E hene, 18.11.2019, 08:13 PM (GMT)

Kulturë » Muzikë

Altin Goci, klipet shqiptare mund të krahasohen me pornografinë…

Muzika për kantautorin Altin Goci nuk është një fragment i shkëputur kuturu, por ajri që ka ushqyer me profesionalizëm vitet e karrierës së tij artistike. Megjithëse tregun muzikor e cilëson “zeher” dhe të çorientuar pa limit, përsëri ai ka ndërtuar...

Evans Rama, tani e dua gruan dyfish

Kantautori Evans Rama rrëfen për revistën “Spektër” emocionet më të veçanta që ka përjetuar deri më sot, në momentin që është bërë baba. Ardhjen në jetë të fëmijës së tij ai e ka pagëzuar me nisjen e një fryme të re ndaj të birit, që e ka...

Modugno, babai i “Volare” dhe kantautorëve italianë

Domenico Modugno ka lindur në Polignano në Mare, 9 janar 1928 dhe ka vdekur në Lampedusa, në 6 gusht 1994, ka qenë kantautor, kompozitor, kitarist dhe aktor italian. Është fituesi i dy çmimeve Grammy Awards. Është konsideruar babai i...

Dita e Kolombit, çmim për artisten me origjinë shqiptare

Kara ka marrë çmimin si kompozitorja më e mirë e vitit në muzikën “Pop”. E nderuar me "Honores", bija e kongresmenit me origjinë shqiptare, Kara, kur ishte 12 vjeçe, një çerek shekulli më parë, u ngjit në skenën e sallës luksoze të Grand...

Elton Deda, në Nju Jork me idealin e rock-ut

Ai shfaqet në portën e madhe të hekurt të Shqup-it, ashtu si është larguar. Energjik, i qeshur dhe me bishtin e flokëve të gjata pas kokës. Përshëndet rojen e shërbimit dhe bën se nuk ka ikur kurrë nga ky vend. Takohet me Miron Kotanin...

Greta Koçi feston 16 vjetorin e lindjes

Është shumë e re në moshë dhe falë zërit të saj të veçantë ka arritur të ngjitet gjithmonë e më shumë për të kapur majat e suksesit. Mes të afërmve, miqve, kolegëve por edhe të fansave të shumtë, Greta Koçi ka festuar përmes një mbrëmje të...

Shpresa Beka: Femrat shqiptare janë Leonorat tona

“Çdo femër është pak Leonorë. Femrat shqiptare, në të gjitha kohërat kanë qenë Leonora, si në jetën e përditshme, sepse bëjnë sakrifica”, ky është mendimi i Shpresa Bekës, në lidhje me ngjashmëritë që na lejon subjekt i operës...

Mambooo... shqiptare

Samba”, “cha-cha”, “salsa”, “mambo”, “merenge”, “flamenco”, “rumba”, por edhe “tango”, “vals vjenez” apo deri edhe “quick-step”.... Më në fund edhe në Tiranë mund të mësosh teknikat e stileve të ndryshme të kërcimit pa dashur të bëhesh një profesionist, por duke e përkthyer ritmin në...

Vetëm 5 minuta për Alicia Keys

Disqe, koncerte, celularë: Një ritëm marramendës pune dhe suksesi. Deri në momentin kur këngëtarja (tashmë edhe aktore) vendosi të bëjë pushimet e saj të para të jetë. Dhe mënyra e jetës I ndryshoi…

Ditët më të mira të Jonida Maliqit

Plane të reja muzikore por edhe një imazh dhe look i ri. Mund t’u gëzohet pushimeve, sepse ka fatit të mos i mungojnë paratë. Këngëtarja rrëfen për të parën herë për revistën “JETA” planet për ndryshime në jetën private. Por edhe...

Papavrami, i pari mes dy botëve

Violinisti shqiptar me famë botërore, Tedi Papavrami, ka çelur të premten në mbrëmje edicionin e parë të festivalit “Takimet muzikore të dy botëve”, i cili do të organizohet për tri ditë me radhë në Kalanë e gurtë të qytetit jugor të ...

Duet me një të panjohur

Jo dashuri por duet me një të panjohur. Ky është titulli që mund t’i vësh hitparadës më të nxehtë muzikore të kësaj vere në ekranet shqiptare. Nga Eranda Libohova dhe Mariza Ikonomi tek Florian Mumajesi e Bleona Qerreti, në radhët e...

Besa: Shqiptaret kanë etje për muzikë të mirë shqiptare

Besa i ka patur të gjitha mundësitë të ishte një vajzë që mund të merrej me biznes. Por ajo dëgjoi zemrën. Zgjodhi pasionin në vend të parave. Zgjodhi një rrugë më të vështirë për atë që mund ta arrinte lehtë. Zgjodhi të ishte vetvetja...

Produkt 28 "fluturojne" nje kat me lart

“Kam shumë qejf të takojë një herë djemtë e grupit “Produkt 28” dëgjova të thoshte një adoleshente në një nga kafenetë në qendër të Tiranës. Në njërën tavolinë unë dhe në tjetrën ato, po ndiqnim me kërshëri klipin më të ri të “Produkt 28”...

Genta Ismajli: 6 vitet e dashurisë time me Milotin

Çdo paraqitje e saj, tërheq vëmendje. Çdo projekt i hedhur në treg, korr sukses. Por Genta Ismajli është shumë e kujdesshme, si me paraqitjet e saj ashtu edhe me ato që i ofron tregut. Fare rrallë shihet të dalë në lokalet e qytetit apo për...

Shuhet Big Luciano

Pas një karriere të shkëlqyer 46-vjeçare, shuhet tenori i madh Luçano Pavaroti. Vetëm dje, vdekja i dha fund karrierës së 71-vjeçarit. "Një jetë me muzikën është e shpenzuar mirë". Teksa publikonte të dhënat e shitjeve të biletave, menaxheri i ri...

Kosova vlerësohet me çmim nga Çamëria

Mbrëmja e së dielës mbushi me fishekzjarrë një copë qielli mbi Sarandë. Midis detit dhe qiellit, mes skenës dhe spektatorit u krijua një përzierje ngjyrash, dritash, ritmesh, melodish, lëvizjesh, emocionesh. Ishte Ansambli i Fierit ai që dha...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese