E marte, 25.06.2024, 07:14 PM (GMT+1)

Kulturë » Mërkuri

Timo Mërkuri: Një monument për …monumentet

E kuptoj një farë hutimi të lexuesit qysh te nëntitulli i këtij shkrimi, ku, jo vetëm që qëndrojnë pranë e pranë cilësori “bukur” me foljen “qanë”, por ca më tepër ky cilësor...

Timo Mërkuri: Edhe unë…Zura një mike suljote

Më kujtohet që isha fëmijë kur e mësova dhe e këndova për herë të parë këtë këngë.Isha fëmijë dhe kapardisesha që ç’ke me të.-Kimani zilinë.Edhe unë ..Zura një mike suliote...

Timo Mërkuri: Unë vallen nuk e lë

Pas botimit të shkrimit “Madheria e saj – Kënga” një miku im B C, në mbështetje të asaj që shkruaja më tregoi një histori për gjyshen e tij të cilën po jua tregoj juve...

Timo Mërkuri: Edhe njëherë për iso-n

Gjatë një interviste televizive në lidhje me librin tim ‘’Shënjtëria e isos’’, gazetari , duke më pyetur për ison dhe për shtrirjen e saj në trevat e vendit tonë, më pyet në se...

Cikël poetik nga Timo Mërkuri

Sot nuk u vra njeri e megjithatë kjo ditë qe e trishtuar. S’ia ktheva përshëndetjen yllit të mbrëmjes dhe as trëndafilit s’i fola...

Timo Mërkuri: Hajdutët e Pilurit

Po e them që në krye dhe nuk pranoj asnjë lloj diskutimi.Mereni vesh njëherë e mirë të tërë;-Ne Pilurjotët nuk vjedhim.Morpo hiç fare s’kemi dorë..A.a..a a, është tjetër...

Timo Mërkuri: Historia që s’duam ta lexojmë

Kur në vitin 2008, te vëllimi im poetik “Anatomia e lotit” botova poezine “Vajza i punon në Milano” me vargjet ….dhe ai në qytet ndërtoi / një shtëpi të re. Të bukur/Vetëm...

Timo Mërkuri: Vesa mbi këngë

Ishte një moment meditimi. Nga kujtesa ime fluturoi një melodi, si një zog i trembur që brof nga një kaçube. Ndërsa përpiqesha të sillja në mend tekstin e këngës...

Timo Mërkuri: Prishësit e këngës

Nje ditë, ndërsa shikoja TVSH tek po jipte një program të Asamblit Shtetëror të Këngëve e Valleve s’di pse vëmëndjen time e tërhoqi në veçanti kënga ‘’Shqipe katër vilajete’’...

Timo Merkuri: Një sugjerim për një letër

E lexova me vëmëndje letrën që ju ka dërguar At Gjergj Fishta dhe vërtet që u ndjeva pak ngushtë. Jo për gjë tjetër, por për vetë faktin se qeshë unë ai, që i pari ju nisa...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora