E merkure, 28.07.2021, 05:54 AM (GMT+1)

Mendime

Selim Hasanaj: Mishi i deleve shitet si hallall mallë

E shtune, 13.12.2008, 03:16 PM


MISHI I DELEVE TË VJEDHUNA SHITET SI HALLALL MALLË‏

Nga Selim Hasanaj
 
Tv teksti i NRK-os Norvegjeze sot në faqen 105 shkruen; Disa qindra dele të zhdukuna vetem ketë vjeshtë nëper të gjitha fylket ( regjionet) si duket kanë perfundue si mallë hallall. Diku 10-15 bujq dhe blegtor nga fylke Møre og Romsdal kanë lajmrue per delet e tyne të zhdukuna. Poashtu edhe në Trøndelag, Sogn og Fjordane dhe Telemark janë të lajmrueme disa qindra dele të zhdukuna. Policia dyshon se delet janë vjedh nga muslimanet dhe kanë perfundue si kurbana dhe mallë  ( mish) HALLALL  neper shitoret e qytetarve me origjin dhe kulturë islame. Dyshimin policia e bazon në disa telefonata që bujqit dhe blegtoret i kanë marr nga persona anonim në lidhje me zhdukjen e deleve, si dhe shumë deshmi tjera të deshmitarve poashtu anonim. Per këtë problem shkruen edhe gazeta e perditshme norvegjeze me tirazhin ma të madhë AFTENPOSTEN. Mishi hallall asht vetem ai mish që shtaza prehet sipas metodes islame.
Unë si shqiptarë i pyes bashfolsit e gjuhes shqipe që po ua donë shpirti si teper fenë e shallvareve dhe shamijave, a turpnoheni juve kur gjana të tilla makaber bahen publike?! Juve e queni HALLALL  mishin që po u prejka sipas porosisë islame anise ajo shtazë që juve e viktimizoni asht pronë e tjeterkujt dhe juve e keni vjedhun. Më tregoni cka asht HARAM  sipas juve?!
Dhe per këtë dukuni e cila tani pas sa e sa viteve bahet publike nga NRK dhe AFTENPOSTEN sejcili nga juve shqipfolsat me bismilah në maje të gjuhes jeni deshmitarë se gjithmonë delet dhe qingjat e barinjve norvegjez e edhe atyne suedez janë vjedh dhe pre dhe ai mish shpesh edhe asht shitë neper shitoret e juve ushqimore që i keni hap. Pra juve shqipfolsa po sikur arabet, kurdet , turqit dhe popuj tjer islamist keni shitore ku shitni ushqime dhe zarzavate orientale dhe aty shitni edhe mishin e vjedhun , por të prem HALLALL.
Hallall ju kjoft e ZOTI  ju marroftë  me krejt cka paqit dhe me hallallhanet e juve.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora