E shtune, 28.01.2023, 12:45 PM (GMT)

Shtesë » Lajme

Studenti Shqiptar, ambasador i Amerikës në Jordani

E diele, 22.05.2016, 10:58 AM


Deni Hoxha, një student i shkollës South High Community School në Worcester, Massachusetts, i është dhënë një burse per Iniciativën Kombëtare të Sigurimit të gjuhës për të rinj (NSLI-Y) për 2016-17. Deni do të studiojë gjuhën arabe në Jordani kete verë.

Deni është një nga vetëm 600 studentë të përzgjedhur konkuruese nga të gjithë Shtetet e Bashkuara, i cili do të marrë një bursë për të studiuar arabisht, kinezisht, Hindi, koreane, Persian, rusisht, apo turke jashtë shtetit këtë vit.

Programi NSLI-Y synon të rrisë numrin e amerikanëve të cilët mund të angazhohen me foles te gjuheve kritike.

Qëllimet e programit NSLI-Y përfshijnë krijimin e një interesi gjatë gjithë jetës në gjuhë dhe kultura të huaja, dhe zhvillimin e një trupë te amerikanëve të rinj me aftësitë e nevojshme për të çuar përpara dialogun dhe mundësi ndërkombëtarë në sektorin privat, akademik dhe qeveritar.

NSLI-Y administrohet nga Këshilli Amerikan për Edukimin Ndërkombëtar.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora