E premte, 10.04.2020, 03:21 AM (GMT+1)

Kulturë » Drita

Drita Lushi: Edhe dhimbja është Dashuri

Kur je pjesë e një kortezhi të gjatë dhe të largët, ke kohë edhe të  lotosh,edhe të mendosh, por edhe qeshësh, edhe të meditosh… njëkohësisht…sepse e tille është jeta, vazhdimësia.S’do të kisha marrë kurrë guxim të shkruaja për një vdekje,  po të mos ...

Drita Lushi: Gruaja, Burri dhe Shën –Dashuria

Që bota sillet rreth Dashurisë ashtu si Toka rreth Diellit,   kjo tashmë s’ka asnjë dyshim. Të gjithë njerëzit,  dëshirojnë t’i duan,  të duan,  të dashurojnë dhe të dashurohen…Të gjithë…të çdo gjinie,  moshe,  ngjyre,  gjendje shoqërore,  apo statusi civil...

Drita Lushi: Klithma fryme

Duke lexuar poezitë e Lumturi Ymerit, dy cilësitë që më vijnë shpesh në mendje dhe përsëris në(n)zë janë : “Fuqishëm dhe bukur”.Përpos të gjithave, mua më mjafton të them se ajo ështe një krater i hapur, llava e të cilit ështe në rrjedhë  të vazhdueshme dhe do të vazhdojë të na ...

Drita Lushi: Sonte dua t'i pёrkas tёrёsisht ndjenjёs

Jam kaq e brishtё,Pёr tё tё thёnё,” ja, ky ёshtё fundi”Por jam kaq grua, sa s’mundTё luaj pafundёsisht lojrat e tua.Nuk di sa dashuri mund tё ketёende, brenda teje…Brenda meje, asnjё pikё urrejtje…

Drita Lushi: Kur ditët nisim t'i numërojmë mbrapsht

Të kuptosh, të njohësh, të pranosh,  të besosh,  të guxosh,  të falësh,  të duash, - shtatë shtylla të arta për të pasur një shpirt në paqe me veten së pari, dhe së dyti,  me të gjithë njerzit që na rrethojnë.Kur fundi vjen,  dhe nisim numërimin mbrapsht,  pikërisht atë çast ditet ...

Drita Lushi: Vjersha vjeshte për dashurinë

Unë e kam treguar Atë çdo herë, për ju;Kur i kam shkruar dashurisë,kur u kam shkruar (l)ojnave(k)odeve të gëzimit dhe puthjeve s’ua kam thënë kurrë emrin e tijas ngjyrën e syveas zërin .Ndërsa veshtrimin,ua kam thënë veç këngëve… 

Drita Lushi: Plaçi se na plasët

Të kërkoj ndjesë Zoti im, që përdor këtë fjalë qysh në krye të shkrimit.Shpresoj të më kuptosh Ti të paktën; Madje jo vetem të më kuptosh, por madje dua të më ndihmosh në hallin që kam.Halli që kam, ështe më i vogli për njerzit dhe botën, por për mua është...

Drita Lushi: Ju (s)e njihni të dashurin tim

Unë e kam treguar Atë çdo herë, për ju;Kur  i kam shkruar dashurisë,kur u kam shkruar (l)ojnave(k)odeve të gëzimit dhe puthjeve s’ua kam thënë kurrë emrin e tijas ngjyrën e syveas zërin .Ndërsa veshtrimin,ua kam thënë veç këngëve… 

Drita Lushi: Trirema e Poezisë Joniane

E pyta Timo Mërkurin në një bisedë:“Timo, çfarë është Trirema…”?“Trirema…” është sfurku (me tri dhëmbë) që mban në dorë perëndia e detit Poseidon. Kur trazon detin me këtë sfurk, krijohen dallgët. Thuhet se selinë e tij e ka patur diku midis Sarandës dhe Korfuzit, në  ...

Drita Lushi: Takim me lirikën e Gjenovefa Ferrari-t

E dini që takimet e dashurisë s’bëhen veç në Paris(“Takim në Paris” titulli i fundit i librit të Gjenovefës)?S’është nevoja të udhëtosh vetëm me avionë për të takuar poezinë, njerinë, poetin?Mund të udhëtosh komod edhe në krahë vargjesh për të takuar lirikat dhe ...

Drita Lushi: Të pathënat…

I dashur!Kemi lënë shumë fjalë pa thënë,e jemi dashur qetë unë dhe ti;Unë hesht gjithnjë kur zemërohemE ngazëllimin çel si maj,në dashuri! Papritur, nis e flas e them gjithë të pathënat...

Drita Lushi: Sytë

Deri ditën e fundit, kisha menduar të mos e shihja më kurrë, e as ti flisja .Gjysma e “Po”-së brenda meje, fitoi mbi gjysmën e “Jo”-sëTakimi i duarve, e normalizoi situatën, e po me dukej absurde gjuha e jo-së aq mohusese  e pabindur dhe frikësuese...

Drita Lushi: Larg kontinentit, nëpër udhë të kaltra

Vjet, teksa pushoja në Sarandë, shihja e heshtur dritat e Korfuzit, ishullit aq afër dhe aq larg(dikur) për shqiptarët e buzëdetit. Gjithnjë me grishte dëshira që ta prekja atë ishull..I premtova vetes që do ta vizitoja patjetër.Kështu,vendosëm së bashku me familjen, që të pushonim disa ditë në ...

Drita Lushi: Sara

“Arion, shko me shokët e tu!”- I tha Dea të vëllait, me zë lutës dhe urdhërues njëherësh.Dea dhe Sara shpesh, nuk u pëlqente ta merrnin me vete Arionin e vogël.Nuk është se kishin ndonjë diferencë në moshë,vetëm dy vjet ishin, e megjithatë kishte filluar tu pëlqente ...

Drita Lushi: Përtej humanizmit, edhe të buzëqeshur

Ata (këtu fus edhe veten time) i sheh të veshur me bluzë të bardhë, të qetë, korrektë;Duken kaq të ftohtë, a thua se dhe frymë nuk dihet në marrin apo jo.Por,mjafton  të kalosh një orë në kafe ose një darkë  në shoqërinë e tyre dhe do kuptoni që ata janë thjesht të mirë në plot kuptimin e fjalës, thjesht ...

Drita Lushi: Dy jetë

Unë kam dy jetë,Njërën e jetoj, e prek e ledhatoj,më jep frymë, i jap ditë e vite….Tjetra, ështe Jeta pa të cilën jeta e përditëshme,Do të ishte një ferr,Do të ishte një mos’jetë...

Drita Lushi: Për hir(t)

Për hir të interesit,Djalli s’ështe aq i zi sa duket,e ëngjëlli s’qenka krejt i bardhë.Pse të moj bëjnë ndonjëherë edhe pakt?Madje, në u dashtë, që edhe të martohen,s’është asnjë hata,s’është aspak mëkat!...

Drita Lushi: (K)ode Dashurie

Dashuritës’lindin nga përqafimet,as nga puthjet s’lindin, jo.Ato lindinpa kuptuar,pa ditur,pa shpjeguar si.Ato lindin,në zemër,a ndoshta në sy…

Drita Lushi: Ajo dhe ai

Ajo ecte drejt bregut lehtë dhe mblidhte një nga një rrobat e tij të hedhura në rërë.I merrte, i shkundte, dhe pa i kthyer së mbari, i fuste një nga një nën krah.Mbajti këmbët në breg, dhe pa parë nëse rëra ishte e lagur u ul. Lëshoi ...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese