E shtune, 19.06.2021, 03:42 PM (GMT+1)

Lajme

A mund te mendohet sot se ne Shqiperi, ndokush ndjen dhembje per dhembjen e tjeterit?! - Nga Llemadeo

E merkure, 18.07.2007, 08:28 PM


Nga Llemadeo

Pamela e vogel nga qyteti i Durresit ndrroj jete me 2 qershor duke lene ne pikellim familjen dhe ta aferimit, duke e shuar deren e asaje familje pasi ishte femija i vetem!

Eshte e kote tashme qe te mendohet se shqipetaret kane zemer te madhe, se shqipetaret jane humane, se shqipetaret bejne per njeri tjetrin apo ndihmojne kur dikush ka nevoje, apo dikush ben thirrje per tu shpetuar jeten femijeve !

Tash nje vit kemi leshuar thirrje mbas thirrje per ti ndihmuar ato dy motra binjake qe te nxirren jashte shtetit per sherim nga nje semundje e sherueshme ne vendet perendimore..., mirpo askush nuk reagoje, asnje milionier-shtazarak nuk e hapi qesen te pakten per rreth 20 mije Euro ndihme per ti shpetuar ato motra!
Asnje politikan-kafshe` nuk u be njeri qe te ngreje zerin per ato dy vogelushe shqipetare qe te nxirreshin jashte shtetit ne rruge zyrtare per ti sheruar!

Ato ndrruan jete njera mbas tjeteres` me 10 maj dhe 2 qershor 2007 !
Ndersa politika shqipetare zgerdhihet ekraneve televizive duke demostruar arrogance e shprefillje ndaj popullit te vet, duke perdorur postet drejtuese dhe buxhetin e shtetit per te jetuar ne lluks dhe per te ngritur lluksin e tyre banal qe kundermon ere te qelbur` qelebsirash te vjedhura ne fondet e shtetit, ne ndihmat botrore, ne djersen dhe mundin e shqipetarve te thjeshte e te varfer!

Pamela e vogel ndrroje jete, ndersa servilizmi shqipetare rritet dhe ngrihet ne alarme te te ashtuquajturit "humanizem" sa here qe ndonje i aferm politikanesh, apo drejtuesish te tjere, bije ne shtart te vdekjes..., atehere servilizmi i politikave ngrihet lart neper gazeta e televizione per te kerkuar ndihme, etj etj etj...!

Turp mbi cdo turp, krim mbi cdo krim ishte dhe mbetet injorimi qe iu be atyre dy motrave te vogla nga shteti shqipetare, nga minstria e shendetesise, nga milioniret hajdute shqipetare, te cilet te korruptuar me njeri tjetrin e injoruan thirrjen njerzore te * zedhensve te mjerimit dhe te vuajtjeve te te mjerve...* !

Milioniere hajdute` themi per ata te ashtuquajtur pasanike te shqiperise...sepse ska milioniere te ndershem qe ven miliona per dhjete vjet as per 50 vjet pune me djerse, por shqiperia ka milionire qe u bene te tille me vjedhje e me mashtrime, gje qe ato vese dhe ajo menyre e venies se pasurise, nuk i lejon ata "pasanike" me shpirt te varfer, qe te jene human, nuk i lejon ata qe te jene njerez te vertete!

Ashtu sic dhe politikanet e shqiperise nuk i lejojne te jene Humane e as te ndershem, veset e tyre te mashtrimit, te marrjes se pushtetit me vjedhje votash, me dhune armesh e me bandite mafjoze, sic ka ndodhur qe me 1997...etj vese qe shembin dhe vrasin vlerat njerzore shqipetare!

E pikerisht pse shqiperia nuk ka njerz me zemer humane, me shpirt njerzor as ne politike por mjerisht as nga ata qe kane futur parate ne dore, do te vuaje ai popull dhe ai vend shume gjate, derisa njerzit me Kulture te vertete, me shpirt human e zemer njerzore, do te vine ne vendet qe duhet te jene, ne krye te shtetit dhe ne krye te forumeve humane shqipetare!

Te u "rrojne" tangarlliqet qe demostrojne neper televizione te ashtuquajturat emisione per te drejtat e grave, apo per te drejtat e njeriut, apo apo e kushedi sa apo...!

Te u "rrojne" mburrjet te gjithave me radhe, pasi e drejta e gruas nene per te sheruar femijen e vet mohohet, injorohet dhe detyrohet te vishet ne zi per vdekjen e femijeve te vet, nga semundje qe do te sheroheshin thjeshte edhe me fondin qe kerkon realizimi i nje emisoni televiziv shitmendjesh e tangarlliqesh per gjoja te drejta qyteterimi pa qytetari..., per kulture e per prralla demostratash rrugeve, pa kulture!
Demostrata e emisione ku dhjetra shoqata gelltisn fondin botror per vendet ne zhvillim, harxhojne miliona leke vetem per te bere propogande politike pro` apo kunder...ne sherbim te pseudopolitikaneve apo dhe klaneve te huaja, e te tjera mashtrime qe nuk sherojne dhembje as nuk ndalojne vdekjen e femijeve shqipetare nga semundjet e sherueshme!

Ngushllime te perzemrta o familje e pikelluar e Pameles se vogel!

Vajzat e juaja ndrruan jete, por ndoshta vdekja e tyre nga pakujdesia e shtetit dhe nga zemergurtesia e pashpirtesia e te pasurve, do te ua vrase ndergjejgjet sado pak politikanve dhe pasanikeve te pa drejte, qe te ndrrojne udhe, dhe te kthehen nga njerzorja, te ndjejne dhembje per dhembjet e te tjerve, qe te mos vdesin me femije te tjere shqipetare nga semundje te sherueshme, apo nga heshtja e shtreses zemerlige qe sundojne shtetin dhe pasurine me te pa drejte!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora