E enjte, 02.04.2020, 04:51 PM (GMT+1)

Kulturë » Drita

Drita Lushi: Tonacione vere, në 10 ditë

Udhëtimi nisi në një kohë të vrenjtur dhe me re.U vija  emra formave të ndryshme, që merrnin ato në qiell dhe imagjinoja erën si piktoren më të talentuar  të natyrës.Fotografoja  rrugën dhe shiun, formëzimet  e tij në xhamat e ...

Drita Lushi: Këngë e harruar

Sa herë thoje se më doje,unë bëhesha e gjitha një zemër brenda teje,bëhesha një dashuri e rrjedhshmenëpër dejet e tua,dhe ti, zbardhje netet,vargje beje për mua!Pastaj më thoje:“dashuria i bën të gjithë njerzit të shkruajnë poezi...

Drita Lushi: Sekreti

Eusebio, u ngrit të mbyllte  grilën.Pikat e shiut që filluan të binin me forcë mbi xhamat e dritares, iu dukën si lajmëtarë të zhurmshëm vjeshte.“Vjeshtë mëndjemadhe”- mërmëriti ai me vete, në kohën që largonte perdet bojëmjaltë,për të ulur grilën bojëkafe të dritares....

Drita Lushi: Dallgë malli

Libri më i ri i autorit Sabit Abdylit,titullohet “Dallgë malli”dhe  ndahet në katër pjesë : “Mall”, “Imazh”,”Kapriҫoze” dhe “Qiellit të saj”Poezitë e Sabit Abdylit, kanë një shtrirje kohore të konsiderueshme ҫ’ka tregon, që ndjeshmëria fle me...

Drita Lushi: Ilir Magjistari - Nata si e Dekameronit

Te tre burrat e asaj shtëpie në ditet në vazhdim, ndjenë se si ajo punonte e shpërqëndruar me veten,zgjidhte valixhet, rrobat e djalit,i ndërronte përsëri, i mbushte, i peshonte…e ata qeshnin.i dukeshin ditët minuta.pastaj lodhej dhe i dukeshin vite...

Drita Lushi: Adhurimi

S’e kisha menduar kurrë, që në moshën me ëndërrat  më të bukura  do të shkëputesha nga shoqëria,shkolla dhe  akoma më keq, do të ngujohesha në shtëpi. Megjithëse jetoja në një qytet të vogel  verior si Delina ime,  kurrë se kisha marrë jetën me pesimizëm...

Drita Lushi: Çdo të ndodhë pas festës?

Pas një dite, ku shiu luajti  gjithë ditën me ngjyrat e ҫadrave, dhe njerzit treten vështrimet përmes xhamave të kafeneve apo makinave,sot doli një diell i qeshur...Ta kish ënda të ecje më këmbëNatyrisht  gratë nuk munguan sot ...

Drita Lushi: E njëjta ngjyrë

Sa herë thoje se më doje,unë bëhesha e gjitha një zemër brenda teje,bëhesha një dashuri e rrjedhshmenëpër dejet e tua,dhe ti, zbardhje netët,vargje bëje për mua!Pastaj më thoje:“dashuria i bën të gjithë njerzit...

Drita Lushi: Ndjesi vjeshte

Këtë mbrëmje,Teksa dëgjoj zhurmën ndjellëse të lumit,që rrjedh në të njëjtin shtrat prejdhjetra vitesh;muzgu i përskuqur,shtrin ca krahë të bukur,duke shtyre ditëndhe afruar natën…Por,askush se di që Dielli i trazuarbën sikur perëndon,Po strehoet pikërisht...

Drita Lushi: Në heshtje

Sa zhurmë!Sa zhurmë!Të bërtasësh më shumë, s’do të thotë se do më shumë.Të bërtasësh më shumë, s’do të thotë se di më shumë.Mund të duash në mënyren tënde, me heshtjen e qetësinë tënde,shtëpinë, familjen, Atdheun...

Drita Lushi: Pushimet në Shqipëri si dashuritë

Më tërheq e bukura.E kë jo në fakt?Njerëzit e bukur, gjërat e bukura, vendet e bukura.Më pëlqejnë pushimet, bisedat, njohja me njerëz te rinj;Më pëlqen të shkruaj për to, madje të shkruaj dhe të gjej të bukurën dhe aty ku ajo është e pakët.Kisha kursyer një vit të tërë që të pushoja tetë ditë dhe zgjodha Vlorën...

Drita Lushi: Nesër nuk ka më agjërim!

Sa bukur ishte sot, njerzit uronin njëri-tjetrin dhe sofrat u mbushën me ato ç’ka duhet për një festë të madhe si Bajrami.Edhe nëse xhepi nuk u mban aq shumë,punë e madhe fort, ja një borxh, ose veresie  në dyqan se u jep Zoti nesër, paçka se varferia ka të njëjtën fytyrë çdo ditë në vendin tone...

Drita Lushi: Flokët

“Para se të flasësh kaq shumë…”- ia preu Genti lumin e fjalëve, që ajo i kishte nisur të vrullshme …Dori nuk priti, që ai të vazhdonte me tej fjalinë apo mendimin…E çdo të thoshte ai me “para se të flasësh kaq shumë…”?Do ti thoshte pershembull, “ule tonin e zërit...

Drita Lushi: Ti duhet të kesh një libër të bardhë…

Që në lindje, ti je një shëmbëlltyrë e bukur e babait tënd bija ime.….Dhe ishte mëngjes si tani…ishte  ora 9.15 minuta.Qysh atëherë,kam parë  Zotin të qeshë njerëzisht.Ti tashmë je, as e vogël, as e madhe, paçka se për mua Je  dhe do Mbetesh e Vogla Ime...

Drita Lushi: Histori jete të qëmtuara me kujdes

Ndërsa kam në dorë librin “Prozë” të Sabit Abdylit i cili jeton në Zelandën e Re, mendoj se Ai aq sa jeton atje, aq më shumë ndodhet në vendlindjen e tij; Jeta, kushtet, rrethanat e çojnë  përtej oqeaneve, ndërkohë që merr gjithë kujtimet me vete, për të na i rikthyer të bukura, të shkruara...

Drita Lushi: Ngatërrestar-e

Ah, sytë, sytë!Kur janë larg, qielli ndahet përgjysmëKur lidhen me vështrime,Qiejt bëhen dydhe bota,nis të ndërtohet nga fillimi, përsëri!Ah, sytë..!S’duhet ti lije peng tek unëAs unë tek  ty, të mitë!...

Drita Lushi: Atje ku majat puthen me qiellin

Udhëtimi nëpër liqenin e Komanit, është një mrekulli mes mrekullive.Majat e thepisura prekin qiellin si pa të keq, dhe këmbët e tyre në ujin ngjyrë kalter në jeshile i japin udhë tragetit në të cilin udhëtojme ne, dhe ku muzika, nuk ndaloi që nga ngjitja në të, derisa prekëm përsëri tokën...

Drita Lushi: TuNgjat’Jeta, Rozafë!

Ah, Kalatë…! Më tundojnë të shkoj drejt tyre,sepse nuk ka histori, që s’dua të njoh,e që s’dua të di.E kush më shumë se kështjellat e një Vendi, mbartin kaq shumë ndodhi, mistere, të vërteta, gojëdhëna, emra, luftra, lartësi sa vetë ato?Marr rrugën( me familjen time) drejt Shkodrës ...

Drita Lushi: ''Bir i botës'', si bir i çdo shtëpie

Mendime, rreth romanit të Demir Gjergjit. - “Jeta?...Jeta përbëhet nga sekondat,orët,ritmet e frymëmarrjes,ditët, rrahjet e zemrës,nga lëvizjet dhe ngjarjet…” “…mes drurëve lekurëbardhë të mështeknave,teksa shkelnim pa mendje mbi gjethe...

Drita Lushi: Letër mbrëmje për ty

Mirëmbrëma!Sot është e mërkurë!Të kujtohet?S’jemi takuar kurrë në një ditë si kjo.Por, ndërsa muzgu hidhte tisin e tij të parë,në këtë metropol të hutuar shqiptar,m’u desh të kaloja pranë bar-kafe “R.H”ku ne takoheshim dikur...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese