E shtune, 10.06.2023, 06:36 PM (GMT+1)

Video

Rescue in Albania - Shpëtimi në Shqipëri

E merkure, 16.10.2019, 08:19 PMA documentary film about the Jewish rescue in Albania during World War II. A story told by Jewish survivors of the Holocaust, who speak about the nobility of the Albanian people who put their own lives in danger in order to save those of their visitors. A touchy recollection of events and ordeals that Albanians and Jews went through before, during and after WWII. Produced by INIT, www.init.tv...
Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora