E diele, 04.06.2023, 06:53 PM (GMT+1)

Udhëpërshkrim

Xhevat Rexhaj: Të duash flamurin kombëtar - e don kombin dhe truallin tënd

E premte, 12.12.2008, 09:35 PM


TA DUASH FLAMURIN KOMBËTAR- E DON KOMBIN DHE TRUALLIN SHQIPTARË                      

Nga Xhevat Rexhaj
 
Si në të gjitha  vendet dhe rajonet e ndryshme të botës ku jetojnë dhe veprojnë shqiptarët edhe në një vend të quajtur Schaffhausen, u festua dhe u këndua për shqiptarinë. Salla e mbushur përplot me njerëz të moshave të ndryshme, dhe të ,të dy gjinive ushtonte nga muzika dhe vallëzimet, nga këndimi "live" i këngëtares sonë Sh. Mema, dhe nga recitimet e mrekullueshme të nxënësve të shkollës plotësuese shqipe të Kantonit Schaffhausen me rrethinë.

Si zakonisht, pas fjalës hyrëse dhe përshëndetjes shqiptare nga ana e autorit të këtij shkrimi, si organizator kryesor i evenimenteve të tilla qe 18 vite, për vetë Flamurin prej kohës së Gjergj Kastriotit e vitit të I. Qemalit e gjerë në ditët e sotme referat të thukët lexoi veprimtari i mirënjohur i çështjes shqiptare Z. Mujë Demhasaj.  Një fjalë të shkurt mbajti edhe aktivistja e LDK-së, dhe ish ushtarja e UCK-së Zonja Begije Idrizi.

Pas këtyre ishte radha e fëmijëve të cilët me një koreografi dhe një përgatitje shumë të mirë nga bashkëshortët, mësuesja dhe valltari Nuhiu, e kënaqën publikun me recitime dhe me dy drama të shkurtra, shumë të pëlqyera nga të pranishmit.

Festa për Flamurin tonë tregonte se ne së pari jemi shqiptarë e pastaj, kosovarë, andaj Flamuri i ynë kombëtar është ai që na bashkon të gjithëve, të të gjitha partive, t¨të gjitha trojeve dhe të të gjitha mendjeve tona.

Thënë  sinqerisht pa u zgjatur më shumë ky manifestim tregoi se ne shqiptarët, që disi jemi të orientuar prej mesit nga e djathta, jemi më të drejtë, më të sinqertë dhe mendojmë disi shumë për kombin dhe nacionalizmin modern kombëtar, pra nuk jemi me soci- internacionalistë.

Manifestimi ishte i organizuar nga një grup shqiptarësh që me vite bëjnë këso organizimesh, pra nuk kishte karakter partiak, por thjeshtë kombëtar, ishte për mrekulli, disa zviceran- pasi që nuk kishim ftuar shumë u ndan vërtet të befasuar, ngamë shumë se 300 të pranishëm nuk thyhet as një gotë apo një shishe birre, lëvdata.

Kur duam mirë ne shqiptarët, ua kalojmë të gjithëve, por...

Këngëtarja Sh. Mema, duke i kënduar vajzës që e ka ditëlindjen me 28 Nëntor, valltarja më e njohur në të gjitha zhanret e muzikës, Xhetare Rexhaj(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Këze (Kozeta) Zylo: Shqiptaro-amerikanet kaluan se bashku nje mbremje te bukur festive rreth Flamurit te perbashkuar Muharrem Sfarqa: Ne Julich të Gjermanisë shqiptarët i bashkon flamuri, kënga dhe fjala e bukur shqipe Pal Sokoli: Kremtimi i 28 Nëntorit në Aschaffenburg Vlashi Fili: 96 vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë në Filadelfia Liman Zogaj: 28 Nëntori në Essen Këze (Kozeta) Zylo: Flamuri Kombetar kuq e zi, valevitet krenar ne Manhattan Natasha Dhoska: Takim me luftëtarët e U.Ç.K. në plazhin e Durrësit Pal Sokoli: Flamuri shqiptar na bashkoi në Berlin Këze (Kozeta) Zylo: Ambasada Shqiptare në Washington DC dha një pritje madhështore, për Ditën e Flamurit Kombëtar Urim Gjata: Nderohen me mirënjohje personalitete të ndryshme në Tiranë Osman Ahmetgjekaj: Në Angelholm të Suedisë ’’28 Nëntori’’ u kremtua dinjitetshëm Në Hamburg u festua 28 Nëntori, Festa jonë kombëtare Baki Ymeri: Dita e Flamurit në zemër të Bukureshtit Promovimi i librit të autorit Beqir Cikaqi edhe në Itali Beqir Sina: Simpozium me rastin e “100-vjetorit të Kongresit të Manastirit Alma Papamihali: Ismail Kadare, në orën letrare gjermane në München Këze (Kozeta) Zylo: Ne vimë të mësojmë shqip, pasi gjyshërit tanë nuk na kuptojnë dot në gjuhë të huaj Pierre-Pandeli Simsia: Festivali i 18-të Kombëtar i Diasporës Shqiptare në SH.B.A. Beqir Cikaqi: Me shqiptarët e Trevisos Halil Rrustemaj: Tubim përkujtimor në Hamburg për veprimtarin Ali Demi

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora