E shtune, 26.11.2022, 09:34 AM (GMT)

Kulturë

Emoragjia cerebrale dhe shkaqet kryesore te tij

E enjte, 17.01.2008, 09:26 PM


Koheve te fundit, nje rrezik i madh per shendetin eshte emoragjia cerebrale. Femrat jane ato qe preken me shpejt se meshkujt nga kjo semundje.15 per qind e pacienteve jane nen 45 vjec.

Emoragjia cerebrale quhet ndryshe, edhe infarkti i trurit. Ai vjen si rrjedhim i bllokimit te nje arterie ne tru, qe pengon dhe qarkullimin e gjakut.
Faktoret kryesore qe ndikojne ne avancimin e kesaj semundjeje kaq te rrezikshme te grate jane: Pillat, Pirja e duhanit, Mbipesha dhe Migrena. Nese keto kater faktore do te puqeshin se bashku, rreziku per nje emoragji cerebrale do te ishte i dyfishte dhe  shume i rrezikshem per jeten, aq sa mund te themi vdekjeprures.
 
Ne tre oret e para pas renies se infarktit, kemi masen e shpejte me medikamente. Ne rastet kur pacienti nuk arrin te permiresohet me medikamente, eshte i detyrueshem nje operacion urgjent. 80 per qind e ketyre pacienteve nuk mbijetojne me shume se nje jave. Ndersa pacientet qe arrijne te mbijetojne dhe te permiresohen brenda 48 oreve, kane shanse te mira per jetese.
 
Per te menjanuar nje semundje te tille te rerzikshme, nje kujdes i madh duhet treguar me ushqimin dhe sportin. Menjanimi i lyrerave si dhe ushtrimi i sportit eshte nje domosdoshemeri, qe rregullon cilesine e jetes se njeriut.


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora