E premte, 10.07.2020, 02:19 PM (GMT+1)

Search by date: 1/12/2020

Pal Neçaj: Tragjedi e jetuar

Ne kujtesën e fëmirisë ruaj të freskët kohën e luftës Nacional Çlirimtare në Shqipëri. Me duket sikur i kam akoma parasyshë diskutimet, debatet dhe kundërshtit që bëheshin. Ato ishin kudo: në familje, në lagje e fshat në mes të kushrinjëve, shokve dhe miqve për qëndrimet pro dhe kundra partizave të cilët luftonin për të...

Hilmi Saraçi: Dështimi i koalicionit LDK dhe LVV?

Kohë më parë pata shkruar për ngërqin e panevojshëm për formimin e qeverisë në mes të koalicionit LDK dhe LVV për të cilin u debatua shumë, ku qytetarët filluan të mërziten dhe të humbasin besimin që kishin ndaj këtyrë subjekteve politike. Megjithatë nuk u arrit pajtimi për një zgjidhje të duhur për të dyja palët...

Shefqet Dibrani: Kur e kujtojmë Enver Malokun

Sa herë e kujtojmë Enver Malokun në ditën e vrasjes së tij, na kujtohet edhe vrasja që ia bëri financiarisht për të gjallë Isa Mustafa.Sa herë e kujtojmë Enver Malokun në ditën e vrasjes së tij, duhet ta kujtojmë edhe Qendrën për Informim të Kosovës (QIK), të cilës drynin ia vuri Isa Mustafa.A ka poshtërim moral, laik...

Dedë Preqi: Vandalizmi i Serbisë ndaj shqiptarëve të Kosovës

Natyrisht e kaluara e popullit shqiptarë është e hidhur dhe si humnerë e thellë nga e cila e patëm të vështirë daljen  në horizont të qartë dhe të kthjellët, dhe nëpërmjet këtij fati tragjik të pushtuesve dhe fundit katastrofal të fashizmit, do të triufonte shpirti i pa mposhtur i njeriut tonë shqiptarë me rezistencën e tij aktive dhe ...

Xhemaledin Salihu: Aktivitete dhe suksese të shumta në vitin 2019

Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore në Preshevë u themelua me 16.10.2010 dhe qëllimi themelor i saj është hulumtimi, gjurmimi, evidentimi, regjistrimi, ruajtja dhe mbrojta e Trashëgimisë kulturore dhe asaj natyrore, zhvillimi dhe kultivimi i krijimtarise kulturore dhe mbrojtja e...

Edison Ypi: Keni fukarallëk, por përdorni smartfona

Keni fukarallëk, por përdorni smartfona.Keni ankesa, por në Prokurori nuk shkoni.Keni biznese, por nuk paguani taksa.Keni dëshirë të qeveriseni, por votën e shisni.Keni shpirt, por ua mposht instinkti i kopesë.Keni fantazi, por e përdorni për dallavere...

Demir Krasniqi: Lisi i madh i Luginës

Lis i madh  një lis  fatbardhë , në Luginë na  mbiu –Ai e ka emrin famëmadh , është  Jonuz Musliu !Lisi i madh rrënjët  i kishte  atje  prej Konçuli –Nuk  pat forcë aq  të  fuqishme  që mund t’ ia shkuli !...

Nexhat Halimi: E fundit në fillim

Toka rrotullohet pikërisht siç ka thënë Koperniku, veç ai nuk e ka paraparë që shumë sekrete do të mbesin silueta të shpirtit në vetmi. Nuk e ka paraparë që shumë fshehtësi do t`i mbulojë koha dhe ndoshta do të harrohen siç është rasti me tokat e Naissusit dhe mallëngjimin e pashëruar për të, me njerëzit e vrarë...

Albert Zholi: Hava Muçollari - Shpirti rrahu flatrat

Libri i ri “SHPIRTI RRAHU FLATRAT” me 105 poezi i autores Hava Muçollari, sjell te lexuesi një dëshirë poetike dhe realizim elegant, për të vërtetuar se nga libri në libër, autorja është më kërkuese, më qëmtuese, më  e sinqertë, më e kualifikuar dhe më e pjekur. Në këtë vëllim bie në sy tematika e gjerë...

Ndue Ukaj: Emigranti

Poezinë "Emigranti" e kam shkruar në vjeshtën e vitit 2010, në Suedi, dhe sa herë kthehem këtu apo vizitoj famijlarë a miq në mërgim, e përjetoj fort. E përjetoj ngashëm si atë vjeshtën e mugët, kur meditoja për fatin e emigrantit dhe shkruaja këto vargje.E përjetoj fort, sepse e shoh në sytë e qindra emigrantëve të...

Jusuf Zenunaj: Kemi kohë

Kemi kohë, nuk bëhet vonë,partitë tona kështu thonë !Ca me fjalë e më shumë me punësi ariu kanë rënë në gjumë.Dielli në vjeshtë i lëshoi pak rreze,sikur pula kur bënë vezee pulari fle gjumëgjeli ngreh zërin më shumë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora