E marte, 27.09.2022, 03:14 PM (GMT+1)

Mendime » Fetahu

Adil Fetahu: Kodoshët e 'Ballkanit të Hapur' - Rama e Vuçiq, u bënë miq!

Historia e miqësisë së Edi Ramës mde Aleksandër Vuçiqin ka kalua nëpër faza  të ndryshme, me xixa, zënka, ngritje e rënie, varësisht nga situatat e krijuara dhe nga temat dhe narrativat e bisedave të zhvilluara, qoftë në Beograd apo në Tiranë., në Shkup apo në Bruksel. Ajo histori nuk është e...

Adil Fetahu: Drejtësia dhe pastërtia e luftës së UÇK-së

Në doktrinën e luftërave ka teori, parime, kritere dhe elemente të ndryshme, sipas të cilave përcaktohet karakteri i një lufte, se a është luftë e drejtë apo jo. Këto teori kanë të bëjnë kryesisht me luftërat midis shteteve, por kohëve të fundit janë zgjëruar edhe për luftërat (konfliktet e armatosur) që zhvillohen brenda shteteve...

Adil Fetahu: Mbreti i shqiptarëve Zogu I dhe mbreti Faruk i Egjiptit

Pas odisejadës së Mbretit të Shqiptarëve, Zogu I, që pati pas pushtimit Italian (1939), duke u shpërngulur prej një shteti në tjetrin, më në fund, me ftesën e Mbretit Faruk, të Egjiptit, Zogu u vendos në Kajro  e prej aty – në Aleksandri.Më 5 janar 1948, në rezidencën e tij, po bisedonte me Mbretin...

Adil Fetahu: Kushtetuta e parë e shtetit shqiptar

Në Kuvendin e Vlorës, të mbajtur më 28 nëntor 1912, shqiptarët e kishin shpallur pavarësinë e Shqipërisë nga Perandoria Osmane  dhe kishin formuar qeverinë e përkohshme, me në krye  Ismail Qemalin. Por, ajo qeveri nuk kishte kontroll dhe pushtet as në  një të katërtën e territorit të Shqipërisë, ku ekzistonin...

Adil Fetahu: 109 vjet nga Njohja Ndërkombëtare e Shqipërisë

Fundi i muajit korrik të sivjem shënon 109-vjetorin e njohjes ndërkombëtare të subjektivitetit juridik të Shqipërisë. Kjo ishte njohje kolektive nga Konferenca e Ambasadorëve të gjashtë Fuqieve të Mëdha, mbajtur në Londër më 29-31 korrik 1913. Me këtë njohje, shteti shqiptar fitoi subjektivitet juridik ndërkombëtar...

Adil Fetahu: Promemorje e Ismail Qemalit drejtuar sulltanit Abdyl Hamidi

Ismail Qemali (1844 – 1919) ishte një nga personalitetet më të ditura të Rilindjes Kombëtare Shqiptare. Dyzet vjet shërbeu në administratën e Perandorisë Osmane dhe ishte njeriu më i arsimuar dhe më i ditur i asaj administrate. Pas mbarimit të Gjimnazit të njohur “Zosimea” në Janinë,k ishte kryer...

Adil Fetahu: Eurodeputeti Lukas Mandl, shprehimisht për njohjen reciproke Kosovë - Serbi

Deputeti i Parlamentit të Europës, Llukas Mandëll, në një intervistë për gazetën “Danas” të Beogradit, ka folur gjërë e gjatë për gjendjen aktuale në rajon e në botë, për situatën në Serbi dhe veçmas për raportet e saj me Kosovën dhe ndaj luftës në Ukrainë.  Ai ka thënë se liderët serbë kanë bërë gabime që nuk iu bashkuan...

Adil Fetahu: A mund të bëhet e pamundura?!

Kemi dëgjuar shpesh kur thonë për ndonjë  gjendje, punë a veprim të dikujt:”E bëri të pamundurën”!  Kjo thënie është absurde, sepse e pamundura nuk mund të bëhet. Por, varet nga konceptimi,  përceptimi, zotësia dhe vendosmëria e individëve për një gjë a një gjendje,  se a mund të  ndryshohet, a mund të arrihet...

Adil Fetahu: Përse shkruajmë

Që në fillimet e historisë njerëzore, njeriu ka treguar interes të shënojë atë që dëshiron ta thotë. Kështu, Samaritanët filluan të shkruajnë gjuhën e tyre, e cila përbëhej nga fije të vizatuara në baltë, në kocka ose në metale. Më pas, erdhi faza e shkrimit fotografi, ku fjala shprehej nëpërmjet...

Adil Fetahu: Libër i ngjarjeve historike në Kosovë

Jusuf Zejnullahun, ish-kryeministër i Kosovës në vitin 1990, në kohën kur Serbia me akte formale-juridike dhe me veprime reale të dhunshme e suprimoi autonominë e Kosovës,- e njohin vetëm brezi i rritur i asaj kohe. Para se të vinte kryetar i Qeverisë së Kosovës, Jusufi ka krye funksione të ndryshme politike dhe ekonomike...

Adil Fetahu: Elbasani i Normales apo Normalja e Elbasanit

Kohë më parë  doli nga shtypi libri i autorit Roland Gjini, me titullin e dhënë këtu brenda kllapave. Pas Parathënies (fq.7-19), autori ka shtjelluar “Pak histori për Elbasanin” (fq.10-37)  ndërsa tekstin tjetër e ka ndarë në katër pjesë...

Adil Fetahu: Serbia n'tetik

“Ka ardhur koha që Republika e Serbisë haptas të shikohet ashtu si është: Aleat i ngushtë i Rusisë dhe Kinës të cilën e udhëheqë pushteti gjysëmautoritar, i cili proaktivisht synon zgjërimin territorial në bazë të ideologjisë irredentiste në Ballkanin Perëndimor”.Kështu thotë në analizën e tij Riçard Kremer...

Adil Fetahu: Kur kërkohej plebishiti për bashkimin e trojeve shqiptare

Pas përfundimit të Luftës së Parë Botërore filloi Konferenca e Paqës në Paris, e cila zhvilloi punimet prej 18 janarit 1919 deri më 21 janar 1920.Shqipëria që kishte shpallur pavarësinë në vitin 1912 dhe  kishte marrë njohjen ndërkombëtare në Konferencën e Ambasadorëve në Londër në vitin 1913...

Adil Fetahu: Nga historiku i Fakultetit Juridik të Prishtinës

Fakulteti Juridik i Prishtinës është themeluar dhe ka filluar punën në vitin 1961. Kuvendi Popullor i Republikës së Serbisë, më 23 qershor 1961, në bazë të propozimit të Këshillit Ekzekutiv të Republikës, miratoi Ligjin, të quajtur: Zakon o osnivanju Pravno-ekonomskog fakulteta u...

Adil Fetahu: Rade Radovanoviq - Lufta e parë serbo-botërore

Më 24 mars 1999, ushria zuri pozicionet e veta nëpër Serbi, kurse Shtabi i Përgjithshëm u informua nga kolegët e NATO-s në Mons, se gjithçka ishte e gatshme dhe se do të nisë së shpejti. U pozicionua poshtë në Karash, dikur strehimorja më e rëndësishme nëntokësore në is-Jugosllavi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora