E merkure, 03.06.2020, 07:57 AM (GMT+1)

Kulturë » Libra

Xhevahir Cirongu: Këndi i Librit

Janë të shumtë krujuesit që vujnë me krijimet e tyre aq të bukura në cilësinë e botimeve të librave, falë edhe teknologjisë moderrne që ka rritur cilësisht formatin e librit nga shtypi. Por, kur shfleton librin në brendësi,aty gjen arritje cilësore artistike e të mbushin gjoksin me frymarrje plot ngjyra...

Drita Lushi: ''Flirt''

Shtëpia Botuese “ADA” nxjerr nga shtypi librin e saj më të fundit “FLIRT” të autores Drita LUSHI nën redaktimin e poetit e gazetarit Agim Pipa...

Simë Dobreci: ''Identiteti Etnolinguistik dhe Kulturor...''

Gazetari dhe publicisti Gjekë Gjonaj u prezentohet lexuesve shqiptarë edhe me një vepër të re.  Ai  botoi , nën firmën e Shtëpisë Botuese “ Gjeregj Fishta”  në Lezhë,    librin me titull    “Identiteti etnolinguistik dhe kulturor i shqiptarëve”, i cili u financua me mjetet financiare të Fondit për Mbrojtjen ...

Rexhep Shahu: ''Qyteti i lutjeve''

Qyteti i Lutjeve është libri më i ri poetik i poetit Rexhep Shahu që doli në qarkullim në mars 2014. Ky është libri i katërt poetik i këtij poeti e gazetari dhe i nënti në radhë nga librat e tij. Libri  poetik Qyteti i Lutjeve, në 176 faqet e tij ka 138 poezi, e mes tyre, dy poema, me titujt, Një mijë vjet që...

Vangjush Saro: “Trumcaku ftillon ferrën”

Pas librit “Dhelpra shpërblen lepurin”, shkrimtari Vangjush Saro vjen sërish te lexuesit me një përmbledhje tjetër me fabula. “Trumcaku ftillon ferrën” titullohet libri i tij i ri, me rreth 30 fabula që iu drejtohen lexuesve të një spektri të gjerë. Autori e shikon këtë lloj si një mundësi ideale për të ...

Edhe një libër nga Prof. Dr. Sabile Basha

Ditë më parë në botim të Institutit të Historisë- Prishtinë, doli nga shtypi libri më i ri shkencor, i pesëmbëdhjeti me radhë, i shkencëtares më të frytshme në Kosovë, Prof. Dr. Sabile Keçmezi-Basha: “Programet Politike të Lëvizjes Kombëtare Shqiptare 1878-1990” ...

Xhevahir Cirongu: Këndi i librit

Kuvendo me librin, sepse ai të ngroh shpirtin e të ndriçon mendjen!...Në këtë rubrikë,  ne jemi munduar që të ekspozojmë disa autorë të ndryshëm shkrimtarë e poet,  të cilët kanë sjellë para publikut e lexuesit të librit  vlera sa historike ,  po aq edhe letrare ...

Kristaq Turtulli - Pianisti

Doli nga shtypi libri i shkrimtarit Kristaq Turtulli ''Pianisti''.Libri me novela gjendet në Panairin ''Tirana 2013'' ...

Nexhat Halimi - Vjedhësit e hënës

Shkrimtari i shquar Nexhat Halimi ( shkruan poezi për fëmijë e të rritur, prozë të shkurtër dhe të gjatë, si dhe dramë)  botoi  librin e vet të radhës  “Vjedhësit e hënës”. Ky libër për fëmijë, i botuar nga Shtëpia Botuese “Fad” e Prishtinës, në shumë rrjedha ...

Entela Binjaku: Elvi Sidheri - ''Emigrantja''

Ai pëlqen Pablo Nerudën, njeh mirë  7 gjuhë të ndryshme, ekipi i tij i zemrës është  Milani,  i pëlqen  shumë Roma është njohës shumë i mirë i historisë, mendon se “dashuria bën mirë gjithmonë”.Kështu e njoh unë Elvi Sidherin ...

Dolën në dritë dy libra të autorit Gjon Keka

Dolen ne treg dy libra te ri "Rruga e vjeter e kombit" dhe "Ukshin Hoti mendimtar i thelle politik" te autorit Gjon Keka.Keto dy libra vijne si një kontribut i shtuar ne shkencen shqiptare, pas nje pune  ...

Pirro Loli: Epiri Pasthirrmë Jugu

Kam kënaqësinë të njoftoj miqtë e mi se këto ditë doli nga shtypi libri im i ri« EPIRI PASTHIRRMË JUGU »Libri është një poemë, ka 110 faqe dhe është botuar nga sh.b.« PLEJAD » , Tirtanë ,tetor 2013 ...

Drita Lushi: Dashuria çel në Prill

Sot, e premte 18 Tetor 2013, doli nga shtypi libri  me tregime i shkrimtares Drita Lushi, Dashuria çel në PrillLibri i ri i redaktores së ZemraShqiptare zonjës D. Lushi ka 120 faqe dhe publikohet nga shtëpia botuese “ADA” Tiranë...

Agim Dauti: Erë lufte i vinte Kosovë

Agim Dauti është një shkrimtar i eksperimentuar, autor i tre vëllimeve poetike dhe i romanit të tij të parë “Erë lufte i vinte Kosovës”, kushtuar fëmijëve të helmuar gjatë fundviteve të '90-ta...

Jeton Kelmendi: Thërras gjërat e harruara

Thërras gjërat e harruara është libri më i ri i poetit Jeton Kelmendi, i cili jeton dhe veprn ne Bruksel. Libri është botuar nga edicioni i botimeve Rozafa e Prishtinës, ndërsa Kelmendi u ofron lexuesve të tij një liber poetik të shkruar nga një qasje interesante ...

Sabit Rrustemi: Libër për Agim Gashin

Me përkushtime poetike nga poetë e miq prej anëve të ndryshme të hapësirave shqiptare apo ku jetojnë shqiptarët, nën autorësinë e Sabit Rrustemit, i cili bëri përzgjedhjen, ndërsa vlerësimet artistike i dhanë Izet Abdyli e Arsim Halili, kurse redakturën e bëri, Nexhat Rexha ...

Xhevahir Cirongu: Këndi i librit

Poetin Hyqmet Hasko e kam njohur  nëpër  rrugëtimin e vargut  poetik. Duke lexuar poezitë e tija ,të cilat kanë ngjyra të ndezura shumëplanshe  të veshura me petale lulesh, thyerje midis vargut e që lëshojnë llavë dashurie, përcjellin  te lexuesi ...

Vullnet Mato: ''Herebare njerëzore''

DOLI NGA SHTYPI LIBRI ME TREGIME, “HERBARE NJERËZORE”I SHKRIMTARIT VULLNET MATO,BOTUAR NGA SHTËPIA BOTUESE “VLLAMASI”.KY BOTIM I RI, ME 30 TREGIME TE SHKRUARA KOHET E FUNDIT,ËSHTË VËNË NË QARKULLIM ...

Xhevahir Cirongu: Botime të reja

Krijuesit Durrësakë çdo muaj të vitit pothuajse dalin me botime të reja në kopshtin e gjelbër me botimet e tyre. Ata janë të pranishëm në çdo kohë para lexuesvshe e umtë të dashamirësve të librit.Me botimet e reja të hedhura tashmë në tregun  ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora