E premte, 23.08.2019, 04:05 AM (GMT+1)

Kulturë » Kozeta

Keze Kozeta Zylo: Aktivisti i shquar z. Mark Gjonaj shpalli zyrtarisht kandidaturën për në Asamblenë e Shtetit të New Yorkut

Mes një entuziazmi dhe atmosfere të shkëlqyer edhe pse shiu binte me shtëma u prit në skenë shqiptari i mirënjohur dhe biznesmeni i suksesshëm z.Mark Gjonaj.Diaspora shqiptare kishte kohë që po punonte për ta mbështetur dhe inkurajuar z.Gjonaj, i cili shpalli zyrtarisht kandidaturën për në Asamblenë e Shtetit të New Yorkut ditën e Dielë, më 22 Prill, 2012.Fjalimi i z.Gjonaj u ndërpre disa herë nga pjesëmarrësit e shumtë, i cili ...

Keze Kozeta Zylo: Të mjaltat kujtime

I mëndafshtë ky muzg me qirinj ndezur, Ti brenda dhomës, si yll i ndritur, Ndaj shpirti digjet kaq shumë papritur, Të vetmin që s’frenoj dhe Hënën e pabindur!...

Keze Kozeta Zylo: Jam kalorësi i erës...

Të lindësh nën këngët e bukura të thëllëzave dhe bilbilave dhe të të kundërmohet shtëpia me aromën e trëndelinës së malit, padyshim është një privilegj për poetët...

Keze Kozeta Zylo: Gjithë trojet kanë Vlorë

Brenda ninëzes së syrit, më shfaqet Vlora kuq e zi, Plaku Ismail Qemali, më hap flamurin me magji, Më bekon me fjalë Perëndie, më ndez dritën mu në sy, Ah kjo dritëz Pavarësie...

Keze Kozeta Zylo: Migjeni dhe Dr. Lazër Radi

Sa pak e dinë që me Migjenin, me këtë emër të madh, Dr.Lazer Radi ka jetuar një verë së bashku në Pukë. E lexoj dhe e rilexoj librin me kujtime dhe shënime të autorit Radi rreth...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese