E marte, 03.08.2021, 05:03 PM (GMT+1)

Mendime

Degjenerimi muzikor, vajtim rinor!

E shtune, 29.09.2007, 03:49 PM


Nga Shqiptari

 

Muzika shqiptare perjeton kohen me te ndyre qe nga kenga e pare qe eshte kenduar! Lloj lloj plehrash ne kuptimin e artit kane filluar te na bejne ‘’aheng’’. Cjerrja, kercenimi dhe banaliteti, jane tre pikat kryesore ku keta qenje anti-art paturpesisht na servirin! Me pare do preferoja ‘’shurdherine’’ se sa te degjoj kunguj dhe kungulleshat te quajtur nga injorantet, talente!

 

Te vetquajtur kengetare, veshin ca rroba te gjera e zinxhire te trashe, vene edhe nje kapele ne koke, kthyer per se mbrapshti dhe ia japin kenges! Artin monstruoz keta nuk kane si mos t’ia servirin edhe nenes se tyre, edhe motres dhe si rezultat vjen orgjia teorike familjare. Fillojne me ‘’Fuck’’ (Q…) dhe perfundojne me automatik!

 

Banaliteti ka lindur nga njerzit me mungese te plote kulture. Rrepi eshte kulture afrikane dhe si i tille nuk mund te jete art, sepse arti ne kontinentin e shumevuajtur, kryesisht per tru, nuk egziston. Nese flasim per banalitet, poshterim, vrasje, gangstere, atehere kontinenti i zi renditet plot merite ne vend te pare.

 

Shqiptaret nga Kosova, ose e thene me mire, llumi i shqiptareve nga Kosova jane krijuesit e poshtersise artistike qe mbizoteron sot. Por nuk duhen anashkaluar as llumra te shumte nga Shqiperia qe imitojne ata me ''ngjyre'' nga Kosova!

 

Rinia shqiptare eshte thellesisht ne krize. Mungese e zgjeruar kulture zgjohet ne mengjes dhe bie ne gjume pas mesnate, per tu zgjuar perseri te nesermen. Dhe per kete crregullim kolosal kane meriten e tyre rrepistet, te cilet japim cdo mesazh te mundshem djallezor!

 

Ky degjenerim nuk e ka vendin vetem ne Shqiperi, por ne shqiptareve nuk na duhej. Kemi plot te mira per tu vene ne jete, ‘’vjedhur’’ nga vendet e zhvilluara dhe eshte cmenduri te marrim nga ata anet negative!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora