E hene, 27.03.2023, 06:34 PM (GMT+1)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Kuvendi i Lezhës, simbol i besës dhe bashkimit arbëror

Historia e epokës së kryeheroit tonë arbëror Gjergj Kastriotit është e mbushur me frymën e lirisë dhe të fitoreve, pastaj të dritës së urtësisë, vizionit, strategjisë,  udhëheqjes dhe bashkimit. Ai jo vetëm u bë figurë madhështore historike që drejtonte një shtet e ushtri, por...

Gjon Keka: Simbol i rrallë i kryeheroit tonë arbëror Gjergj Kastriotit

Në një vepër të vitit 1575 që gjeta gjatë hulumtimeve të mia mbi simbolet e perandorëve të ndryshëm, ishte edhe një simbol i rrallë ku përmendet edhe Gjergj Kastrioti Skënderbeu, me fjalët në brendësi të simbolit si vijon: „Te nunquam Tiumi“ (Unë asnjëherë nuk iu kam frikuar)....

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti lexonte libra

Kryeheroi ynë Gjergj Kastrioti nuk ishte vetëm një njeri e gjeneral që mbante shpatë në duar, por edhe burrështeti e njeri i librit, ai lexonte sikur mësohet nga një bashkëkohës i tij, ai lexonte jetëshkrimet e Plutarkut, komentarët e Cezarit etj...

Bibliografia e Skënderbeut, me autor Gjon Keka

Duke ditur se figura e Gjergj Kastrioti ishte jo vetëm simbol i patriotizmit, lirisë dhe pavarësisë e mbrojtësit të civilizimit, shumë autor, studiuesi, poet e historian kanë shkruar vepra kushtuar atij. Në veprat e shumëta që kam gjetë kryembërti ynë është vlerësuar lartë si për nga veprat e tij ashtu edhe për nga misioni...

Gjon Keka: Urime Dardania ime, të pafsha në dritë dhe me të ardhme për brezat

Ky përvjetor po e gjenë Kosovën para sfidave të reja që kanë dal, si rezultat i vendosjes së shtyllave të rendit të Ri ndërkombëtar, prandaj edhe stuhia është e madhe për të përballluar këtë kohë me plotë sfida, duhen koka(udhëheqës)guximtare që e vendosin Kosovën në krahët e duhur të anës së saj perëndimore dhe të...

Gjon Keka: Pal Engjëlli arbëror me peshë të madhe për kombin tonë

Pal Engjëlli këshilltar dhe sekretar i shtetit të Arbërit nën udhëheqjen e Gjergj Kastriotit,ishte i biri i Andrea Engjëllit,një arbëror “shumë i ditur, me gjenialitetin më të lartë, i talentuar në krijimtari artistike, me njohuri të larta në fushën e shkrimeve të shenjta dhe humane...

Gjon Keka: Një portret i rrallë i kryembretit arbëror Gjergj Kastriotit

Shumë autorë, historian, kronist, shkrimtar dhe poet e kanë përshkruar në frymën e tyre më të lartë karakterin e personalitetin mbikohor të kryezotit e mbretit arbëror Gjergj Kastriotit, poashtu edhe si një burrështetas, strateg, diplomat, komandant, gjeneral, vizionar e njeri i urtë e ...

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti i kishte dërguar mbretit Korvini dhuratë dy luanë

Kryezoti ynë arbëror Gjergj Kastrioti që nga rikthimi i tij në Arbëri, ringritja dhe uniteti i shtetit të Arbërit, ai më pas krijojë edhe marrëdhënie ndërshtetërore me aleatët e tij, përveç Janosh Huniadit që kishte krijuar raportet miqësie e aleance qysh para kthimit në atdhe,aleanca dhe miqësia vazhdoj edhe me mbretin...

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti ia mbrojti fytyrën Arbërisë me fakte

Gjergj Kastrioti nuk e mbrojti vetëm me shpatë Arbërinë e tij,por me diplomaci, me fakte të së vërtetës dhe me urtësinë e tij, sikur që është rasti i Letërkëmbimit me Princin e Tarantit, ku në letërpërgjigjen e tij të vitit 1460, Gjergji ynë i Madh me fakte e mbronte fytyrën e Arbërisë...

Gjon Keka: Ibrahim Rugova kometa e Dardanisë europiane

Janari në historinë e kombit tonë ishte i zymtë, sepse i mori dy nga figurat më madhore, kryeheroin dhe udhëheqësin e papërsëritshëm Gjergj Kastriotin dhe presidentin vizionar e të urtë të Dardanisë dr.Ibrahim Rugova.Dr.Ibrahim Rugova erdhi në një kohë kur në rajon e...

Gjon Keka: Shtypi europian e përkujton vdekjen e Gjergj Kastriotit

Me 17 Janar është përvjetori i 555 i vdekjes (tek arbërorët ai ka mbetë i pavdekshëm) i kryehorit tonë arbëror Gjergj Kastriotit.Se sa i famshëm ishte emri i Gjergj Kastriotit në Europë, shihet edhe nga përvjetorët e vdekjes që i bëheshin në shtypin dhe vendet e ndryshme të Europës të cilat e kishin patur...

Gjon Keka: LDK dhe Dr. Ibrahim Rugova janë shtyllat e shtetit të Kosovës

Atëherë kur Kosova kishte më së shumti nevojë për një Lidhje e cila do t'i bashkonte gjithë popullin në aspiratat e tyre për liri, demokraci dhe pavarësi, u themelua Lidhja Demokratike e Kosovës në krye me vizionarin, të urtin dr. Ibrahim Ibrahim Rugova apo i quajtur ndryshe edhe Pjetër Bogdani i dytë i Dardanisë...

Gjon Keka: Gjyshi i Gjergj Kastriotit ishte pelegrin në Jerusalem

Një udhëpërkushes shkruan se gjyshi i Gjergj Kastriotit të famshëm ishte pelegrin në Jerusalem.Kjo është një dëshmi e rëndësishme sepse tregon jo vetëm fisnikërin dhe devotshmërinë apo perëndishmërinë e familjes së Kastriotëve, por edhe lidhjen e veçantë në mes të Arbërisë dhe Jerusalemit apo në mes të Arbërisë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora