E shtune, 11.07.2020, 04:03 PM (GMT+1)

Kulturë » Libra

Agim Dauti: Erë lufte i vinte Kosovë

Agim Dauti është një shkrimtar i eksperimentuar, autor i tre vëllimeve poetike dhe i romanit të tij të parë “Erë lufte i vinte Kosovës”, kushtuar fëmijëve të helmuar gjatë fundviteve të '90-ta...

Jeton Kelmendi: Thërras gjërat e harruara

Thërras gjërat e harruara është libri më i ri i poetit Jeton Kelmendi, i cili jeton dhe veprn ne Bruksel. Libri është botuar nga edicioni i botimeve Rozafa e Prishtinës, ndërsa Kelmendi u ofron lexuesve të tij një liber poetik të shkruar nga një qasje interesante ...

Sabit Rrustemi: Libër për Agim Gashin

Me përkushtime poetike nga poetë e miq prej anëve të ndryshme të hapësirave shqiptare apo ku jetojnë shqiptarët, nën autorësinë e Sabit Rrustemit, i cili bëri përzgjedhjen, ndërsa vlerësimet artistike i dhanë Izet Abdyli e Arsim Halili, kurse redakturën e bëri, Nexhat Rexha ...

Xhevahir Cirongu: Këndi i librit

Poetin Hyqmet Hasko e kam njohur  nëpër  rrugëtimin e vargut  poetik. Duke lexuar poezitë e tija ,të cilat kanë ngjyra të ndezura shumëplanshe  të veshura me petale lulesh, thyerje midis vargut e që lëshojnë llavë dashurie, përcjellin  te lexuesi ...

Vullnet Mato: ''Herebare njerëzore''

DOLI NGA SHTYPI LIBRI ME TREGIME, “HERBARE NJERËZORE”I SHKRIMTARIT VULLNET MATO,BOTUAR NGA SHTËPIA BOTUESE “VLLAMASI”.KY BOTIM I RI, ME 30 TREGIME TE SHKRUARA KOHET E FUNDIT,ËSHTË VËNË NË QARKULLIM ...

Xhevahir Cirongu: Botime të reja

Krijuesit Durrësakë çdo muaj të vitit pothuajse dalin me botime të reja në kopshtin e gjelbër me botimet e tyre. Ata janë të pranishëm në çdo kohë para lexuesvshe e umtë të dashamirësve të librit.Me botimet e reja të hedhura tashmë në tregun  ...

Elida Buçpapaj: ''Tirania e Tranzicionit''

Libri im me publicistikë „Tirania e Tranzicionit“ që përmbledh disa nga shkrimet dhe essetë e shkruara dy vitet e fundit mori shkas e formë si reagim ndaj censurës së Tiranës. Të njëjtin format ka edhe «Traumat e tranzicionit ...

Pierre-Pandeli Simsia: Nuse në derën e hasmit

Në këtë libër do të gjeni grimca të jetës suaj: realitet, dashuri, sakrificë, dhimbje, por mbi të gjitha shpresë dhe njerëz që dinë të falin. Ngjarjet janë të vendosura në dy realitete: Shqipëri dhe Amerikë, ku personazhet kryesore janë dy të rinj shqiptarë, që jetojnë në Amerikë dhe rastësisht ...

Tre libra për fëmijë nga Nehat Jahiu

Të nderuar lexues ju njoftojmë se dolën nga shtypi tre libra me poezi për fëmijë nga autori Nehat Jahiu. 1. “ Rreze në dritare”2. “ Në krahët e fluturës”3. “ Hëna u bë nuse” Botues eshte SH “ Furkan ISM”, Shkup ...

Libër i ri, italisht, nga prof. Alfred Uçi

Në Itali, u vu në qarkullim një libër i ri, italisht, nga prof. Alfred Uçi-AkademikNë kuadrin e kremtimit të 150-vjetorit të Unitetit të Italisë dhe 100-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë të Shqipërisë, me nismën e Shoqatës “Lisi i Arbërit”, në Tiranë dhe Institutit studimor Me – Me, në Kozencë ...

''Dasma shqiptare në Preshevë dhe rrethinë''

Doli nga shtypi libri “Dasma shqiptare në Preshevë dhe rrethinë dikur dhe sot” e cila u botua në kuadër të Shoqatës së Trashëgimisë dhe të Krijimtarisë Kulturore me seli në Preshevë.Ky libër është i veçantë sepse në të janë të prezantuara kumtesat shkencore të mbajtura në Tribunë të organizuar vitin e kaluar me temën e paraqitur  ....

Një libër për dashurinë, nga Albert Zholi

Ky libërth xhepi i dedikohet dashurisë, fjalës më të bukur të zemrës, virtytit më të lartë shpirtëror, ndjenjës më të spikatur, më sublime, më të pastër, më sinjifikative, asaj së cilës i kanë kënduar, poet, shkrimtarë, shkencëtarë, filozofë, këngëtarë, njerëz të thjeshtë me fjalët e qëndisura në buzë . E kush ...

Skënder Buçpapaj: Një libër i ri për një lexim të ri

Libri i ri "Unë jam e përjetshme" është rindërtim novator i librit të mëhershëm të poetes Elida Buçpapaj "Unë nuk jam e përjetshme". Lënia jashtë e një pjesëze mohuese, ngërthen në vetvete jo thjesht një përfundim kundërvënës. Shumë më tepër se kaq - ai ngërthen në vetvete një pohim mohues, një konkluzion të ri sa etik aq dhe estetik, një propozim të ri ndaj ...

Aristotel Mici: Prejardhja e Emrit Shqiptar

Në vigjilje të festës së 100 vjetorit të Pavarësisë, shtëpia botuese “Dudaj “ vuri në qarkullim botimin e dytë të librit esseistik te Aristotel Micit me titull“Prejardhja e Emrit Shqiptar”,(Etnonimi Shqiptar). Libri gjendet në libraritë e Tiranës si dhe në qytetet kryesore të Shqipërisë. Me anë të këtij libri studimor autori trajton cështjen se hipoteza që kërkon të gjejë ...

Pal Neçaj: Udhë Brezash

Ky liber i ri i autorit nga Nikaj-Merturi i Alpeve tona, që tash sa vjet.Jeton familjaisht ne NY, USA, ka 438 faqe. Redaktor eshte Bashkim Koçi, ndersa konsulent e autor i parathënies Ndue Gjoka. Perpunimi grafik nga Persiana Treni. Botues: ASD-Studio. ISBN:978-99956-40-79-8 ...

Vangjush Saro në një libër me fabula

Shkrimtari satirist Vangjush Saro, i cili ka botuar 15 libra për fëmijë e të rritur, vjen së fundi te lexuesit me një përmbledhje me fabula. Libri i tij më i ri titullohet“Dhelpra shpërblen lepurin” dhe është edituar nga Shtëpia Botuese ERIK në Tiranë. Autori është i njohur për prurjet e tij në fushën e humorit e të satirës ...

Teuta Shala: Sabile Basha - Sulejman Krasniqi

Ditë më parë nga Shoqata e të Burgosurve Politik të Kosovës, me përkrahjen financiare të Kuvendit Komunal të Rahovecit, doli nga shtypi libri më i ri i autores Prof. Dr. Sabile Keçmezi-Basha “Sulejman Krasniqi-Veprimtaria atdhetare”. Njëherë ky libër është i njëzetedyti me radhë i saj ...

Nijazi Ramadani: Botohet libri "Çështja Shqiptare ...

Në Shkup, shtëpia botuese Logos-A, nxori nga shtypi librin Çështja Shqiptare në Diplomacinë Britanike 1877 – 1880 të autorit Daut Dauti.Libri paraqet qëndrimin e diplomacisë britanike ndaj zhvillimeve të rëndësishme politike dhe ushtarake të shqiptarëve gjatë këtyre viteve. Nga këndvështrimi britanik në libër ofrohet edhe gërshetimi i diplomacive të ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora