E shtune, 24.08.2019, 02:54 PM (GMT+1)

Aktualitet » Njoftime

Konferencë shkencore në Preshevë

Konferencë shkencore : SHQIPTARËT E LUGINËS SË PRESHEVËS DHE TË TROJEVE ETNIKE NË ISH-JUGOSLLAVI NË MBARIM TË LUFTËS SË DYTË BOTËROREKoha dhe vendi i mbajtjes: 12 dhe 13 dhjetor 2014, Preshevë...

Agim Gashi: Lajmërim për ngushëllime

Njoftojmë të gjithë farefisin, miqtë, shokët dhe dashamirët se me rastin e ndarjes nga jeta të më të dashurës sonëSHQIPE GASHI-HOXHA (24.09.1971-02.08.2014), caktojmë ditët e ngushllimit-të pamit më datat 08.09 dhe 10 gusht 2014...

Ftesë nga LSHAKSH: Manifestim Letrar

Të dashur Zonja dhe Zotërinj!Të dashur dashamirë të fjalës së shkruar dhe artit në përgjithësi!Ju ftojmë përzemërsisht të merrni pjesë në: Manifestimin tradicional KONKURSI PËR MËRGATË “AZEM SHKRELI” , 2014  kushtuar figurës madhore të kulturës shqiptare- Azem Shkrelit...

Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptar në Suedi me Web

Geteborg, 30 prill- Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptar “ Papa Klementi i XI Albani”në Suedi nga sot e ka futur në funksion Web – faqën e saj. Hapja e kësaj faqeje ka rëndësi të madhe për dashamirët e fjalës së shkruar dhe krijuesit e vlerave të ndryshme letrare e artistike, të cilët ...

Ftesë për promovimin e librit të Shefqet Dibranit

Nëndega e LDK-së në St. Gallen bënë promovimin e monografisë “SFIDË PËR DEMOKRACINË I – II”, (Hajdar Sadrija, kryetar i Degës së LDK-së në Zvicër 1993 – 1997), me autor Shefqet Dibrani.Përurimi do të mbahet ditën e diel më 11 maj 2014 në St. Gallen...

Kërkesë nga Redaksia e gazetës “Rrënjët”

Redaksia e gazetes “Rrënjët”, që botohet në Romë, i njofton dhe u drejtohet me lutje të gjithë shkrimtarëve, poetëve, historianëve, arkeologëve, publicistëve dhe shtepive botuese shqiptare, që të japin ndihmesën e tyre, në pasurimin e mëtejshëm të bibliotekes “San Nilo”, monument culture...

Gjenevë - Botimpex në Panairin e Librit

Nga data 30 prill deri me 4 maj 2014, në sallonin e ekspozitave PALEXPO të Gjenevës, mbahet Panairi i Librit dhe i Shtypit. Në këtë panair, nga Shqipëria, do të marrë pjesë me stende Botimpex, agjenci e njohur e eksport-importit te botimeve ...

Nëna kërkon të birin Serxhio Vera në Amerikë

Kush e ka parë ose kush e takon Serxhio Vera (që është parë në vitin 2005 Boston) është i lutur që të telefonojë në telefonin 917-254- 6103 dhe 718-365-6930 ose të na shkruaj në Emailin: gazetadielli@gmail.comEditori i Gazetës DIELLI ka marrë një letër nga zonja Margarita Vera...

''Gj. N. Kazazi'': Mitingu i Poezisë, 9 maj 2014

-Kryesia e Klubit letrar “Gjon.N.Kazazi” , ka caktuar ditë  qëndrore të  Mitingut te Poezisë  datën 9  maj 2014 ,ditë  kjo qe përkon me ditën e Evropës  dhe ditën e themelimit të mitingut.-Temë  e tribunës së mitingut  do të jetë “Kritika aktuale ne  letërsinë shqipe”...

Shoqatat në SHBA: Thirrje për demonstratë

Shoqatat shqiptare me origjinë nga trojet tona etnike nën Mal të Zi, me veprimtari në SHBA-së,të bashkuar si asnjëherë tjetër më pare,ju bëjnë thirrje që të merrni pjese masive në demonstratën,që do të organizohet në Washington DC me datën 19 Mars 2014, me rastin e vizitës...

De Rada: Takim me krijues - Ilir Muharremi

Në kuadër të aktivitetit të klubit "Takim me krijues" këtë herë bëjmë promovimin e librit të ri të Ilir Muharremit si dhe bëjmë prezantimin e krijimtarisë letrare të tij.Takimi mbahet në Qendrën e Kulturës - salla e kinemasë, në Ferizaj.E enjte, 27 shkurt, ora: 17...

LSHAKSH: Konkursi letrar ''Azem Shkreli - 2014''

Komisioni organizativ i Lidhjes së Shkrimtarëve, Artistëve dhe Krijuesve Shqiptarë në Gjermani në bazë të vendimit të kryesisë së saj qe konkursin, ” Azem Shkreli ” tanimë tradicional, mori vendim qe të shpallë Konkurs letrar për mërgatën 2014, për veprën...

Xhavit Leci: Njoftim për të pame

Lajmërojmë vdekjen e  babait tonë të dashur, Hamdi Leci ( 14.04.1926 - 31.12.2013) nga fshati Gmicë, Komuna e Kamenicës, me vendbanim në Kamenicë. Njoftojmë të afërmit, miqtë, farefisin, dashamirët dhe të njohurit tanë se me datë 19. 01. 2014 ( e dielë ), nga ora 9.00 deri në ora 17.00, hapim të pame...

„Flaka e Janarit“ 2014 do të flakërojë në Heidelberg

Nën patronatin e Shoqatës „ILIRIA“ nga Heidelbergu i Gjermanisë,do të organizohët,manifestimi tradicional, letrar “Flaka e Janarit”,në shenjë respekti për atdhetarët,Jusuf Gërvalla,Kadri Zeka dhe Bardhosh Gërvalla.„Flaka e Janarit“ 2014,do të flakërojë ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese