E premte, 03.04.2020, 09:54 PM (GMT+1)

Plus » Video

Congressional Hearing on Kosova - DioGuardi

Siç e dini, me 24 prill 2013 Nënkomiteti për Evropën, Evroazinë, dhe Rreziqeve në Rritje, i kryesuar nga kongresisti Dana Rohrabacher, mbajti një seancë historike në Dhomën e Përfaqësuesve mbi bisedimet e sponsorizuara nga BEja ...

Mustafë Rugova: Këngë per rrethimin e Shkodrës

E nderuar Redaksi e ZSh-së, i dashur z. Lushaj,Para tri vitesh une i kam pase bere portretin Brahim Uke Kabashit, ndersa sot po ju dergoje kete kenge te Tij qe ta publikoni ne ZSH,te cilen per befasine tone te kendshme  ...

Top Channel: Në tokën e errësirës

Të jetosh mes vështirësive, herë pa rruge, herë pa ujë, here mes problemeve ekonomike, duket se në disa zona është kthyer në një realitet me të cilin banorët ndeshen çdo ditë...

Korça dhe fshatrat turistike të saj

Të gjithë e duam fundjavën për të pushuar. Ka shumë që nuk dinë se ku ta planifikojnë këtë pushim të shkurtër. “Abc News” do t’ju sjellë udhëtime nga qytete dhe fshatra turistikë duke shërbyer si një guidë për ju. Sot kemi zgjedhur Korçën...

Kanionet e Skraparit, më të bukurat në Evropë

Kanionet e Skraparit janë cilësuar si më të bukurat në Europë. Për herë të parë në këto kanione është bërë raftin në vitin 1993. Çdo fundjavë sidomos në periudhën e pranverës janë me qindra turistë që vizitojnë këto kanione dhe marrin adrenalinë në maksimun  ...

Anisa Ymeri: Intervistë me albanologun Mandalà

Albanologu arbëresh Matteo Mandalà në një intervistë për televizionin 'News24' flet për letërsinë arbëreshe, në librin e tij 'Studime filologjike për letërsinë romantike arbëreshe' e ndaj mos reagimit të politikës ndaj doktrinës së Ankarase për të cilën  ...

Si e kopjoi Enveri Stalinin

Një rrëfim ekskluziv për historinë e miqësisë shqiptaro-sovjetike. Si u importuan struktura e shtetit stalinist, diktatura e proletariatit dhe policia politike?Si u kopjua fabrikimi i njeriut të ri socialist dhe si arriti Enver Hoxha të kishte rezultate edhe më tronditëse se idhulli i tij, Josif Stalini? ...

Qamili i Vogël: Me shpatë n’dorë, kush priu i pari

O, me shpatë n’ dorë , kush priu i pari ?Skënderbeu , ai burrë shqiptari ,Asht i lemë n’ atë trimen Krujë ,E nuk duroj , o, ta shkel , o, i huj! O, qysh se t’ vogël , o, tetëvjeçarë ,Turqt me veti , o, e kanë marrë ...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese