E merkure, 12.08.2020, 05:36 AM (GMT+1)

Kulturë » Kozeta

Kozeta Zylo: Ngacmimi dhe etika e të shkruarit

Duke pasur fatin të merrem me edukimin e brezave si në Shqipëri dhe këtu në Amerike desha që me këtë shkrim të ndajë shqetësimin që ka preokupuar sot mbarë shoqërinë amerikane dhe botërore për sjelljet dhe aktet e dhunshme (byllying) që kryhen midis adoleshentëve dhe njerëzve të rritur...

Kozeta Zylo: Mirëardhsh Ali Pashë Tepelena

Deklaratën e kreut të ekzekutivit të shtetit shqiptar z.Sali Berisha në mbledhjen e komitetit ndërshtetëror për 100 Vjetorin e Pavarësisë se do të sjellë së shpejti kokën e Ali Pashë Tepelenës, Bonapartin e Ballkanit, nga shteti turk e mirëprita.Berisha pohoi se Aliu është një strateg dhe i tha botës se ky komb është i ...

Kozeta Zylo: Pritet me madhështi 100 vjetori

Dita e shumëpritur për të festuar 100 vjetorin e Pavarësisë erdhi me plot frymëzim dhe dashuri nga nxënësit, prindërit dhe mësuesit e Shkollës Shqipe në Staten Island dhe Brooklyn. Të festosh 100 Vjetorin e Pavarësisë është një privilegj për të gjithë shqiptarët, është nder, respekt, por dhe detyrë për ata Burra të Kombit që derdhën gjak dhe që na dhanë Pavarësinë ...

Kozeta Zylo: Kronike dhe interviste

Kronike e Alba Life TV per mbremjen e 100 Vjetorit te Pavaresise organizuar nga Albanian Culture TV.TV Kultura Shqiptare me drejtor z.Adem Belliu festoi 15 vjetorin e themelimit te saj dhe 100 Vjetorin e Pavaresise ne Bronx, Nju Jork. TV Alba Life do te transmetoje nje kronike me te zgjeruar ne kanalin 35 Nju Jork, rreth aktivitetit qe u zhvillua nga TV Kultura Shqiptare...

Kozeta Zylo: Vargje në mote që deshifrojnë hieroglifet e heshtjes së akullt

Mes dallgësh lundra ime/ Ndeshet, lufton/ Mes dallgësh drejt bregdetit/ Përpara shkon…Marrë nga poezia “Kjo lundra ime” Elbasan, 1945 Janë vargje që janë shkëputur nga poezia “Lundra ime”vargje që ngrehin dallgë detesh dhe behen urë për të ecur përpara. Autori me peshën e viteve mbi supe lëmon mallin, prek dhimbjen e largët që s’mund të shërohet kurrë.Plagët i bëri vargje me palcë frymëzimi që do të përkunden si foshnjë e  ...

Kozeta Zylo: Vetëm Doktor Gjilpëra...

E bukur sonte Hëna mbi natën hipokrite,Shkëlqimin e saj derdhi mbi sytë e frikësuar,Në pemët e zverdhura një kukuvajkë si hije,Do të ndjellë të keqen, paçka se është harruar...Një tingull i fortë Lirie më del nga forcë e shpirtit,Dhe heq dhjamin e turpit nga gojët me pagesë,E shprishur mendje e tyre, në llum të çon përherë,Si Iagot e Shekspirit palaço dhe të pabesë...

Kozeta Zylo: Vazhdon përkrahja e Grevistëve para OKB

Forumi Shqiptaro Amerikan për Demokraci mblodhi përsëri përkrahës në tubim në mbështetje të Grevistëve të Urisë, ish të përndjekurve politikë që hynë në ditën e 30 të ngjujimit të tyre.Tubimi u drejtua nga z.Grid Rroji, kandidat për titullin Doktor në shkencat politike dhe Kryetar i Forumit.Z.Rroji ia dha fjalën z.Viktor Martini ish i përndjekur politik ku i ati dhe katër vëllëzërit e tij kaluan në burgjet komuniste dhe kampet e internimit...

Kozeta Zylo: solidarizim për ish të përndjekurit para OKB

Në datën 13 tetor, 2012 Forumi Shqiptaro Amerikan për Demokraci organizoi manifestim solidariteti në mbështetje të Grevës së Urisë të Ish të përndjekurve politikë nën diktaturë para OKB-s. Ish të përndjekurit politikë kanë 22 ditë të ngujuar për të kërkuar të drejtat e tyre të mohuara në postdiktaturë, ku dy prej tyre zotërinjtë Ndreca dhe Bejko i vunë flakën vehtes në shenjë proteste...

Kozeta Zylo: Bisedë me Prof. Asoc. Republika Çulli

Prof. Asoc. Republika Zeka Çulli është një ndër gratë e shquara intelektuale shqiptare. Prof. Çulli është me origjinë nga Arrëz e Madhe e Tepelenës. Me punën e saj këmbëngulëse dhe inteligjente ka arritur që të jetë profesore e Letërsisë në Universitetin “Eqrem Çabej” ne Gjirokastër. Edhe pse ka qenë një rrugë jo e lehtë për të fituar titullin e lartë Profesore në botën akademike, profesoresha ja arriti me zotësi dhe dinjitet për t’u ngjitur në mediume, për të dhënë leksione në audiotoret universitare ku ka fituar ...

Kozeta Zylo: Me ABC-n kam vënë kurorën

Të ndjej shtator në palcë të librit,Për ABC-n se ç’më rrëmben,Qindra poezi ju mësova nxënësve,Dhe në gjunjë rashë për Mëmëdhenë.Trishtuar ika acarit të Shkurtit,Lotin e ngrirë lashë mbi tryezë,Ndërsa me nxënësit dhimbshëm u ndava,Kur 97-ta hapte varrezë...

Kozeta Zylo: Në Nju Jork 100 Vjetori i Pavarësisë pritet me mësimin e Gjuhës Shqipe

Bruklini i priti krahëhapur nxënësit e Shkollave Shqipe në prag të 100 Vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Në qytetin historik të Brooklynit të njohur me një nga shtatë mrekullitë moderne të botës me Urën e famshme të Brooklynit, në shkollën pulike amerikane u zhvillua ceremonia e hapjes së shkollave Shqipe të Staten Island dhe Brooklynit. Nxënësit shqiptarë të Amerikës ndrinin nga gëzimi ...

Kozeta Zylo: Fitorja e Mark Gjonaj ogur i mirë

Shqiptari i Amerikës Mark Gjonaj fitoi vendin e merituar në Asamblenë e shtetit të Nju Jorkut.Z.Gjonaj udhëhoqi një fushatë të ndershme dhe plot kulturë në zonën elektorale 80 të në qytetin e Bronxit të Nju Jorkut, ku siç dihet në këtë lagje jetojnë një numër i madh shqiptarësh.Fushata e tij për kandidim në Asamblenë e shtetit të Nju Jorkut ...

Kozeta Zylo: Vatranët e Me(xh)zhgoranit të Tepelenës

Të zbulosh rrënjët e të parëve dhe të ecësh në gjurmët e tyre aq patriotike është një nga amanetet që duhet përmbushur...Ndonëse të ushqyer qysh në fëmijëri me krenarinë e të parëve tanë Mezhgoranas, të cilët kanë dhënë një kontribut të vyer për Kombin, përsëri dokumentimi i disa gjërave tepër me vlerë me kanë marrë kohë për t’i gjetur..., edhe pse ka shumë të tjera që janë ende të pazbuluara...

Kozeta Zylo: Bisedë me aktorin Anil Frashëri

Anili është djali i Naim Frashërit, i cili është një nga pionierët e themelimit dhe aktorët e mëdhenj të Teatrit Kombëtar dhe Kinematografisë shqiptare. Anili ka luajtur 43 role të para, të dyta dhe të treta, në pjesë teatrale të autorëve klasik dhe kontemporan.Disa role janë: Mësuesi “Nata e dymbedhjete”, At Koronili: tek Monserat“ ...

Kozeta Zylo: Të mëshiron, natyrisht...

Nuk dua sytë që të më lodhen,Ose më mirë mos dërgo fare,Se jo çdo gjë që shkruan lexohet,Me dorën tënde “vdekjen” shpalle...E di që duhesh për ca të “shtëna”,Nëpër mediume që gërrhasin,Të mbushësh fletat me lavdërime,Sa t’i quash këngë dhe kur pëllasin…

Keze Kozeta Zylo: Bisedë me nipin e Ilia Dilo Sheperit, z. Eduard Dilo

Fëmijëri të përgjakur, burgje të tmerrshme, ishte shpërblimi nga diktatura që morën fëmijët dhe nipërit e intelektualit erudit të Kombit, Ilia Dilo Sheperit. Z. Eduard M. Dilo ka lindur në Sheper të Zagorisë (Gjirokastër), ne vitin 1958.Rrjedh nga nje familje e shquar intelektuale me edukim në Perëndim, e cila gjatë diktaturës komuniste u persekutua në mënyrë barbare. Babai i tij ...

Kozeta Zylo: Dhe rrojnë vdekëtarët...

Çudi, çudi si shqyhen njerëzit,I shoh në lajme për çdo ditë,Në gjumë tromaksem bashkë me Hënën,Dhe nuk e di ç’bëjnë Perënditë!… U mbarsën retë me lotë ëngjëjsh,Nga kuçedrat me shtatë kokë,Ka të ngjarë të mbytet bota,Apokalips të ndodhë në tokë!...

Keze Kozeta Zylo: 4 vjetori i Shoqatës Mjekësore

Ne mjediset e restorantit “Fino” në Manhattan me pronar shqiptaro-amerikanin, patriotin Pjeter Vulaj u festua 4 vjetori i themelimit të Shoqatës Mjekësore Shqiptaro-Amerikane. Qysh në hyrje të restorantit ishin varur flamujt shqiptar dhe amerikan dhe mjekët grupe-grupe para zhvillimit të ceremonisë trokëllinin...




Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora