E enjte, 24.06.2021, 07:28 AM (GMT+1)

Lajme

Ndregjoni: "Dosjet", pastaj zgjedhjet

E enjte, 23.04.2009, 06:58 PM


Nga Rozeta Rapushi

Ish te perndjekurit politike, jane te vendosur te hyjne ne garen elektorale te 28 qershorit. Madje dhe ne koalicion me mazhorancen e djathte. Sekretari i Pergjithshem i Shoqates Kombetare, te ish te Perndjekurve, Besim Ndregjoni tha dje se kjo kategori, e cila perfaqeson jo pak, por 450 mije votues duhet te konkurroje me perfaqesuesit se saj per poste ne Kuvend. Nga ana tjeter, ish te perndjekurit, theksojne se ne zgjedhje nuk mund te shkohet pa nisur me pare zbatimi i ligjit, per hapjen e dosjeve te ish bashkepunetoreve te Sigurimit te Shtetit. "I bejme me dije kryetarit te PD-se dhe kryeministrit, Sali Berisha, qe keta votues te djathte ne zgjedhjet e qershorit, do te perfaqesohen brenda koalicionit te djathte me kandidatura tonat perfaqesuese, te propozuara nga deget ne rrethe. Ato plotesojne kriteret morale, profesionale dhe politike", u shpreh Ndregjoni. Pa marre ende nje pergjigje nga kreu i ekzekutivit, Ndregjoni theksoi se kandidaturat e ish te denuarve politike, jane potenciale akademike universitare, me nje moral dhe fisnikeri te larte kombetare. "Ata perfaqesojne votuesit fisnike, pronare dhe qendrestare te diktatures komuniste. Perfaqesojne 450.000 votues te popullsise", vijoi Ndregjoni. Ai u shpreh se jane 20 kandidate, me te cilet ish te perndjekurit politike do te hyjne ne garen elektorale qe t'i sherbejne kombit, shoqerise dhe Partise Demokratike. "Kerkesa jone mbeshtetet ne te drejtat statutore te PD-se, ne Kushtetuten e vendit, si dhe ne obligimin kombetar dhe nderkombetar te forcave te djathta qe kane marre persiper per te zbatuar Rezoluten e Keshillit te Evropes per te denuar krimet e komunizmit dhe per te bere dekomunistizimin e shoqerise", shtoi Ndregjonaj. Ish te denuarit politike, jane te bindur, se perfaqesimi i tyre ne keto zgjedhje, eshte dhe nje mirenjohje ndaj atyre shqiptareve qe ishin deshmoret e pare te NATO-s ne Shqiperine e uzurpuar nga diktatura komuniste. Ndaj Ndregjoni, theksoi se ka ardhur koha qe te respektojme ata votues qe per 50 vite radhazi te diktatures komuniste ishin luftetaret e lirise dhe demokracise ne vend. "Ne i kerkojme mazhorances dhe opozites, se nuk mund te shkohet ne zgjedhjet e ardhshme, pa aprovuar ligjin e lustracionit, pa pastruar politiken nga politikane qe kane qene ne sherbim te diktatures komuniste dhe i kane bere dem shoqerise, duke na shkaktuar neve genocid dhe shoqerise ne pergjithesi, trauma c'njerezore", vijoi ai.

Te perndjekurit: Partite te punojne per zgjedhje te lira

Ish te denuarit politike, iu bene dje thirrje pozites dhe opozites, qe te punojne se bashku per te realizuar nje proces transparent dhe te rregullt zgjedhor. Me moton, "eshte koha e paqes dhe jo e urrejtjes", kjo kategori i kerkon politikes te bashkohet per te ndertuar nje demokraci, mbas nje kaluari traumash dhe vuajtjesh nga diktatura.

"Ne emer te mijera shqiptareve qe u martirizuan per demokracine, i bejme apel faktorit politik, pozites dhe opozites, qe te punojme se bashku per te realizuar nje proces zgjedhor sa me transparent, te rregullt, duke u bere thirrje shqiptareve per te votuar dhe te paraqitemi ne keto zgjedhje, sa me dinjitoze si nje komb qe di te vleresoje lirine", u shprehen dje ne nje reagim per median, ish te perndjekurit politike. Sipas tyre, per Shqiperine tashme eshte koha e vlerave dhe jo e revolucionareve demagoge te antivlerave. Thirrja behet ne nje moment kur Partia Socialiste, ka bojkotuar te gjitha komisionet parlamentare te Kuvendit dhe seancat, per problemet qe ata vleresojne se ka procesi i pajisjes me karta te zgjedhesve.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora