E diele, 26.06.2022, 03:19 AM (GMT+1)

Kulturë

Hasan dhe Lajde Blakaj: N´derë të kullës

E enjte, 29.01.2015, 08:33 PM


Hasan dhe Lajde Blakaj

 

N´derë të kullës thërret një zë

 

Kushtuar Zeqir Lushaj

 

Por si fllad që sjell pranvera

Por si këngë që këndon bilbili

Shokë malësor nga dherat tjera

I pret në sofër Bacë Zeqiri

 

E din Zeqa  ç´është kurbeti

Jetoj  vet në Amerikë

Kur t´vjen vëllai, nga përtej deti

N´jetë më e lumtura,  është kjo ditë.

 

Buza të dridhet  nga gëzimi

Shtrëngon fort vëllain n´krahror

Sytë t´përloten nga mallëngjimi

Kur takon trungun arbëror

 

Mirë se erdhët  ju të  uruar

Thotë Zeqiri ky burrë i Grisë

Fjalë të ëmbla e pa pretuar

I futë xhezvet n´oxhak të shtëpisë

 

Një urim me i gotë raki

Kështu gjithmonë ka pasë lezet

Për  t´gjithë ju e për Shqipëri

T´urojmë bashkë e më shëndet

 

Nuk t´pashë kurrë e as s´të takova

Shkrimet tuaja  lexojmë n´largësi

Vargje të dashura nga ju lexova

Më fjalë të ëmbla e më plot ndjesi

 

Mos u shofsha pa u taku

Një ditë vere nxehtë më diell

Mos o zot ty më të harru

T`rrimë  pranë Drinit nen t´katërtin qiell

 

Kemi  vite që jemi në mërgim

Kam frik shumë, që nuk dimë më të pritë

Më mirë,  t´na pres  baba im

Ndoshta  shpëtojmë, pa u koritë.

Te Ura e XH. Uashingtonit NJ & NY.  (Foto: Ejona Vatoci-Nela)(Vota: 28 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora