E merkure, 21.08.2019, 07:30 PM (GMT+1)

Kulturë » Kozeta

Kozeta Zylo: Mark Gjonaj mblodhi shqiptarët

Ansambleisti i shtetit të Nju Jorkut z.Mark Gjonaj "Nderi i Kombit" mblodhi shqiptarët e Diasporës dhe disa politikanë, ligjvënës amerikanë për të festuar 8 Vjetorin e Pavarësisë së Kosovës.   Në mjediset e restorantit "Maestro...

Kozeta Zylo: Lulet janë medicina e shpirtit

Dita e të dashuruarve që simbolizohet në botë me Shën Valentinin e bën pak më ndryshe ta presësh ditën nga të tjerat, ngase eshte një ditë që duhet të mbushet plot me dashuri dhe mirënjohje për gjithcka që të është afruar...

Kozeta Zylo: 100 Vjetori i Dr. Lazer Radit

Deri më sot nuk kam pasur ndonjë mik me moshë 100 vjet dhe kaq të afërt sa Dr.Lazer Radi që pikërisht në këtë datë më 29 Janar, 2016, të shënojë 100 vjetorin e lindjes së Tij. Është një memorje sa e bukur, po aq dhe ngjethëse në tërë ...

Kozeta Zylo: Vetëtima drite nga sytë e prof. Zhejit

Prof. Petro Zheji qëndron mal kryelartë sepse është një gjeni i letrave shqipe, është një erudit i jashtëzakonshëm. Tingëllima e Gjuhës Shqipe në librin e tij “Shqipja dhe Sanskritishtja” vjen si jehonë e largët qysh kur ka lindur njerëzimi.  Sa pak janë njohur dhe lexuar ...

Kozeta Zylo: Ëndrra e dhjetoristëve

Ndonëse kanë kaluar treçerek shekulli që filluan lëvizjet e mëdha për të përmbysur regjimin më dikatorial në Europe, në Mëmëdheun tonë të shumëvuajtur nuk kam dalë me ndonje shkrim rreth një përjetimi personal si mësuese aktiviste për këtë lëvizje nga më qytetaret, më...

Kozeta Zylo: Kadare në Kongresin Amerikan

Të nderosh kulturën e popullit shqiptar në zyrat e kongresit amerikan është ogur i mirë për Kombin tonë dhe kjo në saje të penës brilante të shkrimtarit Kadare.Shkrimtari i shquar botëror, SHQIPTARI Ismail Kadare nderohet për vepren e tij në Washington DC...

Kozeta Zylo: Në përkujtim të Anita Bitrit

Ndonëse ka kaluar një dekadë që nga ikja tragjike e artistes së madhe shqiptare Anita Bitrit, përsëri Diaspora, gjithë dashamirësit e Anitës dhe artdashësit e kujtojnë me dhimbje tragjedinë që ndodhi në qytetin ku jetoi në Staten Island...

Kozeta Zylo: Festivali i shkollave shqipe në Amerikë

Në Konsullatën e Përgjithshme të Kosovës në Manhattan u mblodh Këshilli organizativ i përgatitjes së Festivalit të parë të fëmijëve në Diasporën amerikane me nxënësit e shkollave shqipe që do të zhvillohet në Bronx të Nju Jorkut...

Kozeta Zylo: Mbrëmje Gala në Manhattan

Në restorantin "Battery Garden" në Manhattan qindra shqiptarë të Diasporës amerikane erdhën krenarë për të festuar së bashku sukseset që kanë arritur në fusha të ndryshme të jetës. Në këto ditë të bukura Maji pas ...

Kozeta Zylo: Limo Paza eci gjurmëve të historisë

Kur jeta e një njeriu këputet në mes para kohe padyshim që kujtimet që lë pas janë  gjurmë në memorje, si një Hënë e bukur vere.Në këtë esse e kam fjalën për autorin e disa shkrimeve, librave, kryeredaktorin e gazetës së mirënjohur "Trebeshina" e cila është bërë një...

Kozeta Zylo: Një kupë muzgu si verë e piva

Përhumbem e tëra në qiellin e muzgut,Dhe si me magji hap portën e tij,Hëna e malluar më shkel ethshëm syrin,Si nje mjellmë fluturimthi atje mbërrij. Ca yje të florinjta si qirinj ndizen,Dhe ulem përmbi rѐ, rozë të sedefta,..

Kozeta Zylo: Me qerpikët e Diellit

Një degë mimoze qiellit ja nisa,për nënëmirën time që aq shumë i donte,me qerpikët e Diellit lotin rrokullisi,magjia e saj dhimbshëm më pushtonte...

Kozeta Zylo: Për Ty Kosovë

Kosova jone pikë gjaku përmbi hartë,Plisat e bardhë shenjëza qytetesh,të lidhin Ty me trungun Amë.Me musht Rugove,pi verën e fitores,dhe dehem në Pavarësinë e saj...

Kozeta Zylo: Tungjatjeta Kosovë!

Tungjatjeta Kosovë!Tungjatjeta Princesha ime,Sot po udhëtoj kudo,Me medalionin e Lirisë në gjoks,Medalion që s’do të ndryshket kurrë!Në kujtesën e dhimbjes shkulmëzon shpirti,Për rrëmbimin e të artit medallion...

Kozeta Zylo: Dashuri me parfum Hëne

Dashuri me parfum Hëne,me shigjetë Erosi më shpon,si Laureshë nën qiell mbështillem,Pranë gjoksit tënd që përvëlon. Po si s'u ndal ky afsh i nxehtë,në syth të shpirtit çelëm bashkë...

Kozeta Zylo: Atdheu dhe Feja

Shqiptarët e vërtetë asnjëherë se kanë ngatërruar Atdheun me fenë.  Atdheu për të gjithë ne në të gjitha kohrat qëndron mbi çdo gjë.  Luftrat shekullore, gjaku i derdhur lumë për gjuhën dhe Atdheun kanë bërë që ne të jemi bashkë kur thërret nderi i Tij...

Kozeta Zylo: Profecitë me maska

Nën strehëzën e ballkonit s'ka më dallandyshe,folenë me kokrriza ja gëlltiten të uriturit,ato fluturuan drejt botës së madhe,duke lënë pas demonët, të shtirurit. Mes fluturimit të tyre në pendë pikëllimi,ca shtëllunga mjegulle i fshehin nën terr...

Kozeta Zylo: Mirënjohja e Dr. Matathia për shqiptarët

Në ditën ndërkombëtare të Holokaustit famëkeq që kreu masakrën më të madhe botërore duke zhdukur 6 000 000 hebrenj nga Hitleri, po sjellim pranë jush Dr.Zino Matathia.  Dr.Matathia është një nga figurat më të spikatura intelektuale izraelite, i lindur dhe rritur në Shqipëri...

Kozeta Zylo: Koka e Djallit

Dhe heshtin zemrat me gjak të shprishur,siç heshtin meitët, të pakallurit në varr,frikshëm më endet në mjegull papritur,Koka e djallit, qe të lë pafjalë. Dhe ecën ai mbi hijet e natës ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese