E diele, 18.04.2021, 09:57 PM (GMT+1)

Mendime » Nexhipi

Reshat Nexhipi: Shqiparë, mos lejoni kthimin e komunizmit në Shqipëri

Është nëntitulli i shhkrimit të  autorit me iniciale T.M, i cili shton: ,,Rama Metën e quajti vjedhës së 700 mijë evrove, gjë që i shërbeu për organizimin e 21 janarit, duke shkakëtuar 4 të vrarë, dëme të tjera të pallogaritshme, ulje maksimale të imazhit të Shqipërisë ...

Reshat Nexhipi: Si amortizova ndjekjet nga UDB

Shkak për t u paraqitur me këtë tekst më dha shkrimi i bashkëqytetarit im Afrim Selimit, kushtuar 75 vjetorit të lindjes ime, me titull , , 50 vjet, i ndjekur nga regjimi komunist, për ta larguar nga vendlindja e Alfabetit ...

Reshat Nexhipi: Konsullatë shqiptare në Manastir

Për paraqitjen e këtij shkrimi, shkak është iniciativa e një liderit të një partie të posakrijuar në Shqipëri, i cili, siç duket, nuk e përcjell rregullisht ose sa duhet, shtypin e përditshëm, përndryshe, nuk besoj që të mos kishte thënë që një iniciativë e tillë është ngritur nga shqiptarët e ...

Reshat Nexhipi: Fushata parazgjedhore në Shqipëri

Në dispozicion kam dhjetra tekste të autorëve të cilët mbajnë anën e njërës ose tjetrës parti, por pa e identifikuar veten, duke u shërbyer vetëm me iniciale. Kësaj radhe kam përzgjedhur 5 shkrime, duke mos hyrë fare në objektivitetin e tyre, gjegjësisht, kush sa të drejtë ...

Reshat Nexhipi: Gjaku i derdhur në vend të huaj

''Liria rrënjët i ka në gjak''- thotë një mesazhi ynë kombëtar, të cilën e kanë zbatuar dhe përjetuar qindra e mijra shqiptarë, por, fatkeqësisht, duke luftuar për të tjerët, e jo për vendin dhe kombin e vet. Nuk është modeste por rasti e kërkon të them që këtij fenomeni negativ dhe të dëmshëm për ...

Reshat Nexhipi: Mosmarrëveshjet dhe grindjet tona

Fjalët e fundit të titullit,lidhur me lashtësinë, veç tje rash, dëshmohen nga emri i ,,babajt,, të perëndive- Zeusit, që ka të bëjë me fjalën shqipe zë, prandaj ne e quajmë Zot,që do thotë se edhe ,,fëmija,, e këtij ,,babaj,, pra 12 perënditë e tjera, 6 meshkuj dhe 6 femra, u takojnë stërgjyshëve tanë ...

Reshat Nexhipi: Zgjedhjet e 2013 në fokus

Kohëve të fundit, në shtypin e përditshëm, në fokus janë zgjedhjet e v.2013 në Shqipëri. Ithtarët e partive, lozin rrolin e evgjitkës që lëvdon shoshën e saj. Në një shkrim të paradokoh shëm, theksonja 17 tituj të shkrimeve të ithtarëve të PS-së, të cilët Qeverinë aktuale si dhe kreun e saj i paraqesin ...

Reshat Nexhipi: Shënime të rralla për Ali Pashën

Gjatë një interviste, që kishte të bëjë me kontributin e figurave shqiptare në të kaluarën, gazetari më pyeti : Cilët pesë shqiptarë, sipas meje, meritojnë të zënë vend më të lartë në piedestalin e historisë tonë. Meqenëse numri i figurave që duhej t i permend ishte i limituar, pa lodhur ...

Reshat Nexhipi: Manastiri me histori iliro-shqiptare, nga Leka i Madh deri te Milton Manaqi

Me siguri, ndonjë nga lexuesit që nuk i përcjell me kujdes shkrimet e mia, lidhur me historinë e Manastirit, do thotë: ,,E po ky njeri, na plasi me këtë qytet, duke menduar se përsëriten të njëjtat gjëra, gjë që nuk është e vërtetë, sepse edhe të ketë momente të tilla, ato shtjellohen nga këndvështrime të ndryshme, prandaj dhe përsëritja e një ngjarje ose e një figure historike, është e pa shmangshme ...

Reshat Nexhipi: Greqia me ''pupla'' iliro-shqiptare

Titulli i artikullit im, ka të bëjë me krijesat hyjnore, mitologjike, me herojt e Luftës së Trojës dhe Kryengritjes greke të vitit 1821, me figura të tjera të kalibrit evropian dhe botëror nga fusha të ndryshme të jetës, të cilët i evidentova ,,telegrafisht,, duke larguar edhe literaturën e shfrytëzar me qëllim që numri i tyre të jetë sa më i ...

Reshat Nexhipi: Besnikëria dhe trimëria e shqiptarëve

Këtë e shkruajnë mjaft shkencëtarët tanë dhe të huaj. Për të qënë më i besueshëm, po prezentoj vetëm disa prej të huajëve, sipas rendit alfabetik dhe pa ndërhyrë në saktësinë ose objektivitetin e tyre. Braisfold, shkencëtar anglez: “Nga rasat që sot jetojnë në Maqedoni, vetëm shqiptarët mund të thuhet se janë autoktonë ...

Reshat Nexhipi: Shënime të rralla për Skënderbenë

Në literaturën historike thuhet se deri sa ishte peng në oborrin e Sulltanit, korri fitore të shkëlqyeshme kundër kryengritësve të Anadollit, të cilët deshin ta rrëzojnë Sulltanin dhe se si kapiten i 50.000 kalorësve disa herë i fitoi forcat e despotëve të Serbisë, etj. Në Adrianopojë, në moshën 25 vjeçare, doli fitimtar në dyluftim me një tartar të tmershëm prej të cilit u ...

Reshat Nexhipi: Të rrosh sa malet o Sali

Sjellja e shpatës dhe përkrenares së Skenderbeut nga Viena si dhe të eshtrave të Ahmet Zogut nga Parisi në Tiranë, si ku do, ashtu edhe midis shqiptarëve të Manastirit, ngjalli interesim të jashtëzakonshëm. Ithtarët e PS-së, lidhur me mbretin, nuk lanë gjë pa thënë kundër kryeministrit, duke përdorur fjalë më banale të kopijuara nga ato të ...

Reshat Nexhipi: Kongresi i Manastirit

Për Kongresin e Manastirit është shkruar dhe dihet mjaft, prandaj e potencova qe ne titull si një : “ngjarje mbarëshqiptare si asnjë tjetër gjer më sot”.Ky kongres na ben krenar per historinë e popullit shqiptar, krahas ngjerjeve shume te medha kombetare, siç janë Kuvendi i Lezhës-1444, Lidhja e Prizrenit-1878, e Pejës-1899, kuvendi i Vlorës-1912 etj. Manastri na ben edhe me krenar sepse vendimet e tij nuk mbetën në suazat e një teritori të kufizuar, pra, nuk ishin me karakter lokal ose me një distance ...

Reshat Nexhipi: Valët e Vardarit rrjedhin gjak!

Le ta dijë mirë e gjithë bota se fjalët GENOCID-KRIM-MASAKER-TRAGJEDI etj., janë të pafuqishme të shprehin vuajtjet e sakrificat e popullit shqiptar, sidomos të atyre shqiptarëve që me dhunë u vunë e mbeten deri sot nën pushtetin terrorist të sllavomaqedonasve...!!Arbëri i Kërçovës. Ushtria serbe kishte vrarë tërë shqiptarët e këtij fshati, kështu që, sipas Safet Hysenit, s’kishte mbetur asnjë njeri nga ky vend për të dëshmuar mënyrën e krimit, por dihet, shton ai që: “ ata janë ...

Reshat Nexhipi: Nga 1912 –ta deri te Ohri

Fillova me Shkupin e jo me Vlorën, për dy shkaqe kryesore. E para , iu përmbajta rendit kronologjik, sepse çlirimi i Shkupit ndodhi para shpalljes së Pavarësisë dhe për shkak se disa historianë të kësaj ane, janë të mendimit që shpallja në fjalë duhej të ndodhte në kryeqendrën e vilajetit të Kosovës, pra në Shkupin e çliruar, kurse disa madje shkojnë aq larg saqë përdorin fjalën e urtë :”Kush luftoi, e kush fitoi”,, me të cilën unë vetëm pjesërisht pajtohem. Psenë e kam elaboruar detaisht në një shkrim të mëparshëm që ndodhet në internet...

Reshat Nexhipi: Një sqarim, pa asnjë të keqe

Pajtohem plotësisht me Ju që ka shqiptarë antikatolikë, turkofilë, sllavofilë, serbofilë, komunistë, enveristë, spiunë etj., të cilët me veprimet e tyre dëmtojnë çështjen kombëtare, por autori i këtij shkrimi është shumë larg listës së njerëzve të tillë, të cilët i urem më tepër se Ju. Do të ishte e udhës nga ana Tuaj që para se të trokitnit në derën e shtëpisë ime, e cila gjindet në afërsi të objektit të Alfabetit, të pyetnit kush jam dhe çfarë biografi kam...

Reshat Nexhipi: Manastiri = vendlindja e Alfabetit

Këtë gjë, shqiptaret nuk duhet ta harrojne kurrë, që Manastiri është vendlindja e alfabetit shqip. E them këtë sepse kam parasysh faktin që nga ky qytet,Qendër e ndonjëhershme e Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, të shprehem në mënyrë figurative, ka dalë ,,nusja,, e përjetshme, e cila, një shekull e ca, me përkushtim dhe me sukses, po u shërben dhe sa të jetë bota,do t iu shërbejë tërë shqiptarëve të Globit...

Reshat Nexhipi: Prania dhe kontributi iliro-shqiptar

Rasti e kërkon të them që kësaj çështje i kam kushtuar një fejton relativisht të gjatë i cili gjindet edhe në internet, prandaj dhe për të mos i përsëritur gjerat, kësaj rradhe po prezentoj vetëm rezimenë e atij fejtoni, pa ndonjë elaborim shkencor,gjegjësisht,pa ndërhyrë në objektivitetin e konkludimeve të autorëve të ndryshëm,të cilat duhet t i demantojnë ose pohojnë shkencëtarët që Periudhën antike e kanë profesion të ngtushtë. ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora