E premte, 10.04.2020, 04:23 AM (GMT+1)

Komente » Nexhipi

Reshat Nexhipi: Figura botërore me gjak shqiptar

Në pamundësi financiale që ta  nxjerr në dritë dorëshkrimin në fjalë, në të cilin janë shënuar qindra personalitete të racës sonë që kanë hyrë dhe kanë mbetur në historinë e popujve të tjerë, disa prej tyre i kam evidentuar nëpër shkrimet e mia gazetareske, revista, simpoziume...

Reshat Nexhipi: Pse Leka ilir u deklarua për grek

Njerëzit  e tillë, të cilët, për interesa personale,  mohojnë  origjinën e vet, kushedi sa të suksesshën të jenë në profesionin e tyre, duhet  të ndëshkohen nga bashkëatdhetarët  e  vet, e jo të dekorohen, siç ndodhi  me  akademikun  maqedonas  të Shkupit, gjë që vlen edhe për  spiunët...

Reshat Nexhipi: Ngjarje të hidhura dhe të lavdishme

Këto ditë, lexova një shkrim mjaft të gjatë, kushtuar historisë së Manastirit, nga i cili mësova disa gjëra që nuk i dinja, por, nga ana tjetër, më  habiti  që  autori kishte anashkaluar 10 momente të rëndësishme, edhe pse për to kam shkruar gjer e gjatë në dhjetra shkrime të mia, prandaj dhe vendosa të ...

Reshat Nexhipi: Maqedonia kodoshe

Për ata që nuk e dinë, po u tregoj. Muaje të tëra, lideri i opozitës  maqedonase Zoran Zajev, deklaron se ka në dispozicion rreth 20.000 përgjime të bëra nga ana e Qeverisë në pushtet dhe se kur do t i prezentojë, do t i përngjasin bombave të cilat do ta largojnë menjëherë Qeverinë aktua...

Reshat Nexhipi: Evidentimi i disa figurave

Andrea Maluri, i shpallur  hero i Revolucionit grek. Zemra e tij është ruajtur në një kuti argjenti në Ministrinë Detare Greke.Bubulina (Dhaskarina). Me anijen e saj të madhe, me emrin historik ,,Agamemnon,, luftoi si heroinë kundër forcave osmane...

Reshat Nexhipi: Prespa dhe Manastiri

Përshtypjet e tij i kisha lexuar edhe më parë, por më kishin dalë nga mendja. Duke klikuar këto ditë në internet, rastësisht pata mundësi t i lexoj përsëri, gjë që, më inspiroj, të paraqitem me  këtë shkrim, i cili, në realitet, është pjesë e një  interviste ime e para disa viteve, lidhur me librin im...

Reshat Nexhipi: Fjala e lirë

Fjalët e titullit janë një komentuesit në internet, me iniciale  S.F.  i cili shton se, citoj ,,Liderët e shteteve të ndryshme, duke përfshirë edhe katër klerikët tanë, me në krye ,,komandantin,,tyre, duke marrë pjesë në marshin  ,,spektakular,,të Parisit, lojtën rolin e bretkocës që i vuri ...

Nexhipi: Droni në Beograd dhe avioni në Athinë

Arësyen, pse vendosa  një titull  më të gjatë   se ç duhet dhe, pakë  si në poezi, do ta zbardh në fund, kurse sa i takon dronit, ishte  një nga ngjarjet  më interesantet  të vitit që lamë pas, jo vetëm për  shqiptarët  dhe serbët, por edhe më gjerë, sepse  nuk mbeti vend  në botë, pa  e parë ose dëgjuar...

Reshat Nexhipi: Çka përfituar Evropa nga shqiptarët

Fakti që Evropa mban emrin e motrës së Kadmit  ilir, flet qartë se sa  ky kontinent  është i lidhur  ngushtë me stërgjysjët tanë.   Dhe, jo vetëm kjo, por Kadmi  solli në këtë kontinent nga Fenikia alfabetin e parë  i cili  shërbeu si bazë për krijimin e  alfabeteve...

Nexhipi: Çkanë përfituar shqiptarët nga Amerika

Sipas Prof. Leonard Foks dhe Gjek Gjonlekaj, gjatë vitit 2009 llogaritej se në ShBA jetonin 1 milion e 14 mijë  shqiptarë (Fakti, 30 janar, 2010). ,,Ska shqiptar që mos jetë pro Amerikan,, -thuhet në një tekst të internetit, duke shtuar se ,,Kjo,veç tjerash, u dëshmua me pritjen madhështore dhe të ...

Reshat Nexhipi: Qëndrim denigrues

Fjala është për një tekst me titull,,Sllavët e sotëm në  Maqedoni, s janë  maqedonas  antik,, botuar  para do kohe në një gazetë të përditshme në gjuhën shqipe, të cilën, nuk e kam lexuar, por rastësisht  në bisedë  e sipër më  nformoi përmes telefonit një ish bashkëqytetari im i cili  jeton në  një...

Reshat Nexhipi: Maqedonia, me emër të pa ndarë

Fjalët e këti  nënteksti janë të  një humoristi  i cili ka vendosur vetëm inicialet B.S. dhe  ka shtuar që elaborimin e kësaj thënie, po ua lë ta bëjnë historianët. Dhe, meqenëse edhe  unë jam një nga ata, vendosa t ia plotësoj dëshirën, përmes tekstit në vijim. Pas shpërbërjes së Jugosllavisë,...

Reshat Nexhipi: Stema e Maqedonisë...

Peshku, në këtë rast, është emri  i këtij shteti, epilogu i të  cilit,  edhe pse kaluan 20 e ca vjet, akoma nuk dihet, kurse tigani është stema, e cila, po caktohet për shtetin me emër diskutabil dhe që nuk dihet si do  quhet. Pra, pa u ditur emri final ...

Reshat Nexhipi: Dardha ka bishtin prapa

Fjala është për vizitën e kryeministrit shqiptar në kryeqendrën e ish Jugoslavisë komuniste dhe në Preshevë. Pa dyshim, kryeministri, lojti rol të mrekullueshëm, gjë që duet përgëzuar, sepse, pas kësaj, nuk do lëvdojmë vetëm Turqinë për filmat e saj që kanë zaptuar botën, por edhe Shqipërinë ...

Nexhipi: Gjashtë krime në Prespë dhe Manastir

Fjala është për vrasjen e rreth 7000 ushtarëve ilirë të mbretit të tyre-Bardhylit,2400 vjet më parë në Pellagoninë e Manastirit, gjegjësisht në trojet e stërgjyshëve tanë-pellazgëve nga të cilët ka marrë emrin fusha në fjalë, masakri i,,Dovlexhikut,,1830,kur me pabesi u vranë rreth 1000 ...

Reshat Nexhipi: Terme dhe shprehje nga Prespa

Fjala e dytë në thonjza, tregon se kemi të bëjmë me dy  sajesa, por me plot kuptim, sepse pasqyrojnë diferencën e madhe midis toskërishtes dhe gegërishtes të asaj  kohe.Po filloj  me ,,ngjarjen,,e parë.Pas mbarimit të mbledhjes prindërore, mësuesi toskë, nga Prespa, kërkoi nga të pranishmit...

Reshat Nexhipi: Tre lumenj me gjak shqiptari

I vendosa në një titull të përbashkët për disa arësye. E para,të tre  ndodhen në Maqedoni. E dyta  mbarrojnë në Detin Egje, sepse  uji i Dragorit  që kalon rrëzë objektit të Alfabetit, derdhet në Lumin e Zi, ose siç e kanë përkthyer sllavët-Cërna Reka që kalon nëpër Pellagoni dhe mbaron në...

Reshat Nexhipi: PS-së ia mbylli derën Evropa

Pas këtij titulli, autori anonim, me pseudonimin në fjalë, në nëntekstin në kolor,original nga ana e tij,thekson:,,Ps-ja, me vjedhjet e votave-damkosi Korçën, më 28 nëntor dhe 11 janar, ringjalli diktatorin  dhe  degradoi  ...

Reshat Nexhipi: Republika Sllavo-shqiptare

Inspirim për t u   paraqitur me këtë shkrim  fitova nga deklarata e ish kryeministrit të Maqedonisë-Lupço Gjeorgjievski që  pas 15 vjet shqiptarët në këtë shtet do të jenë shumicë. Nuk është ky njeri sido-kudo,ose shqiptar, që të mos i besonim parashikimit të tij, me siguri, të bazuar në argumente ...

Reshat Nexhipi: Për disa virtyte shqiptare

Fjala është posaçërisht  për besën, trimërinë, mikëpritjen, internacionalzmin etj. Për këto dhe për virtyte  të tjera kam shkruar disa  herë në shtypin e përditshëm, duke përfshirë edhe Zemrën Shqiptare, por i përmbahem mesazhit pedagogjik ,,Përsëritja është nëna e dijes ...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese