E premte, 03.07.2020, 07:05 PM (GMT+1)

Search by date: 1/11/2020

Ndue Dedaj: Bulqiza, dritë në fundin e tunelit

Është 28 dhjetori i vitit që sapo uli siparin. Jemi nisur drejt Bulqizës me dëshirën për të lexuar sadopak të nesërmen e minierës-qytet, teksa e sotmja është jo pak e trishtë. Natyrisht që Bulqiza nuk është një vogëlushe, larg në male, që pret një shportë me dhurata nga Plaku i Vitit të Ri, që në këtë rast i bie të jetë qeveria...

Blerim Latifi: Qeveri e unitetit kombëtar

Dështimi i Vetëvendosjes dhe LDK-së për të formuar qeverinë, duket se i bën të pashmangshme zgjedhjet e parakohshme. Partitë tjera me gjasë nuk janë të gatshme për një formulë tjetër të koalicionit qeveritar. Nuk është demokratike kur koalicioni postzgjedhor nuk e pasqyron rezultatin e zgjedhjeve. Por, edhe zgjedhjet e parakohshme...

Fritz Radovani: Themeluesit e Akademisë Françeskane në Shqipni

Në çdo fushë ku veproi Ai, tregoi se ishte gjeniu i pakrahasueshëm, prandaj edhe mundi t’u dilte mbanë sa e sa ndërmarrjeve nga ma të vështirat: prej artit, tek publiçistika, prej gjuhësisë, tek arkitektura, prej arësimit te muzika, prej humorit tek politika...

Ullmar Qvick: Disa probleme gjuhësore shqipe

Po e vras mendjen shumëherë rreth problemeve të ndryshme gjuhësore. Një prej tyre ka të bëjë me drejtëshkrimin shqiptar.Alfabeti shqiptar, i krijuar në Kongresin e Manastirit të vitit 1908 është një instrument i përsosur gjuhësor. Në këtë rast prapambetja kulturore e shqiptarëve ...

Hysni Osmanaj: Për burrin e mirë ka hije edhe loti

A u merzitet …A po mun’po mbahi per Bajram Nezen..Po, u merzitem, por po perpiqemi te mbahemi..Ani, per burrin e mire ka hije edhe loti! Jane disa nga mesazhet e shumta qe u shkembyen ato dite te funddhjetorit te vitit qe sapo lam, kur na erdhi i lajmi i hidhur per ndarjen nga jeta te shokut dhe mikut tone Bajram Neza...

Florim Zeqa: A po krijohet standard i ri politik!?

Aq i nevojshëm është ndryshimi epokal, për aq sa është i nevojshëm ajri për qytetarët e këtij vendi. Për aq sa dukej që ishim afër ndryshimit para dhe pas zgjedhjeve të 6 tetorit, për aq jemi largë nga arritja e qëllimeve për një ndryshim pozitiv dhe përmbajtësor në Kosovën e kapur dhe ngulfatur nga uzurpatorët ...

Eshref Ymeri: Shtegtimet lirike në poezinë e Elida Buçpapajt

Vitin e kaluar, Shtëpia Botuese “Onufri” nxori nga shtypi dhe hodhi në qarkullim vëllimin poetik me titull “Ujshëm” të poetes, publicistes dhe përkthyeses së talentuar Elida Buçpapaj. Libri përmban dymbëdhjetë cikle me 42 poezi dhe zë një vëllim prej 172 faqesh. Ai e pasuron më tej krijimtarinë letare të kësaj poeteje...

Lekë Mrijaj: Recension për librin “Koncilet Ekumenike” të imzot Mark Sopit

Imzot Mark Sopi, Pinjoll i denjë e pasardhës i martireve të Karadakut, ishte ipeshkvi i dytë shqiptar në Kosovë që mbetët në radhën e ipeshkvinjëve të dioçezës Shkup- Prizren, nga përfundimit të Luftës së parë botërore. Pikërisht prej vitit 1924, kur detyrimisht imzot Lazër Mjeda ishte larguar nga selia ipeshkvnore në Prizren...

Xhevahir Lekaj: A e kishte Pjetër Bogdani origjinën nga Bojdanët e Pukës?

Është një temë që po e hapim për herë të parë, duke u nisur nga dëshmitë dhe rrëfimet e ndryshme që na vinë ndër shekuj. Askush më parë nuk e ka ngritur këtë pikëpyetje përreth Pjetër Bogdanit. Ne nuk po vulosim asgjë, thjesht po sjellim në dritë disa të dhëna e fakte historike dhe njerëzore që lidhen ndërveti...

Luan Kalana: Poetë famozë pa botim librash

Poezite e tyre kane lene gjurme sa per 100 libra... -Ka shume poete te tille ne Letersine Boterore,edhe ne ate Shqiptare,por do te theksoj ata te anes tone, te Devollit... poetin Gezim Medolli,Meti Fidani dhe Hysen Cififligu, me,te cilet i kam njohur dhe i kam afer . 1-I pavdekshmi ,Gezim Medolli (1949-2004)nga Tresteniku...

Sevdail Hyseni: Partitizmi

Anembanë shqiptarisëU rrit gëzimi u bë mal,Me të mirat varg e viNë sistemin tonë plural. Për t’i dalë vendit “Zot”S’mbeti kush në periferi,Nga Presheva në PrevezëPa u "ngul" nëpër parti!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora