E shtune, 08.05.2021, 10:51 PM (GMT+1)

Kulturë » Kozeta

Kozeta Zylo: Larg duart nga Ramush Haradinaj se na e shpifët!

Kryeministri i Kosovës i shtetit më të ri në botë ka dhënë dorëheqjen.Ai do të paraqitet në gjyqin e Hagës.  Ai iu drejtua popullit të Kosovës ndër të tjera me këto fjalë se:  “Nderi Kryeministrit dhe Shtetit duhet të ruhet dhe unë nuk e poshtëroj asnjëherë. Në Hagë si Ramush Haradinaj ...

Kozeta Zylo: Musine Kokalari - Zëri i Lirisë

Titulli “Zëri I Lirisë” do të quhej gazeta e botuar nën kujdesin e shkrimtares së parë grua shqiptare Musine Kokalari.  Musine Kokalari kjo dallandyshe e Lirisë, një grua e bukur dhe plot finesë që sfidonte vdekjen e zezë me diellin e shpirtit dhe të penës së saj vjen...

Zylo: Homazh për shkrimtarin Novruz Shehu

Jeta është e mbushur me plot të papritura që mbart natyrshëm gëzimin dhe hidhërimin brenda saj…  Dhe vjen një dite si kjo sot, kur përballesh me një lajm shumë të hidhur që ta kanë servirur në tryezën e ekranit të përbashkët përreth globit si kupë helmi me ...

Kozeta Zylo: Requiem Për Prof. Jozefita Markun

Kur dëgjova për ikjen e papritur nga kjo botë të prof.Jozefita Markut u shokova, qava ashtu siç do të bënte çdo qenie njerëzore në gjithë rruzullin.  Por kur e njeh nga afër dhe ndjek gjithë punën e saj akademike shkencore ...

Kozeta Zylo: Bisedë me zonjën Limone Gjoni

Unë kam lindur në një familje me tradita atdhedashëse , e cila edukimin e kishte prioritet në familje, duke e vlerësuar e çmuar shumë si një gjë të shenjtë në vazhdimësinë e jetës.  Gjëja e parë që na  mësonin prindërit ne fëmijëve  ishte të nderonim vendin ku...

Kozeta Zylo: Bisedë me znj. Mimoza Leskaj

Ishin vite të vështira!  Familja ime përfaqësohet nga të dy mbiemrat..-Lesko nga babai ,dhe Shaska nga mamaja, pra vetë mbiemrat flasin shumë!  Mbas shumë dëbimeve  nga  vende të ndryshme, ku  edhe mbiemrin nga Lesko ja shkruaj në Leskaj, babai...

Kozeta Zylo: Bisedë me regjisorin Vladimir Kasa

Kam dëshirë ta filloj bisedën me ju për publikun artadashës me fëmijërinë tuaj, cilat janë kujtimet gjatë kësaj periudhe dhe çfarë vendi kanë zënd në memorjen tuaj?  Janë realizuar ëndrrat e fëmijërisë suaj dhe a kanë qenë ato ëndrra katalizator për t’u lidhur me botën e artit...

Kozeta Zylo: Bisedë me Dr. Mariela Mitre

Dr. Mariela Mitre ka lindur në Korçë në vitin 1988, dhe është rritur në Durrës. Ka vazhduar dy vitet e fundit të gjimnazit në Amerikë, dhe më tej studimet universitare për Inxhinieri Kimike në universitetin “The Cooper Union”, ku falë rezultateve të larta arrin të pranohet ...

Kozeta Zylo: Kopshti i gurtë i Hebrenjve në Manhattan

Në Muzeumin e trashëgimisë së Hebrenjve ne Manhattan, jo vetëm që befasohesh nga mënyra se si e ruajnë trashëgiminëe tyre, nga reklamimi botëror që i bëjnë, por befasohesh dhe nga magjia e artit. Për minuta të tëra nga dritarja me xhama qëndrova e magjepsur me ...

Zylo: Rama në Muzeumin e trashëgimisë së Hebrenjve

Qindra shqiptarë të diasporës amerikane morën pjesë në aktivitetin e organizuar në mjediset e Muzeumit të trashëgimisë së Hebrenjve në Manhattan.  Ftesa e ardhur nga Ansambleisti i shtetit të Nju Jorkut, shqiptari i parë që është zgjedhur në këto nivele kaq të larta në ...

Zylo: Bisedë me topmodelen shqiptare në New York

Lola Luma lindi në Shkodër.  Prinderit e saj janë Mimoza Hakcanin nga Tirana dhe Kolec Luma nga Shkodra. Ajo ka një vëlla, Anton Luma. Lola ka treguar pasionin e saj për aktrim që në moshë të vogël në grupet teatrale dhe koncertet e ndryshme shkollore, të motrave...

Zylo: Nga internimi në Savër në botën e lirë amerikane

Znj. Adriana Dine – Radi ka lindur ne internim.  Babai i saj Dr.Lazër Radi ka qenë i burgosur, internuar në gjithë kohën e zezë të diktaturës, nëna e saj pati të njejtin fat persekutimi, bashkëshorti Dine Dine u burgos politikisht për 10 vjet, vjehrri u burgos dhe u ...

Kozeta Zylo: Ministri Ditmir Bushati në OKB

Ministri i punëve të jashtme të Republikes së Shqipërisë zt. Ditmir Bushati mori pjesë në 50 vjetorin e krijimit të programeve të zhvillimit të OKB-s me seli pranë OKB-se në Manhattan. UNDP-ja u krijua pesëdhjetë vjet më parë, më 1966, si nevojë e ngutshme ...

Kozeta Zylo: Gruaja që bëri histori në “Ana e Malit"

Shoqata shqiptare amerikane "Ana e Malit" në Staten Island, New York mbajti kuvendin e saj dhe bëri zgjedhjet për kryetar të ri dhe kryesinë me mandat për vitin 2016-2019. Në mjediset e këndshme të lokalit "Brook Catering Hall...

Kozeta Zylo: Mark Gjonaj mblodhi shqiptarët

Ansambleisti i shtetit të Nju Jorkut z.Mark Gjonaj "Nderi i Kombit" mblodhi shqiptarët e Diasporës dhe disa politikanë, ligjvënës amerikanë për të festuar 8 Vjetorin e Pavarësisë së Kosovës.   Në mjediset e restorantit "Maestro...

Kozeta Zylo: Lulet janë medicina e shpirtit

Dita e të dashuruarve që simbolizohet në botë me Shën Valentinin e bën pak më ndryshe ta presësh ditën nga të tjerat, ngase eshte një ditë që duhet të mbushet plot me dashuri dhe mirënjohje për gjithcka që të është afruar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora