E merkure, 26.06.2019, 07:15 PM (GMT+1)

Kulturë » Muzikë

Flasin djemtë e Grupit B.O.B

Ata janë tre djem të rinj në moshë dhe si të tillë, si të gjithë moshatarët edhe ata kanë ëndrat dhe dëshirat e moshës rinore. E duan artin, muzikën, këngën dhe, meqenëse ryma hip hop po përhapet edhe në vendin tonë veçanërisht edhe ata tre djem menduan të këndojnë dhe ...

Xhevahir Cirongu: Për këngëtarin Tetovar Azir Aziri

Ishte data 19 korrik 2012, kur unë prezantohem për herë të parë fizikisht me këngëtarin Tetovar Azir Aziri në plazhin e Durrësit.Dielli përvëlues i korrikut të thoshte mirëseardhjen pranë bregut të detit Adriatik.Plazhi ishte i tejmbushur me pushues që vinin nga Kosova,Maqedonia ,Mali i Zi.Por nuk...

Tonin Tërshana: Ja si më lidhi me litar Tonin Harapi

Tonin Tërshana ndoshta përbën një rekord në skenën shqiptare pasi qysh në pjesamrrjen, debutimin e parë në festivalin e 4 në RTSH ai zë vend të parë. Dhe athere nuk ishte vetëm 16 vjeç, kur ende nuk kishte zënë një pozicion të caktuar në jetë. Vitet ikin dhe ai merr pjesë në mbi 20 festivale duke zënë 4 çmime të para duke u bërë nëj dnër këngëtarët me më shumë ...

Flora Durmishi: Intervistë me Rona Nishliun

E quajten Areta Franklin, Chaka Khan e, ajo është Rona jonë, Rona e shqiptarëve. Komentatori i Radio Televizionit Italian, thërriste për kujdes, po këndon Rona! Largoni gotat e kristalta nga dollapet se do të ju thyhen. Ndërsa një tjetër me plotë emocion thoshte: Rona Nishliu, momenti më i ...

Flet Bruna, modelja & këngëtarja e mirënjohur shqiptare

Quhet Bruna Smulja, por në fakt do të evidentohet me emrin artistik, thjesht BRUNA. Një vajzë e re që për çdo ditë i ngjit me këmbngulje shkallët e profesionit të këngëtares. Talenti i saj u zbulua rasësisht, por ajo mbas këtij momenti ansjehrë s’ju nda këngës. Në shoqëri është e sinqertë dhe dashuria...

Naxhi Kasoruho: Polifoninë ta ruajmë nga turbo-folku

Polifonia shqiptare tashmë jo vetëm qëndron krenare në panteonin e vlerave të trashëgimisë kulturore të kombit tonë, por ajo është bashkuar dhe qëndron me dinjitet në gjerdanin e artë të vlerave shpirtërore, botërore që mbrohet nga UNESCO. Festivali i Bylysit vjen si domosdoshmëri dhe referencë për ti krijuar këngës polifonike tërë hapësirën dhe dimensionin...

Flet "Mjeshtri i Madh" Kastriot Tusha

Ai mbetet një ndër tenorët shqiptarë më të mirë të të gjithë kohrave. Tenori që është njehsuar me himin Kombëtar që con peshë gjithë shqiptarët në botë kur këndon Himin në ndeshjet ndërkombëtare. E shehh gjithmonë të qeshur por dhe gjithmonë në lëvizje. Zëri i tij tashmë ka kohë që i ka kaluar kufijtë e vendit dhe ka arritur deri në Koren e Jugut. Por atë nuk e dehin...

Adelina Ismajli, rrëfim për herë të parë për dashurinë

Do të mjaftonte një dalje në festival që Adelina Ismajli të fitonte statusin e ikonës! E kopjuar, e imituar, e dashur apo e përfolur prej 20 vitesh, ajo është e vetmja që gëzon statusin e divës se pop-it në trojet shqipfolëse! Prej 10 vitesh, Adelina nuk ka shkelur në televizionet shqiptare. Intervistat e saj kanë qenë të rralla, por në këtë...

Bardhosh Gaçe: Bylispolifonia, shëmbëlltyra më e mirë e një kulture të lashtë

Është një ndër nismat më të bukura që është ndërmarrë për të propaganduar polifoninë shqiptare, këtë lloj kënge të magjishme që e ka bekuar Perëndia. Dihet tashmë se shumëzërëshi polifonik e ka zanafillën që në lashtësi në vajet e nënave që vajtonin me ligje trimat e humbur në luftë. Këto vaje i gjejmë në qytetin e lashtë të Butrintit dhe pse jo dhe të Bylisit...

Flet Violeta Simoni, këngëtarja e mirënjohur shqiptare e viteve `50-`70 ...

Violeta Simoni u lind më 10 tetor 1942 në Tiranë. Që e vogël ishte e apasionuar pas muzikës, aktrimit & televizionit. Ka mbaruar Liceun Artistik për mësuese muzike. Paraqitjen e parë skenike e ka pasur në Festivalin e Radio Televizionit Shqiptar viti 1962 me këngën “Mos më Qorto” , ku u vlerësua me çmimin e tretë dhe u cilësua si “Miss Festivali”. Më pas ka...

Flet këngëtarja e mirënjohur Alma Hyska Civeja

Ajo ka ngjitur skenat e mëdha që në adoleshencë dhe kurrë nuk është dehur nga sukseset. Për një kohë të gjatë në Gjermani ajo këndon anglisht, gjermanisht duke mos lënë kurrë pas dorë këngët shqiptare. Tashmë ajo po realizon një klip të ri me këngë mikse, ku ajo thotë se do të jetë surprizë pasi realizohet në një nga studiot prestigjioze gjermane....

Flet muzikanti Gojard Kodra

Grupi që ai drejton është bërë i famshëm në diasporë. Mund të themi me siguri se është i vetmi grup i cili s’ka lënë shtet ku ka emigrantë pa shkuar për të bërë koncerte. Tashmë lidhjet e tyre me spektatorin shqiptar emigrator është bërë i pandashëm për vetë faktin e reputacionit që ky grup dhe këngëtarët që i shoqërojnë kanë përcjellë emocion në vite tek ...

Flet Engjëllushe Daja, këngëtarja e mirënjohur shqiptare e viteve `50-`70 ...

Engjëllushe Daja u lind në qytetin e Tiranës me 26 maj 1942. Që e vogël ishte e apasionuar pas muzikës dhe baletit. Ka kënduar duete në Estradën e Tiranës me Pavlina Nikën, Violeta Simonin dhe Anita Taken. Në repertorin e saj shënohen këngë që kanë lënë gjurmë të thella në fondin e lehte të muzikës shqiptare si “Revolucioni marshon”, “Mos ja pre letrat ushtarit...

Lavdim Dushi: Festivali Folklorik “I Këndojmë Lirisë” Klinë

Për 12 vite mbetet liqen por tash ka filluat të bëhet si një deti me plot kaltersi dhe natyr, por dhe me plot jetë kulturore,frymzim shpirtror, për 12 vite e përmbyti Trekëndshin Burmunda zuri vëndë në shumë tradita qe të mos harruar kurrë. Klithma e natyres mbetet e heshtur derisa kultura mbetet dritë e syrit të njeriut, mbetet dritë e pa verberuar kur kultura rrjedh si një burim i Drinit të Bardh...

Albert Vataj: Kryeministri Berisha pret në takim këngëtaren Rona Nishliu

Menjëherë pas kthimit nga Baku (Azerbajxhan) ku mori pjesë në Festivalin Evropian të këngës- Eurovizion 2012 dhe u rendit e 5-ta në natën finale, këngëtarja Rona Nishliu dhe ekipi shqiptar u pritën në një takim nga Kryeministri Berisha.Kryeministri Berisha i shprehu Rona Nishliut urimet më të përzemërta për suksesin e shkëlqyer të saj në Eurovizion dhe e konsideroi atë si një sukses ...

Flet këngëtari i muzikës popullore Artan Kola

Eshtë pritur si mos më mirë. Ka një titull komercial. Flitet për femrat intersaxhije, femrat që dashurojnë për lek dhe jo njeriun. Pra është trajtuar një problem i kohës i cili në Shqipëri po bëhet shumë i përhapur. Klipi është realizuar duke pasur parasysh tekstin. “Hajt moj çikë sa të kam prit” është një varg i tekstit me tekst të Zhakut....

Demir Krasniqi: Rreth disa perlave të këngëve të dashurisë

Për pasuritë e pashtershme dhe vlerat e pakontestueshme të folklorit tonë muzikor burimor , është shkrua dhe analizua fare pak nga njerëzit tanë ekspert të kësaj fushe .Sado që të shkruajmë dhe analizojmë , nuk do të arrinim dot që këtyre vlerave të trashëguara nga shpirti krijues i popullit tonë të lashtë autokton , t’ua japim hakun dhe t’i plasojmë deri aty ku ato e meritojnë dhe e kanë vendin historik, kulturor e shkencor ...

Flet Nikita, këngëtarja e re e suksesshme shqiptare

... Ajo pretendon shumë në jetë. Madje për çdo ditë kujdeset për të ardhmen duke i hedhur hapat e sigurt. Aktualisht, mund të themi se është një nga vajzat më të bukura shqiptare. Por ky fakt nuk e ka bërë mendjemadhe apo indiferente ndaj realitetit shqiptar. Mbi të gjitha ajo emrin artistik e ka shumë interesant, Nikita (në fakt quhet Jonisa Pengu...

Gani Qarri: Rona, Krenaria e të gjithë shqiptarëve

Në festivalin muzikor evropian të njohur si Eurosong,i cili mbrëmë me 26 maj u mbajt në Baku të Azerbajxhanit,përkundër votimive "politike" Shqipëria zuri vendin e pestë. Shteti ynë amë u përfaqësua në mënyrë të denjë nga këngëtarja e mirënjohur shqiptare Nora Nishliu e cila nëedicionin e 57-të, të “Eurovisionit”,me këngën "sus" të interpretuar aq bukur, arriti që me 146 pikët e fituara nga 42 vendet votuese në ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese