E diele, 14.04.2024, 10:23 PM (GMT+1)

Mendime » Fetahu

Adil Fetahu: Rade Radovanoviq - Lufta e parë serbo-botërore

Më 24 mars 1999, ushria zuri pozicionet e veta nëpër Serbi, kurse Shtabi i Përgjithshëm u informua nga kolegët e NATO-s në Mons, se gjithçka ishte e gatshme dhe se do të nisë së shpejti. U pozicionua poshtë në Karash, dikur strehimorja më e rëndësishme nëntokësore në is-Jugosllavi...

Adil Fetahu: Nerrativ real për politikën gjenocidale serbe kundër shqiptarëve

Autori i romanit, Rade Radovanoviq, është  gazetar e kolumnist i cili ka punuar për disa media të vendit e të hueja, është njëri nga themeluesit e gazetës së pavarur “Danas”. Është edhe dramaturg e skenarist. Mbi të gjitha, është njeri, antifashist dhe antiracist.  Në kohën e bombardimeve të NATO-s mbi forcat serbe...

Adil Fetahu: Fishta ishte dhe mbeti i paarritshëm në letërsinë shqipe

Gjergj Fishta (23 tetor 1871 – 30 dhjetor 1940), lindi në fshatin Fishtë të Zadrimës, në rrethin e Shkodrës. Emrin e lindjes e kishte Zef, ndërsa Gjergj është emri kishtar i tij.Mësimet e para i kreu në Kolegjin Françeskan në Troshan, që mbaheshin në gjuhët latine, italiane e greke, ndërsa ato të mesme dhe studimet...

Adil Fetahu: Duke lexuar satirat e At Gjergj Fishtës - 'Taralloqja e Ballkanit'

Para dy muajve, djali im (Arbeni) ma bëri një dhuratë të vlefshme: më pruni nga Shkodra kompletin veprave të At Gjergj Fishtës, një kolanë prej 7 tome librash: Epika, Lirika, Dramatika, Publicistika, Satira, Letërshkëmbimi dhe Shkrime të ndryshme në shtypin e kohës. Është ky kompleti të cilin  e ka botuar Biblioteka Françeskane...

Adil Fetahu: Pse dhe si u nda Mali i Zi nga Serbia

Para Kongesit të Berlinit (1878), principata e vogël e Malit të Zi tubonte disa fise, në një territor të vogël, i mbyllur dhe izoluar në bjeshkët dhe shkëmbijtë e thatë. Numri i popullsisë as që dihet sa ishte asokohe. Gjatë luftërave ruso-turke (1876 – 1879), principata e vogël e Malit të Zi  shfrytëzoi rastin e dobësimit të pushtetit otoman...

Adil Fetahu: 'Libri i kaltër' tentativë për tkurrjën e autonomisë së krahinave

Krahinat autonome (Kosova dhe Vojvodina)  që ishin  në ish-Jugosllavi, në periudhën 1945 deri më 1992, kanë pësuar ndryshime në statusin dhe pozitën e tyre kushtetuese-juridike, të përcaktuar me kushtetutat e Jugosllavisë dhe të Serbisë: me Kushtetutën e RDFJ (1946), me Ligjin Kushtetutes të RFPJ (1953), me Kushtetutën e...

Adil Fetahu: Letërshkëmbimi i At Gjergj Fishtës

Para një jave, djali im Arben Fetahu, më solli dhuratë nga Shkodra kompletin e shtatë blejve të veprave të At Gjergj Fishtës: Epika; Lirika; Dramatika; Publicistika; Satira; Letërshkëmbimi; dhe Shkrime të ndryshme në shtypin e kohës. Prej këtyre veprave, nuk i kisha lexuar tri të fundit, prandaj më së tepërmi...

Adil Fetahu: 'Regnum'' - broshurë e propagandës ruso-serbe kundër Kosovës

Më 25 shtator 2021, në kulmin e “Krizës së targave” në  kufirin verior  të Kosovës, të cilën e shkaktoi pushteti kriminal i Serbisë, përmes  ekspoziturës së vet në Kosovë, e quajtur “Lista srpska”dhe ekstremistëve tjerë serbë,- një agjension informativ i gënjeshrave dhe propagandës ruso-serbe e botoi dhe lëshoi në...

Adil Fetahu: Serbizimi i Universitetit të Prishtinës (1990-1998)

Universiteti i Prishtinës ka qenë halë në fyt e terr në sy për politikën ultranacionaliste e shoviniste serbe kundër shqiptrëve. Atë e quajtën me epitete më urrejtëse gjatë tërë kohës, ndërsa në periudhën e suprimimit të autonomisë dhe të okupimit të Kosovës (1990-1999), e  serbizuan totalisht...

Adil Fetahu: Diskutimi i Aleksandar Rankoviqit për ngjarjet në Tivar, 1945

“Ne do të gabonim poqese në këtë mbledhje të Partisë nuk do të përmendim disa gabime strategjike që janë bërë  kundër Shqiptarëve, për të cilët këtu folëm aqë shumë. Ju e dini se në Kosovë-Metohi është caktuar detyra e mobilizimit. Ai mobilizim është zbatuar, por organizata e Partisë...

Adil Fetahu: Një shkrim korrekt (nga një autor serb) për Masakrën e Tivarit

Autori Nikolliq me një akribi të lakmueshme shkencore e profesionale i është qasur temës, duke bërë hulumtime, por mjerisht  jo aq të suksesshme për shkak se nuk ka gjetur burime plotësisht të besueshme për numrin e saktë të të vrarëve e të plagosurve në atë masakër. Megjithatë, falë angazhimit dhe hulumtimeve...

Adil Fetahu: Libër i veçantë, për një grua të veçantë

Pak ditë më parë, doli nga shtypi libri i doktoreshës familjare, drejtoreshës së Qendrës Shendetësore në Shëngjin, dr.Domenika Gjekmarkaj – Kapllaj, titulluar: Gruaja fisnike, Sabrie Lushaj. Ky liber është i veçantë nga shumë aspekte. I kushtohet një personaliteti jopublik, krejtësisht privat, por të veçantë për...

Adil Fetahu: Në 60-vjetorin e Maturës në Normalen e Prishtinës

Ideja, interesimi dhe kërkesa e parë për hapjen e shkollës normale, për të përgatitur mësues të kualifikuar për arsimin shqip, ka rrjedhur nga rilindasit tanë të hershëm: Pjetër Mazreku, Pjetër Bogdani, Gjon Nikollë Kazazi,   Jeronim de Rada, Sami Frashëri, etj. Shtigjeve të kësaj ideje,  Shkolla e parë Normale...

Adil Fetahu: Historia dhe legjendat për Mbretëreshën ilire, Teuta

Mbreti ilir, Agroni, në vitin 250 para Krishtit, kishte bashkuar fiset  dhe kishte formuar një shtet, mbretëri të fortë ilire, që shtrihej prej ujdhesës Hvar (të Dalmacisë) deri në Akarnani në Epir.Pas një beteje dhe fitoreje të lavdishme që korri, kur u kishte shkuar në ndihmë Akarnanasve...

Adil Fetahu: Zhurma për ”Non-paper-in”

Ka disa ditë që në mediat serbe, kroate, boshnjake, por edhe në ato sllovene, është ngritur zhurmë e madhe lidhur me një të ashtuquajtur ”Non-paper” diplomatike (letër diplomatike që s’ekziston), për gjoja ndryshimin e kufijve mbi baza etnike të disa shteteve të dala nga ish-Jugosllavia. Për çka është fjala në të vërtetë?...

Adil Fetahu: Si funksionoi konvikti ‘’ Çamëria’’ në Sarandë

Rruga nëpër të cilën ka kalua shkolla shqipe ka qene e vështirë, e mundimshme dhe me plot rreziqe e sakrifica, sikur ka qenë edhe tërë historia e popullit shqiptar. Vetëm dashuria, guximi, vendosmëria dhe mençuria e patriotëve dhe veprimtarëve të spikatur ka mund ta përballojë atë rrugëtim të vështirë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora