E merkure, 01.02.2023, 07:08 PM (GMT)

Mendime » Nexhipi

Reshat Nexhipi: Fitorja e PD-së, e dobishme

Kërkesa e aleatëve të PS-së, për kthimin e përmendores së diktatorit komunist,opozitës do t i koshtojë tepër, sepse nuk ka shqiptar të ndershëm, që do të dëshironte një gjë të tillë, sidomos emigrantët tanë, prandaj dhe, jo rastësisht, kanë paralajmëruar ardhjen e tyre për të votuar PD-në...

Reshat Nexhipi: Njerëzit e gjakut tonë

Pse duhet nxjerë në shesh figurat historike  të racës   sonë  që kanë kontribuar për popujt e tjerë?E shtrova këtë pyetje për t ua mbyllur gojën, njëherë e përgjithmonë, atyre që pa vrarë tepër mendjen, e thonë të  kundërtën, duke ...

Reshat Nexhipi: Egoizëm dhe lokalizëm i paparë

Menjëherë, posa doli në dritë shkrimi   në fjalë, dhjetra veta, të njohur e të pa njohur, nga vende të ndryshme të trojeve shqiptare, përmes telefonatave, fillonin me  komplimente për mua dhe për shkrimet e mia, kurse pastaj tregonin emra ...

Reshat Nexhipi: Fshatra, me atdhetarë të rrallë

Ky tekst, është pjesë e dorëshkrimit im, me të njëjtin titull, që jam duke e përgatitur për botim, prandaj dhe, në këtë rast, me përjashtime të vogla, anashkalova  pothuajse  tëra fshatrat në Maqedoni, ku zhvillohej luftë  e UÇK-së,2001-në dhe  ...

Reshat Nexhipi: Origjina e Lekës së Madh

Gërmimi i rrënjëve historike  të  popullit im, ka qenë  dhe mbetet për mua pasioni  kryesor. Dhe, sikurse bujku që, duke lëruar  tokën e huaj, rastis  në të sende të vlefshme, të rrëmbyera nga vendet e tij, ashtu edhe unë,  kam hasur në emra  personalitetesh ...

Reshat Nexhipi: Shqiparë, mos lejoni kthimin e komunizmit në Shqipëri

Është nëntitulli i shhkrimit të  autorit me iniciale T.M, i cili shton: ,,Rama Metën e quajti vjedhës së 700 mijë evrove, gjë që i shërbeu për organizimin e 21 janarit, duke shkakëtuar 4 të vrarë, dëme të tjera të pallogaritshme, ulje maksimale të imazhit të Shqipërisë ...

Reshat Nexhipi: Si amortizova ndjekjet nga UDB

Shkak për t u paraqitur me këtë tekst më dha shkrimi i bashkëqytetarit im Afrim Selimit, kushtuar 75 vjetorit të lindjes ime, me titull , , 50 vjet, i ndjekur nga regjimi komunist, për ta larguar nga vendlindja e Alfabetit ...

Reshat Nexhipi: Konsullatë shqiptare në Manastir

Për paraqitjen e këtij shkrimi, shkak është iniciativa e një liderit të një partie të posakrijuar në Shqipëri, i cili, siç duket, nuk e përcjell rregullisht ose sa duhet, shtypin e përditshëm, përndryshe, nuk besoj që të mos kishte thënë që një iniciativë e tillë është ngritur nga shqiptarët e ...

Reshat Nexhipi: Fushata parazgjedhore në Shqipëri

Në dispozicion kam dhjetra tekste të autorëve të cilët mbajnë anën e njërës ose tjetrës parti, por pa e identifikuar veten, duke u shërbyer vetëm me iniciale. Kësaj radhe kam përzgjedhur 5 shkrime, duke mos hyrë fare në objektivitetin e tyre, gjegjësisht, kush sa të drejtë ...

Reshat Nexhipi: Gjaku i derdhur në vend të huaj

''Liria rrënjët i ka në gjak''- thotë një mesazhi ynë kombëtar, të cilën e kanë zbatuar dhe përjetuar qindra e mijra shqiptarë, por, fatkeqësisht, duke luftuar për të tjerët, e jo për vendin dhe kombin e vet. Nuk është modeste por rasti e kërkon të them që këtij fenomeni negativ dhe të dëmshëm për ...

Reshat Nexhipi: Mosmarrëveshjet dhe grindjet tona

Fjalët e fundit të titullit,lidhur me lashtësinë, veç tje rash, dëshmohen nga emri i ,,babajt,, të perëndive- Zeusit, që ka të bëjë me fjalën shqipe zë, prandaj ne e quajmë Zot,që do thotë se edhe ,,fëmija,, e këtij ,,babaj,, pra 12 perënditë e tjera, 6 meshkuj dhe 6 femra, u takojnë stërgjyshëve tanë ...

Reshat Nexhipi: Zgjedhjet e 2013 në fokus

Kohëve të fundit, në shtypin e përditshëm, në fokus janë zgjedhjet e v.2013 në Shqipëri. Ithtarët e partive, lozin rrolin e evgjitkës që lëvdon shoshën e saj. Në një shkrim të paradokoh shëm, theksonja 17 tituj të shkrimeve të ithtarëve të PS-së, të cilët Qeverinë aktuale si dhe kreun e saj i paraqesin ...

Reshat Nexhipi: Shënime të rralla për Ali Pashën

Gjatë një interviste, që kishte të bëjë me kontributin e figurave shqiptare në të kaluarën, gazetari më pyeti : Cilët pesë shqiptarë, sipas meje, meritojnë të zënë vend më të lartë në piedestalin e historisë tonë. Meqenëse numri i figurave që duhej t i permend ishte i limituar, pa lodhur ...

Reshat Nexhipi: Manastiri me histori iliro-shqiptare, nga Leka i Madh deri te Milton Manaqi

Me siguri, ndonjë nga lexuesit që nuk i përcjell me kujdes shkrimet e mia, lidhur me historinë e Manastirit, do thotë: ,,E po ky njeri, na plasi me këtë qytet, duke menduar se përsëriten të njëjtat gjëra, gjë që nuk është e vërtetë, sepse edhe të ketë momente të tilla, ato shtjellohen nga këndvështrime të ndryshme, prandaj dhe përsëritja e një ngjarje ose e një figure historike, është e pa shmangshme ...

Reshat Nexhipi: Greqia me ''pupla'' iliro-shqiptare

Titulli i artikullit im, ka të bëjë me krijesat hyjnore, mitologjike, me herojt e Luftës së Trojës dhe Kryengritjes greke të vitit 1821, me figura të tjera të kalibrit evropian dhe botëror nga fusha të ndryshme të jetës, të cilët i evidentova ,,telegrafisht,, duke larguar edhe literaturën e shfrytëzar me qëllim që numri i tyre të jetë sa më i ...

Reshat Nexhipi: Besnikëria dhe trimëria e shqiptarëve

Këtë e shkruajnë mjaft shkencëtarët tanë dhe të huaj. Për të qënë më i besueshëm, po prezentoj vetëm disa prej të huajëve, sipas rendit alfabetik dhe pa ndërhyrë në saktësinë ose objektivitetin e tyre. Braisfold, shkencëtar anglez: “Nga rasat që sot jetojnë në Maqedoni, vetëm shqiptarët mund të thuhet se janë autoktonë ...

Reshat Nexhipi: Shënime të rralla për Skënderbenë

Në literaturën historike thuhet se deri sa ishte peng në oborrin e Sulltanit, korri fitore të shkëlqyeshme kundër kryengritësve të Anadollit, të cilët deshin ta rrëzojnë Sulltanin dhe se si kapiten i 50.000 kalorësve disa herë i fitoi forcat e despotëve të Serbisë, etj. Në Adrianopojë, në moshën 25 vjeçare, doli fitimtar në dyluftim me një tartar të tmershëm prej të cilit u ...

Reshat Nexhipi: Të rrosh sa malet o Sali

Sjellja e shpatës dhe përkrenares së Skenderbeut nga Viena si dhe të eshtrave të Ahmet Zogut nga Parisi në Tiranë, si ku do, ashtu edhe midis shqiptarëve të Manastirit, ngjalli interesim të jashtëzakonshëm. Ithtarët e PS-së, lidhur me mbretin, nuk lanë gjë pa thënë kundër kryeministrit, duke përdorur fjalë më banale të kopijuara nga ato të ...

Reshat Nexhipi: Kongresi i Manastirit

Për Kongresin e Manastirit është shkruar dhe dihet mjaft, prandaj e potencova qe ne titull si një : “ngjarje mbarëshqiptare si asnjë tjetër gjer më sot”.Ky kongres na ben krenar per historinë e popullit shqiptar, krahas ngjerjeve shume te medha kombetare, siç janë Kuvendi i Lezhës-1444, Lidhja e Prizrenit-1878, e Pejës-1899, kuvendi i Vlorës-1912 etj. Manastri na ben edhe me krenar sepse vendimet e tij nuk mbetën në suazat e një teritori të kufizuar, pra, nuk ishin me karakter lokal ose me një distance ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora