E diele, 18.08.2019, 08:05 AM (GMT+1)

Kerko: zeqir fazliu

Tefik Selimi: Vepër poetike e frymëzuar nga realiteti ynë

Autori i 20 veprave letrare (poetike), Zeqir Fazliu, kohës së fundit po e befason kritikën letrare dhe lexuesit. Ai, me botimin e veprës së fundit me  titull “Bulzat e thanës” (2018), sikur po kulmon në artin e shprehjes,  i cili art po e ngrit autorin në fjalë. Prandaj, nga veprat e...

Tefik Selimi: Zeqir Fazliu, poet i ditëve tona

I madh e i vogël, gjilanas e më larg, e njohin Zeqir Fazliun (1943), poet e profesor. Ai jeton me  vargje. Vargjet e tij janë plot poetikë të krijuara me “mëlmesa” të jetës. E njohin Zeqën  si poet i ditëve tona. Urtak, fjalë pak, por vizionar i largët. Është reagues e rebelues aty ku ...

Milazim Kadriu: Poezi të mbushura me ndjenja

Tash e disa vite poeti Zeqir Fazliu, çdo vit na vjen me nga një përmbledhje  me poezi. Kësaj radhe ai para lexuesve vjen me librin e tij te ri “ Këngë mallëngjimi ”. Në këtë libër autori na sjell 53 poezi të cilat kanë një lidhmëni të ngushtë mes vete. Në poezitë e këtij libri  ...

Tefik Selimi: Poeti që shkruan dhe jeton me vargje

Quhet: Zeqir Fazliu. Është poet gjilanas. Poet që jeton me vargje, rima, strofa e me “lojën” e fjalëve artistike. Pse jo? I madh e i vogël e njohin Zeqir Fazliun, poetin e mëse 20 veprave të botuara letrare. Ai tashmë ka bërë emër. Në dukje të parë, Zeqa të lë përshtypjen e një ...

Avni Rudaku: Zeqir Fazliu - “Vargje Hyjnore

Autori Zeqir Fazliu thuajse në secilin libër poetik ka vazhduar me kodin e besnikërisë së përdorimit të disa figurave, simboleve dhe personifikimeve, por në këtë libër të fundit “Vargje hyjnore”, ka ritmin krejtësisht stabil poetik dhe vjen me një lehtësi e rrjedhshmëri shumë të natyrshme të ...

Ali D. Jasiqi: Metafora e diellit dhe …

Poeti Zeqir Fazliu po del para lexuesve me përmbledhjen e vet të katërmbëdhjetë (14) më radhë, me titull “Kur e këndoj këngën e diellit” pak më ndryshe se përmbledhjet e mëparshme. Në realitet të dyzetenëntë (49) poezitë nuk kanë titull, por vetëm numra (1,2....49), gjë që rrallë e ndeshim në krijimtarinë letrare,pos kur është fjala për aforizmat,përkatësisht fjalët e urta,apo edhe vicat. Dhe kjo e shton edhe më shumë kureshtjen e  ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese