E shtune, 25.09.2021, 06:51 PM (GMT+1)

Kulturë

Violeta Gashi: Kau si kali i Skënderbeut...!

E premte, 13.01.2012, 08:51 PM


Violeta Gashi

 

KAU  SI  KALI  I  SKËNDERBEUT …!

 

Në një fshatë me Bukuri dyanësore , sepse përveç Bukurisë natyrore kishte edhe pikën e përgjithshme edhe tek njerëzit me lindje t’plotë se tek Njerëzit gjithsesi…dhe nga koka e fshatit kishte zbritur një Bareshë për t’i Ushqyer delet në një fushë që kishte Gjelbërim por ma shumë i dërgonte delet në atë fushë e në një fushë ma poshtë se fusha që kishte Dëshirë për t’i Ushqyer delet i kishte pasur edhe varrezat poshtë që ia dërgonin Zemrën tek thembra por prapëseprapë

as s’dorëzohej se të Dorëzohej assesi…!

Mirëpo , pikërisht shkaku i varrezave as s’dorëzohej edhe pse kishte Zemrën tek thembra . Sepse Baresha , kishte dërgimin e deleve në atë fushë pasi aty largonte mallin që kishte për gjyshërit dhe vëllezërit si dhe për të gjithë që i kishte njohur e kështu shkonte pasi kishte pasur edhe kujtesa t’Bukura se t’kishte pasur vetëm kujtesa t’Hidhura as afër fushës s’kishte shkuar pasi duhet Larguar nga Satanai edhe pse duhet bërë Hapi pasi t’i shqiptohen gjërat që duhet n’sy…!

Madje secilit- ës , jo vetëm që iu shqiptonte fjalë si t’kishin qenë Gjallë edhe pse gjallë kishin qenë se nga çdo anë kishin qenë t’Pastër dhe Kujtohen në përhershmëri për çdo moment por edhe iu dërgonte n’çdo vizitë lloj-lloj lule ashtu siç kishin qenë me Bareshën e ashtu siç janë lulet Jetë edhe Kujtimet nga Shpirtbardhët-at janë begati jetësore …!

Ndërsa delet , kishte Mësuar që asnjë hap t’mos bënin pa urdhër edhe sikur të qëndronte tërë ditën tek varrezat apo duke luajtur që në çdo lojë kishte për të Fituar a s’Luante pasi kishte keqardhje për humbësit-ët kur e dinte që asgjë as s’i pengonte nga ndonjë rrethanë jo e Hijshme por prapë Humbënin…!

Pastaj Baresha , kur mbaronte ceromoninë tek varrezat si gjithmonë largohej duke iu shqip-tuar :

Të Dashur- a , gjithmonë kam për t’iu Kujtuar pasi e Di që një Ditë keni për të ardhur mbi dhe që të jetojmë së bashku edhe pse tani jeni ndër dhe …!

Madje secili-a , që kanë pasur edhe jetë nga çdo anë në Fytyrë kanë për t’u kthyer gjithmonë një Ditë por ia keni shkuar shkaku i rrethit të ”Mrekullueshëm “apo edhe nga Madona e Zezë dhe në Ditën e Kthimit as s’keni për t’u kthyer më ndër dhe por në Ditën e Kthimit kanë për t’u kthyer edhe secili-a që s’kanë pasur Fytyrë a fytyrë po që kjo prapë kthehet n’dhe nëse s’bëhet Fytyrë apo nëse fytyra nuk Pendohen me dhjetëra t’Mira edhe ndaj veprave të tyre t’Zeza e nëse Veprojnë kështu s’kanë për t’u kthyer n’dhe edhe pse kanë qenë vetëm me fytyrë por prapë as s’krahasohen me Fytyra …!

Kështu Baresha , largohej me këmbë para por me kokë në mendim :

Athua vallë , kur vjen ajo Ditë dhe sa me padurim kam për ta pritur atë Ditë pasi n’atë Ditë s’ka për t’pasur as iriqa e as hardhuca se Iriqa apo edhe Hardhuca fare se Gjykohen nga Perëndia fytyrat se Fytyrat s’kanë as nevojë t’gjykohen …?!

Papritur , dëgjoi një zë nga një plakë dhe e ngriti kokën duke e luhatur për të larguar nga Mendimet e-e drejtoi shikimin nga plaka që ia bënte me dorë që Baresha edhe pse kishte Lodhje pasi kishte Modesti iu kishte afruar duke e përshëndetur n’Butësi por Butësia ndaj iriqit s’ka Vlerë që edhe pse Vlera n’këto raste bie Baresha prapëseprapë kishte për ta Mbajtur Fytyrën në Lindje por edhe nga Familja dhe rrethi . Mirëpo plaka , as që ia kuptonte Edukatën dhe i shqiptoi :

Lëri Fjalët , dhe Largoi delet se këtu dua plotësisht me qenë vetëm me qetë që i ka marrë djali tek miqtë e edhe tjetra këto dele si t’kishin qenë njerëz t’mëdhenj pasi ku ka barë ma shumë kanë për t’qëndruar që qetë kanë për t’më mbetur bark Zbrazur !

Mirëpo Baresha , kishte atë Qëndrim që me t’vjetër nuk Bisedonte a bisedonte pas bisedave të tyre duke ua thënë atë që duhet në su se edhe fjalët pas shpine i kishte Merzi dhe kështu iu kthye duke i thënë që s’iu kam as faj që s’keni Ditur t’i edukoni qetë e tjetra kjo fushë është e përgjithshme që edhe pse shkova n’lulëzim n’fillim i Merituat këto fjalë .

Pastaj Baresha , nga keqardhja pasi e vjetër Ndaloi fjalët dhe vetëm e shikonte e plaka kapi shpejt një thupër e me një zë t’shtrigës iu bërtiti deleve që t’Largoheshin…!

Ndërsa Baresha , kur shikoi hapin tek plaka mbeti e shtangitur jo vetëm nga veprimi i saj por edhe nga zëri pasi n’sy i kishte dalur shtriga  që i kishte marrë Hënës fëmijët n’shtratë dhe ia kishte vendosur këlyshët tek Libri nga Rexhep Hoxha …!

Kështu prapë luhati Kokën , për t’i larguar mendimet pasi i duhet t’i shpëtonte delet dhe shpejt i shkrepi n’Kokë që bukën e vetë t’ia vendoste kaut para e ndoshta plaka qetësohej por edhe ia bëri me sy dashit që kishte qenë sa një kali pasi kishte Kujdesje siç duhet nga Baresha …!

Pastaj dashi , shkoi pas Bareshës dhe Kjo ia lëshoi bukën para kaut që plaka vetëm mbeti duke shikuar e madje i shqiptoi :

Jeni Engjull , por vetëm ata bukë kaut s’ka për t’i mjaftuar plotësisht por shkoni merrëni prapë që t’mos ua marrë delet !

Ndërsa Baresha , shpejt ia ktheu që e Di që keni syrin si t’katallanit që vetëm dora si ka mjaftuar pa krahë por kësaj radhe ka për t’i mjaftuar se mjaft të durova e treni-tren ka kufi se keq asnjërit-ës as s’i bëj por edhe as s’ia toleroj . Kështu plaka ime a jo plaka Ime , sepse disa të vjetër dhe pikërisht si ju kanë për të menduar që të rinjët pasi s’kanë përvojë s’dijnë asgjë e që Gaboheni pasi s’ka Vlerë mosha por ka rol e Rol lindja e plotë dhe Puna . Mirëpo duke e pasur në sy , vjetërsinë e juaj por edhe Edukatën Medologjike nga Familja ime edhe juve kam për t’iu dhënë fruta edhe pse i kam marrë për veti por pasi është duke ardhur një shpëtim kam për t’iu afruar çdo gjë që kam se jeni lodhur duke vrapuar pas deleve si t’kishit qenë pesëmbëdhjetë vjetë por delet ia janë duke ngrënë barë edhe pse nganjëherë m’shikojnë e ju ejani merrëni frutat që plaka pa Kuptuar taktikën e Bareshës i shkoj pas qapkenës për tek qanta që i ngjasonte valixhes pasi në të kishte t’gjitha gjërat e duhura !

Pastaj duke ecur barazë , Baresha e nxjerri edhe pak bukë nga gjepi dhe e hudhi mbrapa në drejtim t’kaut si shenjë për dashin që ta ushqente kaun me dy rënie në ngritje e dashi si t’kishte qenë njeri pasi kishte marrë urdhërin kishte bërë pak metra mbrapa që t’marrë Forcë por pikërisht kur Baresha nxjerri pemët për t’ia dhënë plakës duke i Uruar shëndet të plotë n’kokë se n’trup mjaft kishte që me tjetrën dorë ia trokiti gishtat dashit që ky me Vrapim i kishte rënë n’ballë kaut që kau kishte mbetur vetëm në dy këmbët  mbrapa por plaka pasi ushqehej vetë me pemë harroi kaun duke shkuar në shtëpi t’i njoftoi që ta kthejnë mbarë pasi kishte mbetur si kali i Skënderbeut…!

 

Shifra :

Shpata me dy tehe ?!

 (Vota: 3 . Mesatare: 2.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora