike materiale por me përkrahje të madhe morale nga Qeveria e Kosovës ky festival solli një kënaqësi të artit në Llap. Ajo tha se...

Flaura Kureta: Të luash me një aktor të madh si Ndrenika është fat

Dhe pse e re, ajo ka luajtur mbi 20 role në drama dhe komedi. Nuk ka luajtur role dosido, por role me disa nga aktorët më të spikatur si me Agim Qirjaqin, Robert Ndrenikën, Timo Fllokon, Roland Trebickën, Enver Petrovcin, Bujar Asqeriun etj.. Ajo thotë me bindje se nuk do ta zëvendësonte me asgjë profesionin që ka. Vlerëson shumë punën ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora