E merkure, 07.12.2022, 11:06 PM (GMT)

Kulturë » Kozeta

Kozeta Zylo: Nëna pranë foshnjës së vdekur

Në Ukrainë gjaku derdhet si lumë,fëmijë të vdekur prindërit shtrëngojnë,një botë e tërë dënon këtë dhunë,ndërsa barbarët s’pyesin, bombardojnë…Dhe foshnja “fle” në krah të nënës së mekur...

Kozeta Zylo: Romancë

Ndër flokë si mjergull malesh,Shën Valentini vjen bekuar,Puthja sjellë lojë fantazie,Sytë tanë kaq shumë afruar. Përskuqet ajri në romancë shpirti,Hëna flirton mbi një degë peme,Flaka e qirinjve vallëzon heshtur,Si mjellmat e Çajkovskit të një skene...

Kozeta Zylo: Ne 117 vjetorin e vrasjes se Papa Kristo Negovanit

Ç’i kanë punuar Gjuhës shqipe armiqtë e vendit tënë!…“Vramëni, por gjakun mblidhmani në një enë që të shkruajnë nipat tanë gjuhën shqipe”!…  Papa Kristo NegovaniKur lashe Atdheun…me vehte mora nje copez shqiperie qe shndrit nga veprat me te eperme te Kombit. Sot perkujtoj...

Kozeta Zylo: Në shtëpinë e shkrimtarit të shquar Walt Whitman

Ka disa shkrimtarë të shquar që i kanë munguar kulturës sonë në universitete apo në shkolla të mesme për t’i studjuar në kohën e diktaturës, pa mohuar studimet për autorë të tjerë të njohur botërore filluar me Antikitetin të cilët formuan dukshëm botën tonë të dijeve rreth artit...

Kozeta Zylo: Lamtumirë Agron Isufi

Këto ditë u nga nga jeta papritur nga një goditje në zemër në moshën 67 vjeçare, Agron Isufi me banim në Staten Island, lindur, më 31 Maj 1954, Kavajë.  Ishte një lajm shumë i dhimbshëm për familjen e tij të madhe dhe për gjithë shoqërinë që e njihnin prej vitesh. Nuk do t’i harrojmë bashkë me Qemalin lotët...

Kozeta Zylo: Gëzuar ditëlindjen e 106-të në qiell, Dr. Lazër Radi!

Sot në këto kohë të çakërdisura, që udhëhiqen nga lider që prodhojnë vetëm ngrica dhe akullnaja nga arteriet e zemrave të tyre të zeza ke mundësi të gjesh shtigje për t’i përballuar këto drithma ftohtësirash dhe të marrësh frymë lirisht duke lexuar bardët e rrallë të kulturës kombëtare...

Kozeta Zylo: Luigj Çekaj si Shenjt i Poezisë

Në Qëndrën “Nënë Tereza” në Kishën Katolike Shqiptare, “Zoja e Shkodrës”, në Hartsdale të Nju Jorkut u promovuan librat e poetit penëndritur Luigj Çekaj, pas vdekjes.  Kjo veprimtari u organizua nga Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë me president shkrimtarin Adnan Memeti dhe kryetar z.Mhill Velaj...

Kozeta Zylo: Koncert tradicional i festave të fundvitit nga Shkolla Shqipe "Alba Life"

Bota e fëmijëve është magjepsëse, sepse ata japin vetëm mirësi dhe pastërti kristalore si ujërat e pastra të maleve tona. Ata ndezin zemrat e shqiptarëve me palët e flamurit kuqezi që valëviten në hapësirat e Qendrës “Illyria” si dhe në mjedise të ndryshme në shkollat ​​publike amerikane në Nju Jork. Shkolla shqipe...

Kozeta Zylo: Lamtumirë Ilia Ylli Luka

Familja Luka dhe komuniteti shqiptar në Nju Jork u tronditën këto ditë me lajmin e hidhur për largimin e parakohshëm të Ilia Ylli Lukës nga kjo botë. Lajmin e ka dhënë fillimisht në rrjetet sociale zonja Isidoros Beti Tsamblakos, Presidente e Organizatës së Grave Shqiptaro-Amerikane “Motrat Qiriazi” dhe mike e familjes së Yllit...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora