E marte, 20.10.2020, 06:14 AM (GMT+1)

Komente » Fetahu

Adil Fetahu: Urtësia në veprat e Zeqir Lushajt

Veprat e Zeqir Lushajt nuk janë për një lexim, e pastaj t’i mbulojë pluhuri në raft. Ato asnjëherë nuk marrin pluhur, pasi merrën në dorë dhe kalojnë dorëpasdore, lexohen e rilexohen me ëndje, qoftë proza a poezia. Dhe sa herë i lexon, vërenë thellësinë e mendimit...

Adil Fetahu: Ibrahim Kadriu - Misioni rus

Në letërsinë shqipe gjithnjë e më shpesh po botohen romane historike. Tema për romane të tilla ka me shumicë, për çdo cep të tokave shqiptare dhe për çdo kohë e periudhë, sikurse ka edhe personazhe  historike dhe reale, pozitive ose negative. Një i tillë është ...

Adil Fetahu: Me libër e snajper kundër kryeministrit

Në shtator të vitit 2020,  kishte shkuar një grup prej 60 ushtarësh shqiptarë në një mision paqëruajtës në qytetin Herat të Afganistanit, nën komandën e ushtrisë amerikane. Njëni prej ushtarëve shqiptar  ishte përzgjedhur për ta mësuar zanatin e snajperistit ...

Adil Fetahu: Libër i mbushur me ngjarje

Disa vjetë të fundit  gjithnjë e më shumë po botohën e lexohën libra të zhanrit të publicistikës, për ngjarjet aktuale politike, shoqërore, kulturore e për tema tjera. Këto janë vepra të një zhanri të angazhuar në gazetari e literaturë, me ide, përzgjedhje, interpretime e ...

Adil Fetahu: Labarator i propagandës antishqiptare

Propaganda, si term dhe nocion e ka bazën religjioze, të cilën e ka përhapur kisha: “Congregatio de propaganda fide” (Kongregacioni për përhapjen e besimit-fesë). Në  kontekst të luftës, së cilës zakonisht i paraprinë propaganda,  serbët nga përvoja e tyre, e kanë ...

Adil Fetahu: Blini i Grisë në veprat e Zeqir Lushajt

Malet tona shqiptare kanë një biodiversitet të madh, me lloj-lloj drujsh, gjethëramëse e gjethëmbajtëse, frutore e jofrutore.  Blini (latinisht: “Tilia”), është një dru gjethëramës, mjaft i përhapur në malet tona. Përveç që është i përhapur natyrshëm në male, blini edhe ...

Fetahu: A po lëvizë guri i Çamërisë?

Çamëria dhe i tërë Epiri  ishte  pushtua nga shteti grek gjatë Luftës Ballkanike (1912/13), kur Perandoria Osmane po numronte ditët e fundit të pushtimit të Ballkanit, e që më 4 dhjetor kapitulloi nga fuqitë ballkanike. Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë...

Adil Fetahu: Ata kurrë mos u harrofshin!

Gjatë pushimit të sivjem në Shëngjin, u takuam  në terracën e Hotelit “Fredi” me publicistin, poetin e shkrimtarin Zeqir Lushaj, me të cilin jemi njohur e bërë miq në baza kulturore – në bazë të leximit të shkrimeve e librave të tij të mëparshme. Në atë takim...

Adil Fetahu: Një letër nga Krusha e Madhe

Duke hulumtuar një material nga  dy regjistratorë të “arkivit” ish-Këshillit Ekzekutiv të ish-Krahinës Socialiste Autonome të Kosovës, që kohë më parë m’i dha  ish-normalisti i vyeshëm, Ismail Muharremi, ndër të tjera, gjeta një shkrim që më tërhoqi vëmendjen...

Adil Fetahu: Gënjeshtrat serbe për Jasenovcin

Mediat serbe këto ditë me të madhe  po u bien kambanave të zhurmës propagandistike për kampet e pëqëndrimit Jasenovac e Stara Gradishka, të ish-shtetit kroat – NDH (Nezavisna drzava Hrvatske/Shteti i Pavarur Kroat),  në të cilat pushteti “ustash” kroat...

Adil Fetahu: ''Pulenët'' e Millosheviçit

Ka disa ditë që nga mediat  serbe nuk zbresin titujt “bombastik” : “Rastësisht apo qëllimisht, Haga e ka liruar Millosheviqin nga akuza”; “Perëndimi po heshtë, por u rrëzuan gënjeshtrat për gjenocidin, krimet…”; “Daçiqi e Vullini vërtetojnë se  Tribunali ...

Adil Fetahu: Serbët nxitën dhe justifikuan gjenocidin

Se ndaj shqiptarëve në Ballkan është kryer gjenocid nga regjimet fashite të Serbisë, Greqisë e Malit të Zi, kjo është e ditur botërisht dhe mund të vërtetohet me mijëra argumente, dëshmi e dokumente të pamohueshme, edhepse deri më sot nuk kemi asnjë rezolutë apo ...

Adil Fetahu: Shigjetat helmuese të Kastriot Myftarajt

Kohë më parë, saktësisht më 26 maj të këtij viti, Kastriot Myftaraj i paraqiti Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor të Tiranës kallzim penal, me kërkesë “që gjykata ta hetojë dhe ta ndalojë Kur’anin, si libër që përmban një plan gjenocidi kundër njerëzimit, që nxitë urrejtje ...

Adil Fetahu: Rezulutë për gjenocidin mbi shqiptarët

Gjenocidi është term që nënkupton vrasjen e qenjeve njerëzore të një grupi (të caktuar) etnik, racor apo fetar, si mohim i të drejtës së tij për të jetuar, qoftë në një hapësirë të caktuar, qoftë në përgjithsëi. Në këtë kuptim na qon etimologjia e vet fjalës së përbërë gjenocid...

Adil Fetahu: Një monografi për lakmi

Që në Parathënie autori skicon përmbajtjen e monografisë për Fushëkosovën, si vendbanim, si bashkësi shoqëroro-politike (komunë), me rrethinën e ngushtë, si qendër e destruksionit të nacionalizmit të shfrenuar serb; zhvillimet e ngjarjeve të bujshme ...

Adil Fetahu: Fjala e Prof. Dr. Bardhyl Qaushit, 1991

Gjenerata e mesme dhe ajo më e vjetër, i  dinë dhe mbajnë mend ndryshimet që bënë organet e Serbisë në kushtetutë, ligje, vendime, programe, masa e integrime të dhunshme, me të cilat rrënuan  rendin kushtetues-juridik jo vetëm të Kosovës, por edhe të ...

Adil Fetahu: Kërkohet reformë e sistemit të pensioneve

Kohë më pare, Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale ka vënë në diskutim publik Projekt-ligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit Nr.04/L-131, për Skemat Pensionale të Financuara nga Shteti. Shihet  qartë se ai Projekt-ligj është bërë në bazë të opsionit 3 të ...

Adil Fetahu: Serbia shkelë ligjet e veta

E drejta e pensionit është një nga të drejtat elementare të njeriut, e fituar me punë  e kontribute të paguara, në  kohëzgjatje të caktuar, e konstitutuar sipas kushteve dhe procedurës së caktuar me ligj dhe me vendim konkret të plotëfuqishëm të organit kompetent. E drejta e ...

Adil Fetahu: Lirimi i kriminelit Sheshel

Fundi i marsit të këtij viti, qoftë edhe fundi i turpshëm i Gjykatës Ndërkombëtare për Krimet në ish-Jugosllavi (ICTY), me aktgjykimin skandaloz për shpalljen e pajfasisë dhe lirimin e kriminelit të terbuar serb Vojisllav Sheshel, të cilin aktakuza e ngarkonte me së paku...

Adil Fetahu: Lirimi i kriminelit Sheshel

Fundi i marsit të këtij viti, qoftë edhe fundi i turpshëm i Gjykatës Ndërkombëtare për Krimet në ish-Jugosllavi (ICTY), me aktgjykimin skandaloz për shpalljen e pajfasisë dhe lirimin e kriminelit të terbuar serb Vojisllav Sheshel, të cilin aktakuza e ngarkonte me së paku 9 ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora