E hene, 27.01.2020, 09:02 PM (GMT)

Komente » Fetahu

Adil Fetahu: Erdogani pasardhës i sulltan Fatihut?

Këto ditë mediat serbe janë përplot me shkrime për kryetarin e Turqisë,  Rexhep Taip Erdogan, sidomos pas vizitës që Erdogani me një delegacion “kallabllak”, 8 ministra e 185 biznismenë,  i bëri Serbisë, më 10 e 11 tetor, me ç’rast u nënshkruan një mori ...

Adil Fetahu: Hebrenjtë, populli më i përparuar në botë

Historia e Izraelit është e gjatë, së paku mbi 4000 vjet. Prej tyre, dy mijë vjetët e para ishin shtet, ndërsa dy mijë vjet pas tyre e humbën shtetin, u shpërndanë nëpër botë, por ruajtën qenien e tyre fizike, krijuan një sistem unik të lidhjes me “atdheun” prej të cilit nuk ...

Adil Fetahu: Lufta speciale e Serbisë me fqinjët

Këto ditë Serbia tërhoqi tërë personelin e ambasadës së vet që kishte në Shkup. Zyrtarët më të lartë serbë, duke filluar nga kryetari i shtetit, Aleksandar Vuçiq, kryeministresha Ana Barnabiq, dhe ministri i punëve të jashtme, Ivica Daçiq,  pastaj analistë politikë dhe ...

Serbia e madhe dhe akademikët e vegjël budallenjë

Po ju shkruaj si Serbit i cili  pati guxim trimëror, urti dhe dije politike, që keqbërësin e Serbisë, Sllobodan Millosheviqin, ta dërgojë në Gjykatën për Krime të Luftës në Hagë. Që të realizoni këtë që po ju propozoj me këtë letër, ju duhet shumë më tepër guxim, mendje e ...

Adil Fetahu: Kryqëzatat serbe kundër shqiptarëve

Në histori njihën tetë kryqëzata, të cilat i ndërmorën shtetet e krishtera të Evropës (Roma, Venediku, Franca, Gjermania, Flandria, Anglia,  për të pushtuar Jerusalemin e Palestinën, gjoja për të çliruar vorrin e Krishtit prej Turqëve Selxhukë dhe dinastive   arabe, siriano-egjiptase...

Adil Fetahu: Mentaliteti 'tariguz' serb

Me nocionin mentaliteti, nënkuptohet  tërësia e strukturës shpirtërore, mënyra e të menduarit, të kuptuarit, të prirjes dhe disponimit të njeriut, po edhe të rendit shoqëror, të gjeneratave e brezave të një populli. Është edhe fenomen social, që manifestohet ...

Adil Fetahu: Marrimi i vetes dhe katundit

Tahir Sheremeti i Shëngjergjit, të Nikaj-Merturit (Malësia e Gjakovës), njihet në atë krahinë si mahitar (shakaxhi), i cili ka lënë fjalë e mahi, të cilat edhe sot e kësaj dite fliten e përsëritën, në situata të ndryshme. Në një mbrëmje të ftohtë vjeshte, Tahiri ishte vonuar në ...

Adil Fetahu: Vatra e shpëtoi Shqipërinë

Shoqëria panshqiptare  “Vatra” u themelua si federatë e disa shoqërive shqiptare, të cilat vepronin në ShBA, si bie fjala Shoqëria “Malli për Memëdhenë”,  “Besa-Besë”, “Flamuri i Krujës”, “Dallëndyshja” etj., u formua (më 28 prill 1912), ndëra njohja zyrtare...

Adil Fetahu: Si u diskriminuan fëmijët shqiptarë

Pushteti okupues serb ka zbatuar ndaj shqiptareve format dhe metodat më të vrazhda, por edhe ato më perfide të diskriminimit, në çdo fushë të jetës e të punës, madje duke mos kursyer asnjë kategori, as moshë as gjini. Diskriminim u bë edhe ndaj fëmijëve. Bile...

Adil Fetahu: Fyerja dhe shpifja si vepra penale

Kohë më parë, Ministria e Drejtësisë e Republikës së Kosovës, inicoi plotësimin e Kodit Penal, duke propozuar që në atë ligj të futën dy nene të reja, sipas të cilave shpifja inkriminohej si vepër penale, për të cilën, varësisht nga rrethanat dhe vlerat që sulmohen me atë vepër...

Adil Fetahu: Urtësia në veprat e Zeqir Lushajt

Veprat e Zeqir Lushajt nuk janë për një lexim, e pastaj t’i mbulojë pluhuri në raft. Ato asnjëherë nuk marrin pluhur, pasi merrën në dorë dhe kalojnë dorëpasdore, lexohen e rilexohen me ëndje, qoftë proza a poezia. Dhe sa herë i lexon, vërenë thellësinë e mendimit...

Adil Fetahu: Ibrahim Kadriu - Misioni rus

Në letërsinë shqipe gjithnjë e më shpesh po botohen romane historike. Tema për romane të tilla ka me shumicë, për çdo cep të tokave shqiptare dhe për çdo kohë e periudhë, sikurse ka edhe personazhe  historike dhe reale, pozitive ose negative. Një i tillë është ...

Adil Fetahu: Me libër e snajper kundër kryeministrit

Në shtator të vitit 2020,  kishte shkuar një grup prej 60 ushtarësh shqiptarë në një mision paqëruajtës në qytetin Herat të Afganistanit, nën komandën e ushtrisë amerikane. Njëni prej ushtarëve shqiptar  ishte përzgjedhur për ta mësuar zanatin e snajperistit ...

Adil Fetahu: Libër i mbushur me ngjarje

Disa vjetë të fundit  gjithnjë e më shumë po botohën e lexohën libra të zhanrit të publicistikës, për ngjarjet aktuale politike, shoqërore, kulturore e për tema tjera. Këto janë vepra të një zhanri të angazhuar në gazetari e literaturë, me ide, përzgjedhje, interpretime e ...

Adil Fetahu: Labarator i propagandës antishqiptare

Propaganda, si term dhe nocion e ka bazën religjioze, të cilën e ka përhapur kisha: “Congregatio de propaganda fide” (Kongregacioni për përhapjen e besimit-fesë). Në  kontekst të luftës, së cilës zakonisht i paraprinë propaganda,  serbët nga përvoja e tyre, e kanë ...

Adil Fetahu: Blini i Grisë në veprat e Zeqir Lushajt

Malet tona shqiptare kanë një biodiversitet të madh, me lloj-lloj drujsh, gjethëramëse e gjethëmbajtëse, frutore e jofrutore.  Blini (latinisht: “Tilia”), është një dru gjethëramës, mjaft i përhapur në malet tona. Përveç që është i përhapur natyrshëm në male, blini edhe ...

Fetahu: A po lëvizë guri i Çamërisë?

Çamëria dhe i tërë Epiri  ishte  pushtua nga shteti grek gjatë Luftës Ballkanike (1912/13), kur Perandoria Osmane po numronte ditët e fundit të pushtimit të Ballkanit, e që më 4 dhjetor kapitulloi nga fuqitë ballkanike. Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë...

Adil Fetahu: Ata kurrë mos u harrofshin!

Gjatë pushimit të sivjem në Shëngjin, u takuam  në terracën e Hotelit “Fredi” me publicistin, poetin e shkrimtarin Zeqir Lushaj, me të cilin jemi njohur e bërë miq në baza kulturore – në bazë të leximit të shkrimeve e librave të tij të mëparshme. Në atë takim...

Adil Fetahu: Një letër nga Krusha e Madhe

Duke hulumtuar një material nga  dy regjistratorë të “arkivit” ish-Këshillit Ekzekutiv të ish-Krahinës Socialiste Autonome të Kosovës, që kohë më parë m’i dha  ish-normalisti i vyeshëm, Ismail Muharremi, ndër të tjera, gjeta një shkrim që më tërhoqi vëmendjen...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese