E diele, 24.03.2019, 05:59 PM (GMT)

Komente » Preqi

Dedë Preqi: Atdhetarizmi i një prifti

Nëse nuk je atdhetar, nuk je as  fetar i mirë, apo nuk je fetar i mirë, nëse nuk je atdhetarë i denjë, kështu do të filloja portretin e priftit dhe atdhetarit don Gjergj Berisha, i cili gjatë luftës 1999, u doli para ushtrisë...

Dedë Preqi: Kush duhet ta marrë timonin e LDK?

Ai, apo ajo, që do e merr timonin e LDK, nuk do të jetë vetëm një timonier i thjeshtë në udhëheqjen e partisë në fjalë, por në rend të parë do duhet të emërohet një njeri që ka siguri të plotë në vetëvete, nga logjika që tregon përkushtim dhe sinqeritet brenda dhe jashta partisë së vet,  dhe në aspektin...

Dedë Preqi: Poema e krimit dhe dialogu i shqetësimit

Cilën marrëveshje ta filloj me ty o, kriminel o, dhunues primitivKush të kupton ty si paqdashës, apo si miqësor e i ndershëm,Ti nuk ke zot, as besim dhe as kuptim të njeriut normalTi nuk ke natyrë njeriu, as emër përkatës përveq se kanibal. Gjithçka të erdh përdore e shfrytëzove mbi trupin tim të...

Dedë Preqi: Çfarë kompleksi ka Aleksi?

Përballë realitetit nuk është mirë të shtiresh sikur viktimë, sepse realiteti është masa që të jep mësim dhe të barazpeshon, mos të thëmi se edhe do hakmerrej ashtu siç do të duhej të bëhëj sipas të vërtetës së saj. Kur konfliktet(luftat) mbetën të pazgjidhura, problemet duhet të sqarohen dhe të përballen pa kushte ...

Dedë Preqi: Agim Dedaj, arkitekt i ndërtimtarisë dhe poezisë

Ndërlidhja në mes arkitekturës dhe poezisë ishte gjithherë prezente dhe një gjë të tillë do e gjejmë që në fillet e hershme të Letërsisë  greke, poashtu këtë ndërlidhje e gjejmë edhe te shumë akitekt dhe shkrimtarë romak. Që të dyja janë arte me pole të kundërta, por magnetike, që tërheqin njëra-tjetren, njëra dizajnohet në fushën e...

Dedë Preqi: Sherri i kopilit deri te pozicioni i Bonstilit

Sherri i politikës dhe retorikës së Serbisë, i takon politikave të rrënimit dhe shkatërrimit njerëzor dhe si e tillë mbetët në vete, ku edhe historikisht hynë në krizën e vërtetë edhe të humanitetit të vet. Dhe ky rrezik mund të rritët dhe trashëgohet përmes gjeneratave të reja, duke e shkruar dhe shpjeguar...

Dedë Preqi: Bardhec Berisha - Lisi & Leka

Diaspora shqiptare është zëri i një populli, ku depërton dhe jehon në gërshëtimin e traditave dhe  kulturave të ndryshme njerëzore, duke promovuar dhe kultivuar frytet e kulturës së vet si projekte të vlerave njerëzore, që ndihmojnë dhe zhvillojnë format integruese të shoqërisë bashkëkohore...

Dedë Preqi: Papa duhej të ishte edhe më i vendosur ndaj priftave pedofila

Papa Françesku, është një ndër papët më të vendosur, që t’i japë fund abuzimeve seksuale ndaj murgeshave dhe fëmijëve nga ana e priftërinjëve pedofila dhe të tjerë, me çrast duhet të vlerësohet veprimi i tij mjaftë serioz, që të vihët nën kontrollë një situatë e tillë, që po ia humbë imazhin rrolit të kishës dhe Institucionit fetar katolik ...

Dedë Preqi: Edhe ky përvjetor e gjenë Kosovën në koridor!

Viti 2008, ishte dhe do të mbetët ngjarja më e madhe e shqiptarëve në historinë kombëtare, që nga shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë me 28 Nëntor 1912. Kjo ngjarje është një kthesë e madhe historike, edhe pse ishte një rrugëtim i gjatë, durimi i kalitur dhe vullneti i populli ...

Dedë Preqi: Hashim bëhu burrë, o sot, o kurrë!

Po e dimë se diçka po të mundon z.president, por bëhu burr dhe tregoj popullit tënd,  se çka po të mundon aq shumë dhe ky popull do ta jepte përkrahjen, sepse përveq se të ka zgjedhur president të vendit, të ka edhe bimë të vetën, të një gjaku dhe të një rrënje kombëtare...

Dedë Preqi: Dhuna s’ka pikë turpi dhe as pikë dallimi!

Fjala « dhunë » paraqet fenomenin më abuziv që shpëfaqët nga qenja njerëzore, sepse nuk merr parasysh atë që në fund të fundit ka vlerë, vetëm e vetëm për ta çfrye dhe zbrazë natyren e vet të epsheve shtazarake dhe abuzive pa ndonjë pikë turpi dhe dallimi...

Dedë Preqi: Kosovë, mprehe mirë logjikën

Kosova mund të ketë në dispozicion përherë e më shumë gjëra për të konsiliduar dhe përforcuar shtetin e vet demokratik, por jo edhe të mirret dhe të sfidohet me rrënjët dhe trashigimitë e veta. Është shumë domëthënëse kohën e fundit mbresa që lë qëndrimi i Evropës...

Dedë Preqi: A do mbijetojë taksa

Taksën e ngritur të cilën ia futi Kosova Serbisë, padyshim e ka ndihmuar vëmendjen e opinionit ndërkombëtar, se çështja e marrëveshjeve dhe marrëdhënieve në mes Kosovës dhe Serbisë, qëndron akoma e tensionuar dhe Serbia duhet të kthjellohet nga ...

Dedë Preqi: Çfarë dhurate do i jepte Hashimi Putinit?

Nuk është e nevojshme që ne shqiptarët të merrëmi me marrëdhëniet ruso-serbe, apo qëndrimet e tyre politike dhe bilaterale, por kur ata, as kafen e mëngjesit nuk e pinë rehat pa e marrë në gojë çështjen e Kosovës, atëherë, edhe qenja jonë njerëzore nuk do të ishte e ...

Dedë Preqi: Negociatat me Serbinë secili i heziton

Qeveria e Kosovës, gjegjësisht përfaqësuesit e saj të negociatave, e kanë obligim moral dhe politik, që të përgaditen mirë për temat që i trajtojnë, duke paraqitë objektivat e qarta, në konceptin e asaj që përmes këtyre negociatave mos të lihët ndonjë zbrazëtirë pa e ...

Dedë Preqi: Zhurmë e panevojshme rreth personit Cakaj

Gjithherë zhurmën e madhe e nisin fëmija, pastaj të mëdhënjëve u mpihen dhëmbët, por këtë herë për z.Cakaj, të propozuar nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, për ministër të jashtëm të shtetit shqiptar, zhurmën e madhe e filloj zhurmëmadhi i Kosovës, Baton Haxhiu...

Dedë Preqi: Kush ia ngre veshin presidentit?

Nga vet titulli i këtij artikulli del në pah një koncept pak sa i veçantë, pesha e të cilit nuk është lehtë të kuptohet, kur njeriu zgjedhët në krye të shtetit dhe merr përgjegjësinë që i është dhënë për ti përmbushur detyrimet dhe nevojat politike që i kërkon shteti. Shteti ...

Kadri Tarelli: Nga Suedia vjen Sokoli, Tirana miqtë i mblodhi

Këto janë fjalët që rrodhën nxitimthi, në tubimin e organizuar në Tiranë, në “Jolly Hotel”, ditën e mërkurë, më: 26, të Dhjetori, 2018, me rastin e përurimit të librit “Kur vjen Sokoli!”, me autor, shkrimtarin, studiuesin dhe publicistin e njohur Viron Kona. Libër...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese