E premte, 06.12.2019, 08:41 AM (GMT)

Kulturë » Kozeta

Keze Kozeta Zylo: Gjithë trojet kanë Vlorë

Brenda ninëzes së syrit, më shfaqet Vlora kuq e zi, Plaku Ismail Qemali, më hap flamurin me magji, Më bekon me fjalë Perëndie, më ndez dritën mu në sy, Ah kjo dritëz Pavarësie...

Keze Kozeta Zylo: Migjeni dhe Dr. Lazër Radi

Sa pak e dinë që me Migjenin, me këtë emër të madh, Dr.Lazer Radi ka jetuar një verë së bashku në Pukë. E lexoj dhe e rilexoj librin me kujtime dhe shënime të autorit Radi rreth...

Keze Kozeta Zylo: Si lëndina me luleshqerre

Dhuratat gjithmonë janë të bukura, ato i mban si gjë të çmuar në vende tepër të veçanta. Eshtë e çuditshme se si disa dhurata të vinë si prej qielli, edhe pse ata që t'i kanë...

Keze Kozeta Zylo: Çamëria dje dhe sot

Në një nga universitetet e mirënjohura në Amerikë, New York University, u përkujtua 67 vjetori i viktimave të popullsise së pafajshme çame shkaktuar nga genocidi grek...

Keze Kozeta Zylo: Babait tim

Drithërohem e tëra kur të shkruaj baba, Larguar nga prehëri yt qysh fëmijë, E zhytur thellë në humnerën e mallit, Lus Zotin që një ditë aty të vijë...

Keze Kozeta Zylo: Ai ringjallet poetikisht

Ike, ike larg poet, lart në qiell, atje pranë shtëpisë së Atit. Edhe pse s’të kam takuar kurrë, kam ndjerë se kishja biseduar prej kohësh, ngase këtë privilegj e kanë vetëm poetët...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese