E premte, 24.01.2020, 12:09 PM (GMT)

Kulturë » Kozeta

Kozeta Zylo: Fitorja e Mark Gjonaj ogur i mirë

Shqiptari i Amerikës Mark Gjonaj fitoi vendin e merituar në Asamblenë e shtetit të Nju Jorkut.Z.Gjonaj udhëhoqi një fushatë të ndershme dhe plot kulturë në zonën elektorale 80 të në qytetin e Bronxit të Nju Jorkut, ku siç dihet në këtë lagje jetojnë një numër i madh shqiptarësh.Fushata e tij për kandidim në Asamblenë e shtetit të Nju Jorkut ...

Kozeta Zylo: Vatranët e Me(xh)zhgoranit të Tepelenës

Të zbulosh rrënjët e të parëve dhe të ecësh në gjurmët e tyre aq patriotike është një nga amanetet që duhet përmbushur...Ndonëse të ushqyer qysh në fëmijëri me krenarinë e të parëve tanë Mezhgoranas, të cilët kanë dhënë një kontribut të vyer për Kombin, përsëri dokumentimi i disa gjërave tepër me vlerë me kanë marrë kohë për t’i gjetur..., edhe pse ka shumë të tjera që janë ende të pazbuluara...

Kozeta Zylo: Bisedë me aktorin Anil Frashëri

Anili është djali i Naim Frashërit, i cili është një nga pionierët e themelimit dhe aktorët e mëdhenj të Teatrit Kombëtar dhe Kinematografisë shqiptare. Anili ka luajtur 43 role të para, të dyta dhe të treta, në pjesë teatrale të autorëve klasik dhe kontemporan.Disa role janë: Mësuesi “Nata e dymbedhjete”, At Koronili: tek Monserat“ ...

Kozeta Zylo: Të mëshiron, natyrisht...

Nuk dua sytë që të më lodhen,Ose më mirë mos dërgo fare,Se jo çdo gjë që shkruan lexohet,Me dorën tënde “vdekjen” shpalle...E di që duhesh për ca të “shtëna”,Nëpër mediume që gërrhasin,Të mbushësh fletat me lavdërime,Sa t’i quash këngë dhe kur pëllasin…

Keze Kozeta Zylo: Bisedë me nipin e Ilia Dilo Sheperit, z. Eduard Dilo

Fëmijëri të përgjakur, burgje të tmerrshme, ishte shpërblimi nga diktatura që morën fëmijët dhe nipërit e intelektualit erudit të Kombit, Ilia Dilo Sheperit. Z. Eduard M. Dilo ka lindur në Sheper të Zagorisë (Gjirokastër), ne vitin 1958.Rrjedh nga nje familje e shquar intelektuale me edukim në Perëndim, e cila gjatë diktaturës komuniste u persekutua në mënyrë barbare. Babai i tij ...

Kozeta Zylo: Dhe rrojnë vdekëtarët...

Çudi, çudi si shqyhen njerëzit,I shoh në lajme për çdo ditë,Në gjumë tromaksem bashkë me Hënën,Dhe nuk e di ç’bëjnë Perënditë!… U mbarsën retë me lotë ëngjëjsh,Nga kuçedrat me shtatë kokë,Ka të ngjarë të mbytet bota,Apokalips të ndodhë në tokë!...

Keze Kozeta Zylo: 4 vjetori i Shoqatës Mjekësore

Ne mjediset e restorantit “Fino” në Manhattan me pronar shqiptaro-amerikanin, patriotin Pjeter Vulaj u festua 4 vjetori i themelimit të Shoqatës Mjekësore Shqiptaro-Amerikane. Qysh në hyrje të restorantit ishin varur flamujt shqiptar dhe amerikan dhe mjekët grupe-grupe para zhvillimit të ceremonisë trokëllinin...

Kozeta Zylo: Bisedë me shkrimtaren ish të internuar znj. Bajame Hoxha - Çeliku

Shkrimtarja Bajame Hoxha së bashku me familjen e saj u internua tërë jetën në Saver të Lushnjës. Znj.Hoxha punoi në këtë periudhë në punëra te rënda duke pasur mbi supe barrën e persekutimit dhe te mohimit të çdo të drejte elementare. Ajo sot jeton me bashkëshortin dhe tre femijët e saj në Bruklsel, e cila nga dënimi i rënde 31 vjeçar dhe nga pasojat e mëvonshme ...

Kozeta Zylo: Lamtumirë nga Nju Jorku, Pano Taçi

E ndjej nga larg, 9 male kaptuar me oqeanin në mes, që kafe “Europa” do të heshti gjatë nga mungesa e të qeshurës tënde të shkujdesur, kishje të qeshur poeti. Sa larg janë të tjerët nga e qeshura tënde, Poet! Edhe pse brenda kishje mijëra dhimbje, persëri në çdo ind të tyre çelnin sythe mirësie. Për gjysmë shekulli të kishin kyçur fjalën brenda në kafaz, brenda ...

Keze Kozeta Zylo: Udhëtonit ju Hyjnesha…

Udhëtonit ju Hyjnesha, udhëve të Atdheut,E bashkë me ju zogjtë shtegtarë,Me diellin e syve, botën kishit ndezur,Sa dhe Hëna verbohej e fshihej mbi Himarë... Vetëtimthi u përpitë nga humnerat kuçedra,Dhe si krahë pulëbardhash ngritë nëpër re...Ndërsa Qafa e Vishës u thinj e tëra,Dhe Vlorën me kuje e mblodhët atje...

Kozeta Zylo: Kryevatrani zemërzjarrtë, tepelenasi Shefqet Kamber Bënça

Shpirti i shqiptarit është i mbushur me dhimbje, dhimbje që cuditërisht riciklohen dekadë pas dekade apo dhe më shpesh. E këto dhimbje kur shtresëzohen një ditë gjeneratat mundohen t’i kurojne qoftë dhe përkohësisht pasi përjetësisht frigohem ta pohoj se i shërojnë!...Me shumë shqiptarë edhe pse nuk njihemi fizikisht rrjeti social f/b na ka lidhur me shpirtrat e trazuar nga plaga e ndarjes me të ikurit e shekullit të...

Keze Kozeta Zylo: Lamtumirë poetit të Kosovës!

Sot nën një qiell të vranët dhe me vesë të butëz shiu duke u kthyer nga puna para se të hapja portën e shtëpisë mora postën time. Ndërmjet letrave gjeta një zarf të ardhur nga Mëmëdheu ynë i dashur, nga Komuna e Rahovecit, Republika e Kosovës. Kishte ardhur si një pëllumb paqeje duke fluturuar mbi Atllantik libri me poezi nën titullin “Përballje” me autor z.Adem Berisha, botuar nga shtëpia botuese shtypshkronja “Berati” Prizren. Të parin zarf që hapa ishte pikërisht kjo dhuratë e bukur me...

Keze Kozeta Zylo: Aktivisti i shquar z. Mark Gjonaj shpalli zyrtarisht kandidaturën për në Asamblenë e Shtetit të New Yorkut

Mes një entuziazmi dhe atmosfere të shkëlqyer edhe pse shiu binte me shtëma u prit në skenë shqiptari i mirënjohur dhe biznesmeni i suksesshëm z.Mark Gjonaj.Diaspora shqiptare kishte kohë që po punonte për ta mbështetur dhe inkurajuar z.Gjonaj, i cili shpalli zyrtarisht kandidaturën për në Asamblenë e Shtetit të New Yorkut ditën e Dielë, më 22 Prill, 2012.Fjalimi i z.Gjonaj u ndërpre disa herë nga pjesëmarrësit e shumtë, i cili ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese