E hene, 03.08.2020, 11:14 AM (GMT+1)

Search by date: 6/1/2020

Agron Tufa: Zanafilla e karrierës së keqbërësit politik, shokut Xhavit Shala

Shoku operativ i Sigurimit, Xhavit Shala, e ka nisur karierën me bërjen e gropës së parë, për ish mësuesin Petër Kavaja. Porse ai tradhëtar, nuk deshi t'ia falte operativit tonë ngazëllimin e triumfit të parë. Ai e mbylli jetën e tij pa i lënë rishtarit sigurims kënaqësinë e fitores. Në vend të saj, mësuesi reaksionar i la shokut Xhavit një...

Dea Halimi: Jehona e lumturisë së fëmijëve

Ecja rrugës për në bibliotekë, në mendime për  1 Qershoret e kaluar. Ç`do vit në këtë ditë sheshi i kryeqytetit gjëmonte nga zërat e hareshëm të fëmijëve. Këtë vit ishte ndryshe… është kohë pandemie – tash e sa kohë jemi mbyllur brenda në shtëpitë tona, mësimi zhvillohet nëpërmjet TV dhe internetit në platforma të ndryshme...

Sabile Keçmezi-Basha ‎: Libër me kode pritjeje me kujtesën historike

Nis Peterson, poet danez, duke folur për rëndësinë e poezisë, thotë: “Mëso, se kur mungon fantazia, sundon vrazhdësia, egoizmi, vdekja. Mëso se pa poezinë njeriu nuk do të ishte i aftë për ndjenja të thella si: dashuria, besimi, patriotizmi ose synimi për një botë të përkryer. Është pikërisht fantazia ajo që gris perden para syve tanë dhe...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora