E hene, 16.09.2019, 05:55 PM (GMT+1)

Kulturë » Kinema

Flet aktori i talentuar Sulejman Dibra

Sulejman Dibra është lindur më 9 shtator të vitit 1943 në qytetin e Shkodrës. Pas mbarimit të studimeve të larta në Shkollën e Lartë për Aktor “Aleksandër Mojsiu”në Tiranë, në vitin 1966 rikthehet në qytetin e Shkodrës për të punuar si aktor profesionist në Teatrin “Migjeni” të këtij qyteti. Në vitin 1969 do të transferohet në Teatrin Popullor (sot Teatri Kombëtar) në Tiranë. Me këtë teatër ka interpretuar në shumë pjesë si ...

Milazim Kadriu: “Dielli” FN “Albamonofest - Korça 2012”

Me një intensitet të shtuar Shtëpia Teatrore Filmike “Dielli” në Besianë këto ditë është duke punuar në realizimin e monodramës “Korbat” që po realizohet në bazë të tekstit të Rifat Ismailit e ku dramatizimin,regjinë si dhe lojën skenike po e bënë aktori llapjan Gani Hamza,ndërsa konsulent është S. Zeneli, skenograf, B.Uka dhe ndriçimin A. Dervisholli.Me këtë shfaqje SHTF “Dielli” do të merr pjesë në Festivalin Ndërkombëtar ...

Përse duhet të realizohet filmi " Revolta e Spaçit"

Këto ditë fillimshtatori rastësisht u takova në Rinas me skenaristin dhe regjisorin Mark Topollaj i cili ishte së bashku me dy producentë italianë të filmit, me Xhuzepe Kolombo (përfaqsues i CIC)dhe Kritian Vitale të cilët kishin ardhur në Shqipëri për të gjetur mbështeje financiare për filmin " Revolta e Spaçit", njëkohësisht për të parë nga afër disa sheshe xhirimi. Të dy producentët vinin për herë të parë në Shqipëri prandaj Shqipëria për ta ...

Flet “Mjeshtri i Madh” Bujar Asqeriu

Pjesmarrja e Teatrit Kombëtar në Festivalin Botëror të Shekspirit, që u zhvillua në datat 12-13 maj 20012 në Londër, për nder të tragjedianit e komediografit të famshëm anglez Shekspir, është ngjarja më e madhe për këtë trup. Në këtë event kaq të rëndësishëm Shqipërisë i ra shorti që të luante në një triologji bashkë me teatrin serb dhe atë maqedonas. Më saktë Teatri Kombëtar pati pjesën e dytë të“Henri VI”, e cila dhe pse nuk është ...

Flet “Artisti i Popullit”, Luftar Paja

Ai mbetet gjithomë i ri, sepse të tillë e mban profesioni që ka, profesioni si aktor i humorit. Atë e gjen çdo ditë mes njerëzve, pasi të qënit popullor nuk mund ta shmang atë nga takimet nëpër rrugët e Tiranës, por dhe të gjithë hapësirave mbarëshqiptare. Një tip i qetë, babaxhan, fisnik, i gjendur, këto ...

Ilir Bega: Si luajta djalin e madh të Mere Fizit

Ka realizuar regjistrimin e 75 dramave, 14 Koncerte të Vitit të Ri, regjisor i disa filmave artsitkë dhe komedi, por për të janë pak. Në dukje natyrë e qetë, në punë tepër impulsiv dhe kërkues. E gjen natë e ditë pranë godinës së TVSH apo në Teatrin Kombëtar, ku regjistron të gjitha dramat e këtij...

Mustafë Shabani: Premierë e suksesshme në Freiburg të Gjermanisë

Në Theatron e qytetit Freiburg të Gjermanisë me një sukese të paparë u dha pemiera e shfaqjes së Theatrit „VOLXTANZ“nën regjin e Raphael Hillebrand.Ai ka ofruar rrethë vetes 25 të rinjë profesionist të Hip-Hopit,tre nga ata edhe aktor profesionist në Theater si dhe SHKShqiptare:“Scanderbeg“ nga ...

Donika Mustafaj: Filmat e mi, i fundit që i sheh, është Besniku

Mësuesit të armatosur më të drejtën e notës, e mbështesin të gjithë autoritetin e tyre te kjo mundësi për t’ju imponuar nxënësve, gjë që ka sjellë në të vërtetë një bjerrje të thellë të autoritetit të mësuesit jo vetëm në mjedisin e gjerë të shoqërisë, por edhe brenda vetë shkollës. Mësuesit janë kthyer më së shpeshti në “teknicienë të thjeshtë, që shpjegojnë vetëm sa ka të shkruar në tekstet dhe madje, edhe këtë nuk e bëjnë gjithmonë. Nxënësi...

Ukshin Zajmi: Porosi edukative për biodiversitetin në pyll

“Letërsia përshkruan-filmi demonstron” është nocion që e ka thënë regjisori rus Andrej Tarkovski, sipas citimit të Abdurrahim Myftiut (“Nga letërsia te filmi”,Tiranë,2002, f.281), dhe pikërisht kjo shprehje m’u kujtua kur po shikoja filmin “Lepuri reporter” në sallën e madhe të Teatrit profesionist të Gjilanit, ngase të gjitha ulëset ishin të plotësuara me fëmijë-nxënës, dhe meditoja: po të ishte libër me tregime apo roman, athua, do ta...

Flet aktorja Violeta Trebicka: “Roli i Anthullës më ka shijuar shumë”

Para disa ditësh në Teatrin e Komedisë u shfaq komedia “Fqinjët” e Ruzhdi Pulahës. Kjo komedi me regjisor të talentuarin Alfred Trebicka tërhoqi vëmendjen e gjerë të publikut. Për ditë të tëra salla ishte e mbushur plot. Midis shumë aktorëve në këtë komedi spikati dhe aktorja Violeta Trebicka me rolin e saj, Anthulla. Një lojë plot finesë, me batuta, përqendrim, dinamikë, këto ishin cilësitë e saj në këtë rol të parë të luajtur në komedi, të...

Milazim Kadriu: Në Podujevë u përmbyll Festivali i filmit “Llapi Film Fest-2012”

Festivali ndërkombëtarë i filmit të shkurtër “LLAPI FILM FEST-2012” që u mbajt në Podujevë për katër ditë me radhë një arenë argëtimi për artdashësit llapjanë. Ky festival i organizuar nga OJQ-së “Alternativa Vizionare” siç tha në mbyllje drejtoresha festivalit Antigona Islami me një përkrahje simbolike materiale por me përkrahje të madhe morale nga Qeveria e Kosovës ky festival solli një kënaqësi të artit në Llap. Ajo tha se...

Flaura Kureta: Të luash me një aktor të madh si Ndrenika është fat

Dhe pse e re, ajo ka luajtur mbi 20 role në drama dhe komedi. Nuk ka luajtur role dosido, por role me disa nga aktorët më të spikatur si me Agim Qirjaqin, Robert Ndrenikën, Timo Fllokon, Roland Trebickën, Enver Petrovcin, Bujar Asqeriun etj.. Ajo thotë me bindje se nuk do ta zëvendësonte me asgjë profesionin që ka. Vlerëson shumë punën ...

Flet regjisori i filmit “Magjia Pano” Kujtim Gjonaj dhe i biri i Panajot Panos, Ledio Pano

Kujtim Gjonaj ndoshta është i vetmi regjisor dhe scenarist që, si gjat periudhës së sistemit komunsit ashtu ehde në demokraci ka punuar dhe punon me të nëjtin titëm. Në të dy sistemet ai ka prodhuar rreth 4 filma dokumentarë në vit duke u bërë kështu një record me vete me rreth 120 filma dokumenatrë. Dhe pse mosha ikën ai në prodhimtari filmash dokumnarë mbetet I freskët dhe plot ide. ...

Milazim Kadriu: Në Podujevë do të mbahet Festivali I filmit “Llapi Film Fest”

Në fillim të muajit maj në Podujevë në organizim të OJQ-së “Alternativa Vizionare” e në mbështetje të Kryeministrit të Republikës së Kosovës Hashim Thaçi do mbahet Festivali ndërkombëtarë i filmit të shkurtër LLAPI FILM FEST. Qyteti i Podujevës do të shndërrohet në një arenë të vërtet argëtimi dhe kjo falë organizimit të Festivalit Ndërkombëtarë të...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese