E diele, 25.02.2024, 09:04 PM (GMT)

Video

Sardegna: ARVARESHU una lingua sorella dell'ALBANESE (sub ALB)

E diele, 28.04.2019, 06:45 PMArber Agalliu:

In Sardegna, precisamente nella zona della Barbagia, esiste una lingua parlata di nome Arvareshu.

Si tratta di una lingua antichissima, sorella dell'albanese, entrambe sono figlie dell'illirico.

Ma come è possibile questa comunanza in due aree dell'Europa così distanti tra loro?

Ce lo spiega Salvatore Bovore Mele in questa intervista.

Në Sardenjë, në zonën e Barbaxhës, ekziston një gjuhë e folur e quajtur Arvareshu.

Është një gjuhë e lashtë, mund të themi motra e gjuhës shqipe sepse të dyja janë bijtë e gjuhës ilire.

Por si është e mundur kjo bashkësi në dy zona të Evropës kaq të largëta mes tyre?

Na e shpjegon Salvatore Bovore Mele në këtë intervistë.

https://www.youtube.com/watch?v=Z6I7al5R3Ag

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora