E hene, 02.08.2021, 07:50 AM (GMT+1)

Kulturë

Bejtullah Sadiku: Grindaveci

E shtune, 30.05.2015, 12:13 PM


Bejtullah Sadiku

 

GRINDAVECI

 

Grindaveci, grindaveci

Ishte ky rrenaveci.

Bisedonte e kuvendonte

Për vendime pa fjalë nënshkronte.

 

I shiqonte i kontrollonte,

por grindaveci

përherë si rrenaveci:

Te nesërmen i nënshkronte,

por edhe i mashtronte.

 

Lut njëherë, lut shumë herë,

duke thëne se s´është e para herë...

Ai nënshkruante me dhelpëri,

se s´kishte besim në qëndrim të tij

ku edhe shumë burra i futi n´huti!...

 

Grindaveci përherë si rrenaveci,

e rrenaveci ishte ai grindaveci.

Vallë medet ç´po na ngjet,

koha... që skifteri t´ia ngjet.1)

 

Grindaveci, prap pa turp si rrenaveci,

u largu, qe skifteri mos me e sulmu.

Zogj e pula i la gjoja t´lirë,

strofullën që ju prishi, vetë me e dlirë.

 

E dlirën, por me mundime e pastruan,

kashta bari grumbulluan e plot ofruan,

dhe si deshtën vetë e rregulluan dhe ndertuan.

E lanë grindavecin të grindur e të hutuar,

ne fund hiç pa e konsultuar,

e drejtuan mirë, që atje n´kafez gjatë me qendruar!...

 

Kështu ishte dje, e kështu mbeti sot,

të shpresojm se e nesërmja të ndryshon o Zot.

Edhe ky milet e njerzim, kërkon liri e barazi,

Mjaft më me të çmendur, në kështu soji udhëheqësi?!...(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora