E shtune, 15.05.2021, 09:35 PM (GMT+1)

Mendime

Rama, i ati firmosi ekzekutimin e poetëve Nela, Blloshmi dhe Leka

E merkure, 17.12.2008, 07:45 PM


Kryeministri fton kryetarin e PS të gjejë kurajë dhe të shkëputet nga mbrojtja e lidhjeve të tij të vjetra

Partia Demokratike i kërkoi dje kryetarit të PS-së, Edi Rama, t'u kërkojë falje shqiptarëve që me firmën që i ati i tij, si anëtar i Presidiumit të Kuvendit Popullor, ka vendosur për ekzekutimin e intelektualëve të shquar Avzi Nela, Vilson Blloshmi, Gamend Leka e dhjetëra e dhjetëra të tjerë. Zëdhënësi i Partisë Demokratike gjatë një deklarate për shtyp theksoi gjithashtu se, Rama duhet t`u kërkojë të falur shqiptarëve për dhjetëra e dhjetëra bij dhe baballarë, të cilët u ekzekutuan nga ekspertiza e dajës së tij, pseudointelektualit Spiro Koleka. "Pasi tërhoqi Grupin parlamentar nga debati per ligjin e pastërtisë së figurave, zoti Rama doli përpara shqiptarëve për të bërë sulmin e radhës ndaj kryeministrit", u shpreh Bogdani duke iu referuar deklaratës së Ramës. "Kryeministri ka respekt për të ekzekutuarit e regjimit dhe familjarët e tyre. Kryeministri ka respektin më të madh edhe për të vërtetën, e cila tmerron Edi Ramën", nënvizoi zëdhënësi i partisë më të madhe në vend. Ai sqaroi se, në diskutimin e tij, kryeministri Berisha theksoi se Rama po pengon Partinë Socialiste dhe po e rendit atë krahas Partisë Socialiste serbe dhe Partisë Radikale serbe, si tre parti që nuk e pranojnë lustracionin. "Zoti Rama e bën këtë vetëm e vetëm për të mbrojtur lidhjet e tij me të kaluarën e zezë të tij. Në rast se zoti Rama do të faktojë të kundërtën, duhet t'u kërkojë të falur shqiptarëve, për firmën që ati i tij, si anëtar i Presidiumit të Kuvendit Popullor, ka vendosur për ekzekutimin e intelektualëve të shquar Avzi Nela, Vilson Blloshmi, Gazmend Leka dhe dhjetëra e dhjetëra të tjerë. Zoti Rama duhet t'u kërkojë të falur shqiptarëve për dhjetëra e dhjetëra bij dhe baballarë, të cilët u ekzekutuan nga ekspertiza e pseudointelektualit Spiro Koleka", tha Bogdani. Ai shtoi më tej se, Rama e di mirë se kryeministri Berisha nuk bën përgjegjës djalin për të atin, por Rama nuk pranon lustracionin dhe fakton se më shumë se gjithçka mbron të shkuarën e familjes së tij. "Kryeministri fton zotin Rama të gjejë kurajë dhe të shkëputet nga mbrojtja e lidhjeve të tija të vjetra, sepse kjo do ta ndihmojë të shikojë përpara", nënvizoi më tej zëdhënësi i Partisë Demokratike.

 (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora