E hene, 19.04.2021, 10:56 AM (GMT+1)

Mendime » Fetahu

Adil Fetahu: Libër për gjenocidin mbi shqiptarët

Nuk ka komb në Evropë apo në botë që të ketë vuajtur kaq shumë nga fqinjët e tij sa shqiptarët, thotë autorja në hyrjen e librit. Ajo thotë se ky studim ka për qëllim të tregojë planet, format dhe mënyrat se si u zhdukën shqiptarët nga pjesa më e madhe e trojeve të tyre në Ballkan gjatë shekujve ...

Adil Fetahu: Çështja çame - mision i (pa)mundur

Botimeve publicistike për çështjen çame, para ca kohe iu shtua edhe libri i autorit Gëzim Zilja: “Çështja çame – mision i (pa)mundur, 1990-2014, botim i “Mirgeeralb”, Tiranë 2014, fq.190.Pas pjesës hyrëse “Histori e shkurtër e popullsisë çame”...

Adil Fetahu: Një libër që ia vlen të lexohet

Para ca kohe doli ribotimi i librit  të Ismail Kadare – Ukshin Hoti: “Bisedë përmes hekurash”, përmbajtja e të cilit në njëfar mënyre është pyetje të shkrimtarit Ismail Kadare, e përgjigje të politologut Ukshin Hoti. Siç shkruan Ismail Kadare në Parathënie, libri ishte një përpjekje për lirimin e...

Adil Fetahu: Studim kompleks për Çamërinë

Çështja çame (e Çamëve  dhe e Çamërisë), tash e një shekull e pazgjidhur, është temë e ligjërimit politik, diplomatik, juridik, shkencor, historik, ekonomik, kulturor – kombëtar e ndërkombëtar, që kërkon zgjidhje të drejtë e paqësore. Çamëria ka një histori të veçantë.  Për këtë janë shkruar ...

Adil Fetahu: Burgu - roman që trazon botën

Pas demonstratave të vitit 1981, Eknat Malmiri u detyrua të qëndrojë 13 muaj i fshehur në një strehimore të përgatitur nga i ati. Policia e kërkonte, për shkakun se edhe më herët kishte qenë tri herë i burgosur. Policia bënte presion mbi familjen që ta detyronin Eknatin të dorëzohej. Jo vetëm se ...

Adil Fetahu: Diskriminimi i çamëve nga Shek XVII

Ata që mendojnë se populli i Çamërisë është diskriminuar vetëm prej kohës së këmbimit të popullsisë midis Turqisë e Greqisë (prej vitit 1822), nuk e njohin historinë e atij vendi dhe atij populli të lashtë. Këtë mund ta mësojnë nga romani më i ri historik i shkrimtarit me prejardhje çame, Arben Kondi...

Adil Fetahu: Dilemat statusore të Pallatit të Rinisë

Ka kohë që dëgjoj zëra e lexoj shkrime përkitazi me dilemat pronësore-statusore të Pallatit të Rinisë dhe Sporteve (ish-Qendra “Boro e Ramizi”) në Prishtinë. Poashtu, ka kohë që Agjensioni Kosovar i Privatizimit ka vënë shputën (e menaxhimit) mbi këtë Pallat, ndërsa objekti sa vjen e ...

Adil Fetahu: ''Hëna e Shqipërisë''

Edhepse autori i libriT “Hëna e Shqipërisë”, Ben Blushi, simbolikën e Hënës në kontekst të parashikimeve të tij pesimiste për Shqipërinë e sqaron tek në eseun e parafundit (“Shqipëria po shkon në hënë” (fq.138-139), unë në këtë vështrim për lexuesit e mi  simbolikën e Hënës do ta sqaroj në ...

Adil Fetahu: Dialogu kosovaro-jugosllav

Janë të kota dhe vetëm për konsum të brendshëm orvatjet e propagandës politike dhe diplomatike të organeve dhe autoriteteve të RFJ e të Republikës së Serbisë, gjoja për moslejimin e internacionalizimit të çështjes së Kosovës. Poashtu janë të kota thëniet (madje edhe deklarimi në ...

Adil Fetahu: Të pranohet stazhi i punës

Tranzicioni që ka ndodhur në vendet socialiste-komuniste, ndër të cilat bënte pjesë edhe Kosova, më së tepërmi i ka goditur punëtorët dhe pensionistët, por edhe femrat punëtore, të cilëve ua ka mbyllur vendet e punës, ua ka reduktuar të drejtat ekonomike e sociale, madje edhe...

Adil Fetahu: A po e privatizon Serbia ''Trepçën''

Edhe pas gjashtë vjetëve nga shpallja e pavarësisë së Kosovës, Qeveria dhe Kuvendi i Republikës së Kosovës nuk e përcaktuan statusin juridik, organizativ e pronësor të Kombinatit “Trepça”. Në këtë hapësirë të pambuluar nga autoritetet e Kosovës, Serbia përmes strukturave ...

Adil Fetahu: Gjendja e shqiptarëve në Çamëri

Fqinjët tanë ballkanikë , veçmas Serbia dhe Greqia, e hiq më pak edhe Mali Zi,  kanë synuar  pushtimin e tokave të hueja, kryesisht ato shqiptare, dhe formimin e shtetit të tyre të madh: Serbisë së Madhe dhe Greqisë së Madhe. Ato qysh sa kishin statusit e principatave të dhënë nga pushteti...

Adil Fetahu: Arben Kondi - “Rikthim në Çamëri''

Romanin  historik e udhëpërshkrues “Rikthim në Çamëri”, të shkrimtarit Arben Kondi, herën e parë e kam lexuar gjatë një pushimi në fshatin turistik “Mali i Robit”, në qershor të vitit 2011, ndërsa  për herë të dytë e lexova para disa ditëve gjatë qëndrimit në Banjën “Nëna Naile” në Kllokot...

Adil Fetahu: Tribunali i shpifjeve të Serbisë

Kohë më parë u publikua “Draft-statuti” i Tribunalit për krimet e kryera gjatë periudhës 1998-2000”. Nga teksti i projekt-statutit, shihet se cilat do jenë kompetencat e atij Tribunali, cilat janë krimet në kompetencë të tij, cilat janë ligjet që do t’i zbatojë Tribunali, çfarë do të jetë organizimi...

Adil Fetahu: Pasuritë e shqiptarëve në Greqi

Për krimet, spastrimin etnik dhe gjenocidin e shtetit, kishës dhe bandave greke kundër shqiptarëve në Greqi,  është shkruar e folur në media e forume të ndryshme. Një përmbledhje e atyre ngjarjeve është botuar në librin e Hajredin Isufi ...

Adil Fetahu: Misionari i shqiptarizmës

Nga opusi prej 20 librave të botuara deri më tash të shkrimtarit çam, Arben Kondi, në Njëqintvjetorin e pavarësisë së Shqipërisë, vitin e kaluar u botuan tetë vepra të zgjedhura, me titull simbolik e domethënës: K o s o v ë – Ç a m ë r i. Në këtë komplet të veprave  të zgjedhura u botuan ...

Adil Fetahu: Çamëria - plagë e pa shëruar

Çamëria është (ishte!) njëra nga krahinat më të bukura të tokave iliro-shqiptare, që shtrihet në brigjet e Detit Jon. Sot vetëm shtatë fshatra të kësaj krahine, me qendrën në Konispol, janë brenda kufijve të Shqipërisë; tërë pjesa tjetër më e bukur ...

Adil Fetahu: Skleroza kriminale e Serbisë

Para dy-tre diteve (21 qershor), Kuvendi i Serbise miratoi nje Deklarate me te cilen i gjykon aktet e krimeve kunder popullsise civile te Hungarezeve te Vojvodines, te kryera gjate dhe pas Luftes se Dyte Boterore (1944-45). Per cudi, deklaraten e “sponzoruan” Partia Liberal-Demokrate ...

Adil Fetahu: A po i doni euro apo dollarë?

Se genjeshtra eshte veti e shtetareve serb te te gjitha kohërave, kete e dime te gjithe, ndersa e ka pranua edhe vet “babai i kombit”, akademiku Dobrica Qosiq. Ai qysh heret e ka shpallur genjeshtren per virtyt serb. Ne romanin e tij “Deobe I” (1961), shkruante ...

Adil Fetahu: Ku treti Pakti i Stabilitetit?

Me shumë pompozitet e shpresa të kota është folur e shkruar për të ashtuquajturin Pakti i Stabilitetit për Evropën Juglindore, rëndësinë e tij për rindërtimin, zhvillimin, prospreritetin dhe integrimin e vendeve të këtij rajoni në Bashkimin Evropian...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora