E shtune, 24.07.2021, 09:05 PM (GMT+1)

Shtesë » Shkenca

"Super Hëna" sonte dominon qiellin

E shtune, 19.03.2011, 08:32 PM


 

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA, ka njoftuar se sonte në mbrëmje, në qiell do të dominojë "super Hëna" - një fenomen ky astronomik të cilin shumica e njerëzve mund ta shohin disa herë në jetë.

 

Hëna do të arrijë distancën më të afërt që mund të arrijë prej planetit Tokë, 356,577 kilometra, duke bërë që të shihet më e madhe se kurrë.

 

Për herë të fundit "super Hëna" është regjistruar më 28 mars të vitit 1983

 (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora