E enjte, 25.02.2021, 10:49 PM (GMT)

Kulturë

Al Pacino

E shtune, 29.07.2006, 05:54 PM


AL PAçINO, BEQARI I PERJETSHEM I HOLLIVUDIT

Al Pacino
Alfredo James Paçino, 56 vjeç, mund te quhet pa frike nje shkolle me vete e aktrimit. Ai ka lindur me 25 prill 1940 ne New York. Babai i tij e ka braktisur familjen qysh kur ai ishte i vogel. Qe ne femijeri shfaqi pasionin per filmin. Ai kishte deshire te merrte pjese ne shfaqje dhe projeksione filmash.

Ne Mannhatan e kishin shpallur si vizitorin me emocional.
Al Pacino eshte i njohur me shume si aktor, por perveç aktrimit ai ka nje karriere te suksesshme edhe ne regji. Ne adoleshence ai ka bere pune te ndryshme ne teatro dhe studio, prej rojtarit e deri te mbikqyresi i studios dhe nderteses. Ai gjithmone ka kerkuar pune me kreative per te treguar talentin e tij si aktor.

Qysh 17 vjeç ka filluar te luaje ne role te teatrit. Ai ishte teper i dashuruar me punen e tij dhe ka shkuar ne disa shkolla aktrimi ne ate kohe. Shume shpejt ka merr role me serioze ne shtepi teatrale te ndryshme. Gjate viteve 60 ka fituar shume çmime per role teatrale si dhe u shpall si aktori me perspektiv ne Broadway.

Filmat e pare ka filluar t'i inçizoje ne fillim te viteve 70 ta. Regjisori Copola ishte i mahnitur me rolet e tij dhe i ofroi te luaje ne filmin legjendar "The Godfather". Shumica ishin skeptik pasi Al Paçino kishte ardhur ne vend te Jack Nicholsonit, por talenti i tij tregoi se ne kete rol ka shkelqyer. Shume shpejt inçizohet edhe pjesa e dyte ku dhe Al Pacino merr çmimin e pare Oskar.

Pasojne seria e filmave te njohur si "And Justice for all", "Sea of Love", "Dick Tracy", "The Godfather 3"... Si aktor ashtu edhe si regjisor Al Paçino ka marre shume çmime ne Hollywood. Ai ka luajtur ne mese 30 filma me aktore te ndryshem nga Hollywoodit ne nje kareiere 50 vjeçare. Ai kurre nuk eshte martuar por kishte nje lidhje te gjate me aktoret Jill Clayburgh, Martin Keller dhe Diana Keaton. Ne lidhjen e tij te gjate me profesoren e aktrimit Jan Tarrant, ai ka nje vajze. Al Paçino jeton ne nje vile luksoze ne New York me te dashuren e tij Beverly D'Angelome qe ne vitin 2001.


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora