E shtune, 10.06.2023, 07:32 PM (GMT+1)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Shtrembërimi i fakteve për Skënderbeun dhe origjinën e tij

Që nga shekulli i XV-të e këndej janë shkruar vepra të ndryshme nga historianë e autor të ndryshëm nga e mbarë bota,  për kryezotin e Arbërisë Gjergj Kastrioti,  duke u thënë, e përësëritur disa herë e vërteta, por edhe pse është shkruar kaq shumë prapë ka hapësirë për t'u marrë me jetën dhe veprën e këtij njeriu të madh e të pavdekshëm...

Gjon Keka: Urime festa e bekuar e 28 Nëntorit

Atëherë kur në çdo institucion qeveritar, arsimor, shkencor, kulturor etj, të vendoset portreti i themeltarit, gjeneralit dhe burrështetit të famshëm arbror i të gjitha kohërave Gjergj Kastrioti, do të thotë se jemi në udhën e natyrshme të kombit tonë dhe po e respektojmë themeluesin, udhëheqësin, heroin, shpëtimtarin, dhuruesin...

Gjon Keka: Tri shtyllat e biografisë së vërtetë të Gjergj Kastriotit

Debati mbi biografinë e jetës dhe veprave të Gjergj Kastriotit nuk ka nisur sot, as dje, por që me daljen e tij në skenën europiane, aty nisin debatet dhe nuk mbarojnë as sot, e nuk do të mbarojnë as nesër nëse, një herë e mirë nuk triumfojnë tri shtyllat e mëpoashtme të së vërtetës, në vend të gënjeshtrave e shtrembërimeve...

Gjon Keka: 28 nëntori 1443 është si dielli për historinë e kombit tonë

Nuk njoh hero tjetër më të madh, i cili që nga vegjëlia ta ketë rritë farën e lirisë dhe të ruajtjes së qenjes së tij identitare e në këtë rast arbërore, si kryezoti arbëror Gjergj Kastrioti.Farën e lirisë që ai e mbantë në kujtesën e tij thellë të ngulitur nga vegjëlia ,e cila u rritë brenda tij në zemër e...

Gjon Keka: Skënderbeu në shumë gjuhë të botës

Pas botimit të parë të veprës për Gjergj Kastriotin, më 1480 e më pas të botimit të Marin Barletit i cili u përkthye në shumë gjuhë të botës. Autorë,kronist e historian në veprat e tyre e kanë ndarë hapësirën edhe për figurën më madhore të historisë së kombit tonë arbëror europian, kryeheroit e kryezotit Gjergj Kastriotin...

Gjon Keka: Stema e rrallë e familjes Kastrioti

Stema e familjes Kastrioti të cilën e gjeta në një vepër të shekullit XVI.Është e udhës të nënvizohet se tani jemi në prag të nëntorit të lavdishëm të Kastriotit (1443) dhe se ky është simboli që na e la kryezoti ynë arbëror që kombi ynë e mbanë si flamur të tij.Ajo që shohim këtu janë krahët e Shqiponjës të ngritura lartë...

Gjon Keka: Prof. Anton Çetta, thesar i popullit shqiptar, pajtoi gjaqe edhe në diasporë

Emri i prof. Anton Çettës është sinonim i fjalëve magjike të Pajtimit dhe Faljes që zbërthen edhe antropologjinë e vuajtjeve të popullit shqiptar. Me veprën e tij ai ka ringjallur besimin mbi progresin, për të ardhmen e popullit tonë të lashtë dardano-ilir, duke e larguar atë nga humnera e gjakmarrjes, hakmarrjes dhe regresit. Për ne shqiptarët...

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti i priti me bukë, kryp e zemër ushtarët e Huniadit

Gjergj Kastrioti dhe Huniadi ishin aleat në mes vete, më saktësisht ata ishin dy rojet e civilizimit europian.Një herë pas marrëveshjes që bënë me Gjergj Kastriotin për t'iu bashkuar Huniadit në betejën e Varnës, Gjergji i Madh pas konsultimeve me princat tjerë të kuvendit të Lezhës i premtoi atij mbështetjen e tij të plotë në atë betejë...

Gjon Keka: Dokument i rrallë historik i vitit 1477 për Skënderbeun e Madh

Një dokument me vlerë historike i vitit 1477,që mund të konisderohet dokument i parë që përmend apo përshkruan kryeheroin tonë arbëror Gjergj Kastrioti dhe emrin e Arbërisë apo Shqipërisë.Jeta dhe të bëmat e kryezotit arbëror Gjergj Kastrioti janë të mbushura me lavde,fitore, sfida, djersë e gjakë për...

Gjon Keka: Dy medalje kushtuar figurës madhore të Gjergj Kastriotit

Epoka e Gjergj Kastriotit është më e arta në historinë e kombit tonë dhe të Europës,  për të kanë shkruar libra e vepra të karaktereve të ndryshme të cilat janë të panumërta, pastaj janë bërë gravura,  piktura,  portrete, medalje,  monedha etj.Figura e kryeheroit dhe kryezotit jo vetëm të Arbërisë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora