E premte, 18.09.2020, 10:01 PM (GMT+1)

Komente » Fetahu

Adil Fetahu: Çmenduria e një historiani serb!

Se mendësia serbe, jo vetëm e politikanëve, shtresave të caktuara të shoqërisë dhe e pjesës më të madhe të popullit është e çoroditur, tanimë për këtë janë bindur të gjithë ata që kanë lexuar më tepër  nga historia dhe fushat tjera të kulturës serbe. Por, se shkencëtarë të historisë, e aq më keq...

Adil Fetahu: Si e njoha Profesor Esat Stavilecin

Ndonëse ishte  më i ri se unë, profesor Esat Stavilecin për herë të parë e njoha në relacionin profesor – student. Ai katër vjet e sa më i ri se unë  - profesor imi, kurse unë student i tij.Ishte kjo në vjeshtën ...

Adil Fetahu: Jo dyqan, por ''mapo'' e mendjes

Pedagogjisti, mësuesi, veprimtari, gazetari, poeti, mërgimtari, shkrimtari tropojan, redaktori shumëvjeçar i revistës zëmirë “Zemra Shqiptare”, Zeqir Lushaj, në 60-vjetorin e lindjes së tij, botoi 6  vepra letrare: “Hija e vendlindjes” (vjersha); “Lisi i shkruar” (vjersha); “Vdekja e ...

Adil Fetahu: Libër që pushimin ua bën të këndshëm

Pushimin e sivjem në bregdetin shqiptar (në Shëngjin) ma bëri më të këndshëm leximi i disa librave, ndër të cilat edhe romani “Etja e lumit”, e piktorit, poetit, prozatorit, eseistit të njohur kosovar, Remzi Limani. Me autorin e librit jam njohur në baza kulturore, duke lexuar veprat e tij...

Adil Fetahu: 5 vjet nga vendimi i GJND

Pas ma se gjashtë vjet të administrimit të përkohshëm  të Kosovës nga Kombet e Bashkuara (UNMIK-u), në nëntor të vitit 2005, Sekretari i Përgjithshëm i KB (Ban Ki Mun)  emëroi ish-kryetarin e Finlandës (Marti Ahtisari) përfaqësues special të KB për të udhëhequr bisedimet midis ...

Fetahu: Hungaria ngritë mur në kufi me Serbinë

Siç bëjnë të ditur mediat e ndryshme, Hungaria ka filluar ndërtimin e murit në kufi me Serbinë. Muri  përgjatë gjithë kufirit me Serbinë 175 kilometra, do të jetë prej teli me gjemba, 4 metra i lartë. Ngritja e murit do të kryhet deri më 30 nëntor 2015, nën mbikëqyrjen e Ministrisë së Mbrojtjes...

Adil Fetahu: Çamërinë - përherë në vëmendje!

Edhepse mbi 90 përqind e heronjve të luftës për çlirimin dhe pavarësinë e Greqisë ishin shqiptarë (arvanitas), shteti  nacional-shovenist helen, i indoktrinuar nga kisha ortodokse greke për përtrirjen e Perandorisë Bizantine, qysh prej pavarësisë (1821), ishte urrejtësi më i egër ...

Adil Fetahu: Serbët luajne me pensionistët e Kosovës

Pas publikimit të një aktgjykimi të Gjykatës për të Drejtat e Njeriut, në Strasburg, me të cilin  ishte obliguar shteti i Serbisë për t’ua paguar pensionin invalidor qiftit Grudiq, nga Mitrovica, me vendbanim në Novi Pazar, për tërë periudhën që ua kishte ndërprerë pagesën, dhe për të ...

Adil Fetahu: 9 vjet nga Pavarësia e Malit të Zi

Pas luftërave të përgjakshme dhe pavarësimit të Sllovenisë, Kroacisë, Bosnje-Hercegovinës dhe Maqedonisë, Mali Zi mbeti për një kohë në bashkësi me Serbinë, në të ashtuquajturën “Republika Federale e Jugosllavisë”. Udhëheqësia e Malit të Zi ishin të vetëdijshëm ...

Adil Fetahu: Z. ministër, kërkoju falje pensionistëve!

Lidhja e Pensionistëve dhe Invalidëve të Punës e Kosovës, më 15 maj të këtij viti mbajti Kuvendin e rregullt vjetor. Unë mora pjesë në mbledhjen e Kuvendit, në cilësi të mysafirit të ftuar, për shkak se aty u promovua dhe iu dha të gjithë pjesëmarrësve  libri im...

Adil Fetahu: Diktatori hapë fronte e mbyllë porta!

Sintagma e përsëritur dhe manipuluar aq shumë nga qarqe të ndryshme nacionaliste serbe gjatë kohës së ekzistimit të ish-RSFJ-së, për “Serbinë e dobët, e Jugosllavinë e fortë” (dhe anasjelltas), u tregua se ishte reale. Sepse, kur Serbia u forcua, u hegjemonizua dhe dominoi mbi federatën ...

Adil Fetahu: Një kujtim për patriotët çamë

Pozita e volitshme gjeostrategjike e trojeve shqiptare ka qenë “fatkeqësi” gjatë historisë, sepse ka nxitë lakminë e fqinjëve për pushtimin dhe zotërimin e saj. Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë (1912), nuk e zgjidhi problemin kombëtar, por dha shkas që fqinjët tanë: serbë, grekë, malazezë...

Adil Fetahu: Adrian Majuru - ''Bukureshti i Shqiptarëve''

Është mjeshtri e autorit, apo e redaktorit, që një libri a një shkrimi t’i jep titullin me të cilin simbolizon përmbajtjen dhe nxitë lexuesin për ta lexuar. Kemi lexuar  libra a studime të ndryshme për shqiptarët në Rumani, me tituj të ndryshëm: “Shqiptarët e Bukureshtit”, “Shqiptarët e Rumanisë...

Adil Fetahu: Dialogu, jo në nivel të Serbisë

Më 11 prill 1998, unë paralajmëroja gjykimin e S.Millosheviqit në Tribunalin e Hagës. Dhe ashtu ndodhi, por atë e gjykoi Zoti, para se ta gjykonte Tribunali. Këtu po e reprodukoj të plotë shkrimin tim të botuar në gazetën “Bujku” të datës 11 prill 1998. Për atë kohë ky shkrim ishte i guximshëm dhe me rrezik...

Adil Fetahu: Ku jemi me reparacionet?

Në një shkrim timin, të botuar në “Kosova sot” më 31 maj 2008, të titulluar Drejtësia tranzicionale në Republikën e Kosovës, kam trajtuar dhe vlerësuar të dështuar reformën dhe drejtësinë e UNMIK-ut, duke argumentuar se me drejtësi të tillë janë të pakënaqur jo vetëm viktimat...

Adil Fetahu: Më shumë respekt për Mësuesit

Sot, më 7 mars, është Dita e Mësuesit, festë e një dite që shënon një ngjarje të rëndësishme arsimore e kulturore në historinë tonë kombëtare. Në ditën e 7 Marsit 1887, do të thotë sot e 128 vjet më parë, në Korçë u hap shkolla e parë shqipe, kombëtare, publike, të cilën në një mënyrë e lejoi pushteti ...

Adil Fetahu: Kriminelët mbrojnë shoqi-shojnë!

Kur ish-kryetari i Serbisë, Boris Tadiq (dhjetor 2011) me dekret e emëroi Ljubisha Dikoviqin në postin e kryeshefit të Ushtrisë së Serbisë, kryetarja e Fondit për të Drejtën Humanitare, znj.Natasha Kandiq bëri një deklaratë kundër këtij emërimi dhe ua dërgoi mediave, me një dosje për të kaluarën...

Adil Fetahu: Apo zbatohet Memorandumi 2 i AShS?

Në qershor të vitit 2011, kam botuar një shkrim me titull: “Memorandumi 2 i AShS- program i luftës speciale”. Shkrimi u botua në disa gazeta e portale. Me atë shkrim doja t’i bëja me dije lexuesit për një dokument diabolik të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Serbisë, asaj fabrike të strategjive ...

Fetahu: Në Trepçë janë ngatërruar shumë kompani

Këto ditë, kur në institucionet e Kosovës po përpiqen të gjejnë zgjidhje për shpëtimin e “Trepçës”, nga Beogradi zyrtar dhe zagarët e tyre që i kanë lëshuar nëpër Kosovë, dëgjohen kërcënime gjithfarësh: se Serbia din si ta mbrojë Kosovën, se çdo vendim i organeve të Kosovës do të shkaktojë ...

Adil Fetahu: Demagogjia e Nikolliqit

Mediat serbe bëjnë të ditur se kryetari i Serbisë, Tomisllav Nikolliq, “po punon intensivisht në hartimin e një  plani a kornize të një platforme për zgjidhjen e çështjes së Kosovës e Metohisë”. Planin e tij do ta diskutojë me kryeministrin Vuçiq, pastaj atë plan do ta përpunojë Qeveria...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora