E diele, 20.09.2020, 12:59 PM (GMT+1)

Aktualitet » Njoftime

Ilmi Veliu: Ftesë dhe informatë

E enjte, 03.05.2012, 01:20 PM


FTESE DHE INFORMATE
 
Sivjet eshte 100 vjetori i ngritjes së Flamurit në Vlorë dhe 90 vjetori i lindjes të profesorit tonë të nderuar Akad. dr. Hasan Kaleshi. Institucioni historik dhe kuflturore,  "Muzeu Historik i Maqedonise Perendimore"-Kërçovë, dhe Kërçova, vendëlindja e profesorit me intelektualet qe ai la pas, kanë vendosur të organizojnë  >>Akademi kushtuar punes shkencore te  Akad.Dr.Hasan Kaleshit >>  kete rast ju  ftojmë të paraqiteni të gjithë ju, që kini për të thënë dicka për punën shkencore të profesorit tone të nderuar, po edhe te gjithe ata qe jene  të interesuar të përcjellin punimet e Akademse dhe kumtesat që do të lexohen me këtë rast. Akademia Shkencore do të mbahet më 14 korrrik 2012, (dita e shtunë) me fillim në ora 10 në lokalet e Muzeut të Kërçovës, ku do të prezentohet edhe një film dokumentar për jetën dhe veprën e shkencëtarit tone të madh. Me kit rast ju ftojmë qe sa më parë të na dërgoni titullin e kumtesës tuaj me të cilën do të merrni pjesë në kit eveniment. Koha e dergimit te kumtesave eshte 30 maj 2012 dhe ata qe nuk paraqiten deri me kite date do te llogariten se nuke kane qene te interesuar per pjesemarrje.
 
Këshilli organizativ per Akademinë kushtuar punes shkencore te  Akad.dr.Hasan Kaleshi

1.Ilmi VELIU,………….kryetar
2.Riza SADIKU,…… ..kryetar i Kryesisë të sesionit shkencor, pjesa e pare.
3.Tahir ZAJAZI……….kyetar i Kryesisë të sesionit shkencor, pjesa e dytë.
4.Feti MEHDIU……….antar i Kryesisë të sesionit shkencor, pjesa e dytë
5.Qani MEHMEDI…. .redaktor i kumtesave që do të botohen.
6.Sefedin ELEZI……..antar i Kryesisë të sesionit shkencor, pjesa e dytë.
7.Halim PURELLKU.. antar i Kryesisë të sesionit shkencor, pjesa e pare.
8.Havzi MUSTAFA… antar i Kryesisë të sesionit shkencor, pjesa e pare.
9.Musa XhAFERRI…Kryetar i Keshillit per 100 vjertorin….
10.Musli MUSLIU……..(Komuna Zajaz),antar.
11.Adem KARAGA…..(Komuna Kërçovë),antar.
 12.Fatmir DEHARI…..(Komuna Osllome),antar.
13.Muzafer BISLIMI…(Ministria e Kulturës),antar.
14.Ilaz KADRIU………(Diaspora shqiptare USA ),antar.
15.Musa ADILI……….(Diaspora shqiptare, USA ),antar.
16.Qazim Xhaferi………(Diaspora shqip. Australi),antar.
17.Rexhep Bajrami……(Diaspora shqip. EU),antar.
 
Akademia kushtuar punës shkencore të Prof.dr. Hasan Kaleshit do të mbahet në dy sesione;
Sesioni i parë…….10.oo—12.oo
Pauza………….....12.oo—13,oo
Sesioni i dytë……13.oo—15.oo
Filmi dokumentar..15.oo—15.30
Koha e drekes, 14,00
Pas dite eshte parapare te vizitohet Qafa, permendorja dhe vendelindja e Sulltana Qafes qe luftoi kunder komiteve bullgare ne vitin 1913
 
Per kontakt Ilmi Veliu, 070 346 150
 
Edhe njihere ju rikujtojme se koha e dergimit te kumtesave eshte 30 maj 2012 dhe ata qe nuk paraqiten deri me kite date do te llogariten se nuke kane qene te interesuar per pjesemarrje.(Vota: 2 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora