E marte, 29.11.2022, 12:19 PM (GMT)

Kerko: selim nengurra

Selim Nëngurra: Takim me poetin Gjon Neçaj

Isha në pushime të verës në Vendlindje në Istog  kur nji ditë në posten time elektronike shof dhe lexojë nji letër  si njoftim  për mu nga miku im i letrave  krijuesi, poeti, publicisti dhe malsori i Tropojës z. Gjon Neçaj.Do vi në Prishtinë z. Selim Nengurra sepse atje ka nji conference ...

Nëngurra: Replikë me Kapinoven, Radovanin, Priftin

Dikush do thotë, po kush asht ky Selim M. Nengurra që po na shet mend. Ata që më njofin dhe dijnë mirë se kush jamë do të mi rrehin krahët e disa tjerë do thonë : "prej nga na doli ky katunar i Lubozhdës që po na mban ligjerata?!"...

Selim Nengurra: Fundamentalistët vehabist në parlament

Hashim Thaçi, ky njeri perfid dhe i kobshem per Dardaninë dhe popullin e saj duket se nuk po e ban as gjumin gjumë nga frika se do i rrëshqet karriga e shefit të Qeverisë në Dardani andaj ai dhe grupet e ti militante të PDK-së me metoda staliniste menjanojnë nga kreu partiak të gjithë konkurrentet e ...

Selim Nengurra: Cili është patrioti?

Duket se disa njerëz njofin mirë mentalitetin e injorancës së popullit shqiptarë dhe ate mentalitet e shfrytzojnë per mrekulli per të perfitue per vetveten, apo per grupet kriminale pjesë e të cilave ata janë. Në hapsinat e trojeve shqiptare fatkeqësisht grupe kriminale ...

Selim Nengurra: Numri një do t'jesh për kombin

Isha djalë i ri dhe në fshatin tim të lindjes vdiç Ali Sadri Osaj (past ndjesë) dhe mue më derguen të jap lajmin në Prekallë të Bajram Hasanet sepse shpija e Ali Sadrisë ishte miqasue ...

Lushaj: Komunikim vëllazëror

Edhe per dijeni te lexuesve e simpatizanteve te shumte te gazetarit Selim Nengurra, ju sqarojmë se zoti Selim kohet e fundit, nuk ka qene shumë aktiv në faqet e ZSh-së me publikimet e tij edhe nga do halle e nevoja familjare. Kryesorja, nusja e tij e dashur Nusha, ka kaluar në dhjetor një operacion të veshtire por që per fatin e asaj (edhe të Selimit), doli me ...

Xhevat Rexhaj: Intervistë me atdhetarin Selim Nëngurra

Selim Nengurra njifet shume edhe për shkrimet e tija të shumta që mbesin mjaftë të lexuara dhe të qëlluara në shumë portale shqiptare, njiherit Z. Nengurra ka të shkruar edhe nje libër me dëshmi dhe fakte për fshatin e tij të lindjes, Nengurren ( ish Lubozhda ) dhe më gjerë për Istogun si dhe ka në përgatitje libra të tjerë...

Selim Nëngurra: Turpi që hahet me bukë

 Kjo që do të lexoni me poshtë, është një ngjarje e jetuar, pikrisht në Kosovë, që ma ka thanë një bashkatdhetar,një burrë i mirë dhe krejt i besueshem, por që nuk ka fort qef ti dalë emri nepër gazeta. E ju e dini se Unë, Selim Nengurra i Istogut të Pejes, e kam“majasilin” në maje të gjuhës, e nuk mund të rri pa i bërë publike keto probleme që i shoh me shqetesim per krejt shoqrinë shqiptare. (Autori real i kësaj ngjarje, me thotë se u nxit per ta shkruar atë, pikrisht nga shkrimi im i para dy-tre ...

Selim Nengurra: Norvegjia diskriminon shqiptarët

Meqenëse në Norvegji jetojnë diku mbi 13.000 shqiptarë, dhe nji ngaata që jeton këtu me familje tash 22 vite jam edhe unë, kam pas rastinqë të shoh, të përjetoj, të jem deshmitar e disa herë edhe protagonisti përjetimeve të shumta, që asnjihere nuk fshihen nga truni im, ikujtimeve të ndonjëherë edhe të tmerrshme e të dhimbëshme.Shteti norvegjez dhe sistemi i këtij shteti, me partinë Laburiste(ARBEIDERPARTI ) në pushtet qendror e edhe...

Selim Nengurra: Tolerenca fetare e shqiptarëve, a ekziston ajo?!

Flitet dhe me pompozitet dhe folklorizem katundaresk nga disa intelektual që na shurdhuen tue thane se si populli shqiptar qenka shembull per krejt boten per tolerancë fetare.Unë çuditem se si e thonë këtë, ndersa asnjeni nuk di të tregojë as edhe nji rast që do vertetonte pohime te tilla. Dhe kur nuk shoh asnji deshmi, asnji fakt, që do më bindte per ato që thonë patriotët folklorikë, të cilët flasin kuturu, flasin permendësh dhe ritransmetojnë thanjet e paraardhësve të tyne, poashtu njerez që s'kane ba asgja për ta zhvillue dhe çue përpara kulturën e vet kombtare, nuk di se çka t’u them...

Selim Nengurra: Kur do u themi edhe aburigjinve të Zelandës vëllazen?!

Njeriu shqiptar, në kohen që po jetojmë, asht aq i çuditshem sa me sjelljet e tij asht ba si palaço. Tue mendue se po thotë diçka, ai nuk thotë asgja.Mendon se asht i ultë dhe me zell perpiqet të barazpeshohet me secilin dhe njanin e thërret vëlla, tjetrin e thërret koleg, ndërsa politikajt tanë, me euforinë e tyne dhe garen per t’u hy në prapanica të tjerëve, edhe anmikut shekullor, janë ba aq të padurueshem, sa na tmerruen me vëllaznit e ...

Selim Nengurra: Testament publik

Ka kohë që shof se popullit shqiptar i ka humb BUSOLLA dhepo shkon në theqafje. Ka kohë që shof se populli im i mjerëasht në gjendje amullije, sa ka sjellë vetveten para zhdukjes definitive nga faqja e tokës.Shoh se sot , në kohën që po e jetojmë, nuk ka pothuej asnji familje ( këtu nuk i fus familjet shqiptare të besimit Katolik ) shqiptare që nuk ka probleme mbrenda per mbrenda saj. Vëllaj del kunder vëllajt, djali kundër ...

Selim Nengurra: A na thotë dicka gjykimi në Oslo i Anders Breivik

Percjell me vemendje këtë gjykim që nga dita e parë e hapjes së tij dhe dashtë e pa dashtë, per herë të parë në jeten time, nuk po kam nevojë per modesti, por po i them vetes time se megjithate qenkam vizionar.Unë kam pasë fatin që të rri per shumë vite në kampet e refugjatëve në Suedi dhe Norvegji, meqenëse ...

Selim Nengurra: Boll ma, o Baki Ymeri

Lexuesi i ZSH-së asht deshmitar se si gati dy vite mes meje Selim Hasanaj në fillim, apo Selim Nengurra pas muejt gusht 2011, dhe Baki Ymerit, zhvillohet nji perplasje...

Selim Nengurra: Ma trego mue fytyren tande

Mora këtë titull për shkrimin që do të baj nga ditorja VG ( Verdens Gang ), titull që e kishte vu gazetarja dhe shkrimtarja norvegjeze Helene Frielem Klingberg. Zonja Helene...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora