E hene, 21.10.2019, 11:06 AM (GMT+1)

Aktualitet » Bota

Lifschin: Ndryshim portretesh në dollarin amerikan

Harriet Tubman do të zëvëndsojë presidentin Endrju Xhekson  në  20 dollarshin amerikan.Sekretari i thesarit Xhek Llu,(Jack Lew) njoftoi të mërkurën  se Harriet Tubman do të zëvëndësojë portretin e  ish presidentit Endrju Xhekson(Andrew Jackson)në  20 dollarshin amerikan...

Gëzim Hoxha: Rikthehet Monika

Të gjithë e mbajmë mend skandalin presidencial në SHBA –t e viteve 90. Në qendër të tij aso kohe ishte presidenti i atëhershëm Bill Klinton dhe Lewinsky ish- zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë. Në një intervistë për ”The Guardian” botuar të shtunën e kaluar ajo tha se ...

Gëzim Hoxha: Ish -Presidenti Sarkozi jep llogari

Presidenti i Partisë Republikane është dëgjuar të martën në mëngjes nga gjyqtarët në lidhje me hetimin e financimit të fushatës presidenciale të vitit 2012 – ky është titulli i bujshëm i njërit prej artikujve të shumtë që mund të lexosh në portalin francez ...

Gëzim Hoxha: ShBA vazhdon të ketë rritje në punësim

Punësimi në Sh.B.A. është ngadalësuar më shumë se sa pritej në janar, pas një përmirësimi të tij për shkak të një moti jashtëzakonisht të butë i cili tashmë u  venit, por rritja e fortë e pagave dhe një normë papunësie e ulët në një periudhë tetë-vjeçare, sugjeroi se rimëkëmbja ...

Gëzim Hoxha: A do të shënoj rënie ekonomia Kineze?

Për Kinën ke se çfarë të shkruash. Në Wikipedia psh gjen një lumë të madh të dhënash për ecurinë e ekonomisë të këtij vendi të madh dhe mënyrën se si është arritur deri atje (bëhet fjalë për vitin disi të largët 2003). Që prej nisjes së reformave dhe hapjes së vendit, ekonomia...

Lush Palokaj: Mallkimi i një djaloshi

Në Lahore të Pakistanit vonë gjatë një nate, Imami Shabir Ahmad(hoxha) duke u lutur  në xhami e pa djaloshin 15 vjeqar i cili me dorën e majtë e mbante një pjatë. Në te gjendej dora e djathtë po sa e prerë  e djaloshit.AHMADi fare nuk u brengos. Doli nga xhamija dhe u largua nga ...

Sulme terroriste në Tunizi, Kuvajt dhe Francë

Të paktën 30 persona humbën jetën dhe 36 u plagosën mes të cilëve edhe të huaj, në një plazh mes dy hoteleve në qytetin turistik të Suzës në Tunizi. Zyrtarët e cilësuan një sulm terrorist dhe raportuan për ekzekutimin e një prej personave të armatosur dhe ndjekjen e një tjetri...

Alarmant numri i grave të bëra “synet” në Egjipt

Më shumë se 92%  e grave prej moshës 15 dhe 49 vjeçare në Egjipt janë bërë “synet”. Ky operacion bëhet duke i gjymtuar gjenitalet e grave, pra heqja e pjesës së dukshme të klitorit me supozimin që gratë të ndjejnë një kënaqësi minimale gjatë seksit...

Armenia shënon njëqindvjetorin e vrasjeve nga turqit

Ceremonitë janë duke u mbajtur në Armeni dhe në gjithë botën për të shënuar njëqindvjetorin e fillimit të vrasjeve masive të armenëve nga turqit otomanë.Presidentët e Francës dhe Rusisë iu bashkuan udhëheqësve të tjerë për ...

Viktor Mërkuri: Greqia, në një Eurozonë të vështirë!

Kur u themelua eurozona, krijuesit e saj parashikuan një progres gradual drejt një "zone optimale të monedhës", e karakterizuar nga integrimi fiskal, lëvizjen e lirë të punës, si dhe bashkimin politik. Por ky proces nuk ka ndodhur, dhe siç po tregon kriza e pafund greke, eurozona mbetet plot...

Albana Lifschin: Mësuesja fiton Nobel, dhuron 1 milion

Nensi Atuell (Nancie Atwell), mësuese e gjuhës angleze, nga shteti  Mejn(Maine) i Amerikës, pas 42 vjet pune, u vlerësua si mësuesja  më e mirë në botë, dhe u shpërblye me një shumë prej 1milion dollarësh, barabar me atë të çmimit Nobel...

Viktor Mërkuri: Çfarë do ndodh pas Putinit?

Ngjarjet në Ukrainë këtë vit janë treguar shkatërruese për presidentin e rusis Vladimir Putin. Në janar, Rusia sulmoi Ukrainën. Deri në shkurt, Janukoviç ishte larguar nga vendi dhe një qeveri pro-perëndimore kishte marrë pushtetin. Ndërkohë, qeveria e Kievit, me këshilltarë...

Viktor Mërkuri: Rusi vs Ukrainë

Perëndimi po e sheh luftën e Vladimir Putin në Ukrainë të paqartë madje edhe për vetë Kremlinin.  Sulmi ushtarak i Rusisë i ka sjellë asaj një mjerim ekonomik (me sanksionet e vendosura mbi të, dhe një vlerësim të rrënuar të kredive të saj) dhe izolim ndërkombëtar...

Bosnje: Islamisiti ekstremist qëllon mbi imamin

Imami nga Bosnja, Selvedin Beganovic, është goditur shtatë herë në gjoks nga islamistët eksremistë, për shkak të predikimit të islamit paqësor në ligjëratat e tij.Një person me mjekërr të gjatë futet brenda oborrit të xhamisë dhe godet imamin Beganovic shtatë herë në gjoks, duke bërtitur: "Tani unë do të të ...

Viktor Mërkuri: Kalifati Islamik dhe pasojat

Bisedimet bërthamore mes Iranit dhe Perëndimit dështuan në krijimin e një marrëveshje,por ajo cfar do të kishte qenë një krizë e rëndësishme një vit më parë, mbushur me kërcënime dhe ankth, është trajtuar pa dramë apo pengesa. Ky dështim i ri për të arritur një marrëveshje shënon një ndryshim...

Një surprizë e madhe kundër sondazheve paraprake

Ka disa çaste magjike në zhvillimet e politikës demokratike, kur statistikat dhe përllogaritjet strategjike, rezultojnë totalisht të gabuara. Ka momente kur spontaniteti që gjenerohet nga mobilizimi qytetar, i tejkalon tërë pritshmëritë. Rezultati i zgjedhjeve presidenciale rumune, me fitoren...

Viktor Mërkuri: Mardhëniet Rusi - Kinë

Kohën e fundit, Kina dhe Rusia kanë sfiduar rendin ndërkombëtar duke i dhënë çdo mbështetje diplomatike rusis për t'u përballur me Ukrainen dhe Hong Kong-un respektivisht. Por studiuesit perëndimorë i kanë keqkuptuar arsyet e vendeve për ndërtimin e lidhjeve më të ngushta me njëri-tjetrin...

Shteti Islamik, bëhet i modës mes të rinjve turq

Në klasë terrori ndihet në ajër. Disa prindër nga provincat e largëta, u kanë kërkuar bijve të tyre që të kthehen në shtëpi”. Pasoja këto, sipas studentit të letërsisë Mustafa Hasan Gynesh, të një vale sulmesh të hordhive të të ekzaltuarve, ndaj kampusit të Universitetit të Stambollit...

John Kerry: Kërcënimi nga ISIS kërkon koalicion global

Përveç prerjes së kokave, kryqëzimeve dhe akteve të tjera të ligësisë së paparë, të cilat kanë vrarë mijëra të pafajshëm në Siri, Irak dhe Liban, përfshi myslimanët sunitë besimin e të cilëve pretendon se e përfaqëson, ISIS-i (të cilin qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese