E enjte, 02.04.2020, 08:48 PM (GMT+1)

Kulturë » Drita

Cikël poetik nga Drita Lushi

Mëngjes bosh,trullosur nga pija e mbrëmshme. Trotuare memece, ku hapat nuk trokasin,zhveshur lakuriq në mardhën e agimit,që ngjiste trotuarëve këtë mëngjes janari.Ajri akoma qenka me parfumin, që vajza i la mbrëme në këmishë djalit ...

Drita Lushi: Dashuruar me diellin

Unë nuk jam as astrologe, as shkencëtare!Por në fund të fundit edhe këta njerëz janë, e si te tillë na bashkon logjika. Përderisa jeta në Toke nuk lindi brenda një ditënate, nuk ka pse të shkatërrohet brenda një dite apo date.I besoj teorisë së evoluimit sesa të shkatërrimit dhe asgjësimit ...

Drita Lushi: Lotët

Atë mëngjes prilli, qyteti i vogël buzë lumit të moçëm u mbulua nga një diell, që ishte i rrallë për stinën dhe muajin. Njerezit kishin hequr edhe rrobat pranverore dhe kishin nxjerrë nga dollapet rrobat më të lehta, thuajse verore.Teksa këmbehesha me kalimtarë atë ...

Cikël poetik nga Drita Lushi

Ku janë shokët?Ku?Miqtë ku janë?Ku?Ku janë fjalët?“Mirëmëngjeset”,“mirëmbrëmat”-ku janë?Ndoshta mbuluar në guackashpellash prehen, derisat’i arrijë zëri dhe drita ...

Drita Lushi: Kur vdes nje Burrë si Daniel Gazulli së pari qajnë miqtë e tij

Kur vdes një njeri, së pari qajnë e lotojnë familjarët e tij.Kur vdes nje BURRE si Daniel Gazulli qajnë miqtë e tij, para familjareve, sepe Ai dinte të ishte nje MIK i mirë, i dashur, i paqtë i gjendshëm, fjalembel e zemërmirë.Nuk dua të shkruaj data lindjeje dhe vdekjeje, sepse njerez te tille jane te pakufizuar nga koha, nga vitet, njerëz te tillë duhet të mbahen mend gjithmone në kujtesë, pa data , sepse ata do jenë gjithmonë aty, ne ...

Cikël poetik nga Drita Lushi

Sot u putha me pranverën.Se si ndodhi, jo, s’e di;erdh’ më puthi ajo para,apo un’ e putha përsëri.Ajri i blertë, gjith’ vesë,më përk’dheli mu në faqe,m’ erdh si zanë me njëmij’ ngjyra,ulur mbi një manushaqe...

Poezi nga Drita Lushi

Shtatë javë, që qetësia kishte humbur burrërinë humbëtiraveShtatë javë, që gjumi s’i afrohej ëndërrave e syve Shtatë javë, që shpirti brenda tij nuk flinte,por tek një engjëllore fluturonte ,që- “baba” - thërriste Statujën e bronztë përqafonte vogëlushja me dashuri aty, e vetëm aty shihte me sytë e bukur, imazhin e tij...

Drita Lushi: Shi...

Gjithmonë më ka pëlqyer shiu.Nuk e di si me kish lindur kjo dashuri për shiun.Ndoshta pse kisha lindur në pranverë, atëherë kur shirat kanë kohën e tyre.Apo ndoshta atë ditë që kisha lindur unë vesonte një shi i imët maji, a ndoshta ime më, më kish ngjizur në vjeshtën me shira.Sot, tek ecja në shi, e mbylla çadrën. Doja vërtetë ta ndjeja në lëkurë shiun e ngrohtë të pranverës, një shi si vesë me diell. Po më pëlqente aq shumë kjo lojë mes pikëzave të shiut e mendimeve të mia të gëzuara ...

Poezi nga Drita Lushi

Sot mendimetdrejt teje vijnë.Shpirti, natyrshëm,çeli lule te reja,edhe pse vjeshtaka ardhë.Rrëke ndjenjashmë pushtojnë,vërshojnë dejeve,e unë ndjeheme mbytur dashuriepër Ty...

Drita Lushi: Vals me të bardha

Kisha ngelur aq e hutuar në mes të rrugës, sa vetëm një makinë, që kaloi aty pranë me shpejtësi, më solli në vete. Shoferi, pas një borie të forte, diçka shau nëpër dhëmbë, duke nxjerrë kokën nga dritarja e makinës.Nuk e dëgjova çfarë tha. As që më nteresonin fjalët e tij, le të kishte sharë; mjaftoi ajo zhurmë e egër, nevrike, e zërit që më kumboi në veshë me forcë e më trembi. Atëherë u kujtova se duhej të kaloja në anën tjetër të xhadesë ...

Dy poezi nga Drita Lushi

Unë e pashë!Mbrëmë Ajokëputi zinxhirët e dyshimeve,të brengave,të hamendjevee të vuajtjeve.Po, po!Besomëni ç’po ju them! Mbrëmë Ajo,Ia thau lotët vuajtes,syve njerëzorë,e buzeqeshjen çelinë qiellin e tyre...

Cikël poetik nga Drita Lushi

Ulem përballë vetes, përballë fytyrës së ndërgjegjes,flas me të gjatë,si t’ishte një tjetër.I tregoj ç’kam bërë:Për njërin, që i dhurova paqë, për tjetrin, që i fala gabimin,e për një të tretë,që mësim me dha me bujari...

Cikël poetik nga Drita Lushi

S’dua të jem zot për ty, i dashur.As ti s’dëshiron të jesh zoti im, e di.Dua të jem thjeshtdashuria e paqja jote,butësia e ditëve,ëmbëlsia e fjalëve,ëndrra e mbrëmjeve...

Cikël poetik nga Drita Lushi

Lermë të të dua siç di!Lermë!Më lër të pushojnë zërin tënd, të flas me tingujt e tij,të ëmbëlsojmë zërat tanëme nota dashurie,që këngën gjejnë edhe në pentagrame të ngrira. Lërmë të të dua siç di!Lërmë!...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese